• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga krajowa nr 28 - Polska  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Biecz – miasto w południowo-wschodniej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Biecz. Leży nad rzeką Ropą, na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego. Ze względu na swoją bogatą historię często jest nazywane perłą Podkarpacia lub małym Krakowem. Bywa także określany jako polskie Carcassonne, dzięki zachowanym fragmentom średniowiecznych murów miejskich i zabudowy.Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.

  Droga krajowa nr 28droga krajowa klasy GP oraz klasy G w południowej Polsce, przebiegająca przez województwa: małopolskie oraz podkarpackie. Nazywana jest trasą karpacką (niem. Tatraer Reichsstraße).

  Droga nr 28 biegnie prawie równolegle do Drogi Krajowej nr 94 wzdłuż podnóża Karpat. Z zachodu na wschód prowadzi przez Pogórze Śląskie, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Kotlinę Sądecką, Pogórze Rożnowskie, Obniżenie Gorlickie, Doły Jasielsko-Sanockie, Góry Słonne i Pogórze Przemyskie. Droga Krajowa nr 94 spełnia jednak ważniejszą rolę w komunikacji w tym obszarze, gdyż droga 28 ma charakter drogi górskiej z dużą liczbą zakrętów, co wiąże się z mniejszym bezpieczeństwem i komfortem jazdy. Odznacza się natomiast dużymi walorami turystycznymi. Trasa kończy się na przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce. Droga nr 28 biegnie na południu równolegle do linii kolei transwersalnej.

  Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.Bělá (dawniej Bílov; niem. Bielau; pol. Biała) – wieś w północno-wschodniej części Czech w kraju morawsko-śląskim oraz byłym powiecie opawskim na Śląsku Opawskim o powierzchni 2,86 km. Położona jest niedaleko granicy z Polską. Liczba ludności wynosi około 700 mieszkańców. Miasta znajdujące się w niedalekiej odległości to Hluczyn, Krawarze, Bogumin, Ostrawa, Orłowa, a po polskiej stronie również Kietrz, Krzanowice, Racibórz, Rydułtowy, Pszów, Radlin oraz Wodzisław Śląski.

  W Wujskiem przy drodze 28 znajduje się punkt startowy do organizowanego corocznie w czerwcu Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego na trasie Wujskie – szczyt Gór Słonnych. Wyścig zaliczany jest jako runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

  Zamek Krasickich w Krasiczynie przy drodze DK28
  Bieszczadzki Wyścig Górski. Wujskie, fragment drogi DK28. 2008
  Rynek w Grybowie z neogotyckim kościołem parafialnym przy drodze DK28
  Maków Podhalański, droga krajowa 28 - widok z Rynku w kierunku Suchej Beskidzkiej
  Przemyśl - wyjazd z miasta w kierunku Medyki

  Historia[ | edytuj kod]

  Początkowa jako trasa (szlak) do 1918 położona była w austriackiej prowincji Galicja. Jako tzw. Tatraer Reichsstraße łączyła Bielsko-Białą z Żywcem, Suchą Beskidzką oraz Sanok z Samborem na terenie dzisiejszej Ukrainy. Od roku 1843 oznaczona pod numerem 82. Route. W roku 1852 oddano do użytku utwardzony odcinek z Sanoka do Przemyśla przez Góry Słonne. W następnym roku Sanok i okolice wizytował młody Franciszek Józef I. Droga ta po 1918 została włączona do polskiej sieci drogowej dnia 10 grudnia 1920. Do 1945 należała do sieci drogowej Generalnego Gubernatorstwa jako droga „24. Route”.

  Bolesław I Chrobry (Wielki) (ur. 967, zm. 17 czerwca 1025) – pierwszy koronowany król Polski (od 1025 roku) z dynastii Piastów, w latach 1003-1004 także książę Czech jako Bolesław IV, książę Polski od 992 roku.Galicyjska Kolej Transwersalna (niem. Galizische Transversalbahn) - państwowa linia kolejowa, otwarta w 1884 w Galicji (Austro-Węgry). Linia przebiegająca równoleżnikowo z zachodu na wschód przez górskie obszary Karpat, równolegle do oddanej w roku 1851 drogi 28.

  W roku 1985 polska sieć drogowa została zreorganizowana. Istniejącym drogom krajowym zmieniono nazwy i oznaczenia. Odcinek łączący Zator z Wadowicami otrzymał oznaczenie drogi krajowej nr 950, dalszy przebieg do Przemyśla został wyznaczony jako droga krajowa 98. W roku 2000 numeracja dróg po raz kolejny zmieniła się – wtedy przemieniono nr 98 na 28.

  Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).Uzdrowisko – miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodniczych. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Droga krajowa nr 94 – droga krajowa będąca bezpłatną trasą alternatywną dla autostrady A4. Droga krajowa nr 94 w znacznej części jest poprowadzona starą trasą drogi krajowej nr 4. Po całkowitym wybudowaniu autostrady A4 na odcinku Zgorzelec – Tarnów równolegle biegnąca dawna droga krajowa nr 4, nabrała znaczenia drugorzędnego i pełni funkcję trasy zapasowej; może okazać się przydatna w razie ewentualnego powstania wypadku lub innego źródła zaburzającego ruch na A4. Przebiega przez województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie oraz małopolskie. Pod oznaczeniem drogi krajowej nr 4 nadal funkcjonuje odcinek od Targowiska do przejścia granicznego w Korczowej, jednak według wykazu dróg krajowych opublikowanego na stronie GDDKiA przebieg drogi nr 94 wytyczony został aż do Tarnowa..
  Ciężkowice – miasto w woj. małopolskim, w powiecie tarnowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ciężkowice. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. tarnowskiego.
  Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.
  Droga wojewódzka nr 886 (DW886) - droga wojewódzka w województwie podkarpackim, łącząca drogi krajowe nr 9 w Domaradzu i nr 28 w Sanoku. Długość drogi to 29 km. Droga ta skraca przejazd z centralnej części województwa podkarpackiego w Bieszczady.
  Rymanów-Zdrój – wieś uzdrowiskowa w południowo-wschodniej Polsce, położone w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów, nad rzeką Tabor, ok. 2 km na południe od miasta Rymanów.
  Medyka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Medyka. Miejscowość jest siedzibą gminy oraz rzymskokatolickiej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.072 sek.