• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga krajowa B3 - Niemcy

  Przeczytaj także...
  Laudenbach – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, w powiecie Rhein-Neckar, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Hemsbach. Leży w Odenwaldzie, ok. 25 km na północ od Heidelberga, przy autostradzie A5, drodze krajowej B3 i linii kolejowej Mannheim–Frankfurt nad Menem.Wolfshausen - jedna z dwunastu dzielnic wchodzących w skład gminy Weimar (Lahn), leżącej w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen, w powiecie Marburg-Biedenkopf. Wieś zamieszkiwana jest przez 423 osoby (30 czerwca 2010).
  Renchen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Ortenau, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Oberkirch. Leży w Schwarzwaldzie, nad rzeką Rench, ok. 15 km na północ od Offenburga, przy drodze krajowej B3.

  Droga krajowa 3 (Bundesstraße 3, B 3) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z północy na południe, od skrzyżowania z drogą B73 koło Hamburga przez Soltau, Bergen, Celle, Hanower, Einbeck, Northeim, Getyngę, Kassel, Marburg, Frankfurt nad Menem, Darmstadt, Heidelberg, Karlsruhe, Baden-Baden do granicy ze Szwajcarią w Bazylei.

  Weinheim – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, w powiecie Rhein-Neckar. Leży w Odenwaldzie, ok. 20 km na północ od Heidelberga, przy autostradach A5, A659, drogach krajowych B3, B38 i linii kolejowej Mannheim–Frankfurt nad Menem.Kappel-Grafenhausen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Ortenau, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Ettenheim. Leży ok. 25 km ma południowy zachód od Offenburga.


  Miejscowości leżące przy B3[]

  Dolna Saksonia[]

  Ovelgönne, Elstorf, Rade, Mienenbüttel, Buchholz, Lohbergen, Höckel, Welle, Wintermoor an der Chaussee, Heber, Hillern, Wolterdingen, Ahlften, Soltau, Wietzendorf, Wardböhmen, Hoope, Bleckmar, Bergen, Offen, Achterberg, Wolthausen, Groß Hehlen, Celle, Adelheidsdorf, Ehlershausen, Otze, Schillerslage, Hanower, Hemmingen, Pattensen, Thiedenwiese, Nordstemmen, Wülfingen, Elze, Gronau (Leine), Banteln, Dehnsen, Goddenau, Alfeld (Leine), Delligsen, Varrigsen, Ammensen, Langenstruck, Kuventhal, Einbeck, Salzderhelden, Hohnstedt, Edesheim, Northeim, Nörten-Hardenberg, Bovenden, Getynga, Dransfeld, Wellersen, Scheden, Hann. Münden.

  Eimeldingen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Hochrhein-Bodensee, w powiecie Lörrach, wchodzi w skład związku gmin Vorderes Kandertal. Leży na północny zachód od Lörrach, ok. 2 km od granicy z Francją i ok. 10 km od granicy ze Szwajcarią.Malterdingen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Emmendingen, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Emmendingen. Leży ok. 7 km na północny zachód od Emmendingen, przy drodze krajowej B3.

  Hesja[]

  Wilhelmshausen, Wahnhausen, Schocketal, Ihringshausen, Kassel, Borken (Hessen), Kerstenhausen, Bad Zwesten, Jesberg, Richerode, Gilserberg, Lischeid, Josbach, Walsdorf, Schöne Aussicht, Schwarzenborn, Schönstadt, Cölbe, Marburg, Niederweimer, Argenstein, Wolfshausen, Roth, Fronhausen, Staufenberg, Gießen, Langgöns, Kirch-Göns, Pohl-Göns, Butzbach, Bad Nauheim, Friedberg (Hessen), Wöllstadt, Okarben, Kloppenheim, Dortelweil, Nieder-Erlenbach, Bad Vilbel, Frankfurt nad Menem, Egelsbach, Wixhausen, Darmstadt, Birkenbach, Alsbach, Zwingenberg, Bensheim, Heppenheim (Bergstraße).

  Bovenden - miasto (niem. Flecken) i jednocześnie gmina samodzielna (niem. Einheitsgemeinde) w Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Getynga.Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.

  Badenia-Wirtembergia[]

  Laudenbach, Hemsbach, Weinheim, Hirschberg an der Bergstraße, Schriesheim, Dossenheim, Heidelberg, Leimen, Nußloch, Weisloch, Rot-Malsch, Bad Schönborn, Stellfeld, Ubstadt, Bruchsal, Untergrombach, Weingarten (Baden), Karlsruhe, Ettlingen, Neumalsch, Rastatt, Baden-Baden, Sinzheim, Steinbach, Eisental, Bühl, Ottersweier, Sasbach, Achern, Önsbach, Renchen, Urloffen, Appenweier, Offenburg, Hohburg, Friesenheim, Lahr/Schwarzwald, Kippenheim, Mahlberg, Ettenheim-Altdorf, Kappel-Grafenhausen, Ringsheim, Herbolzheim, Kenzingen, Hecklingen, Malterdingen, Teningen, Emmendingen, Denzlingen, Gundelfingen, Fryburg, Schallstadt, Norsingen, Staufen im Breisgau, Bad Krozingen, Heitersheim, Buggingen, Hügelheim, Müllheim, Auggen, Schliengen, Hertingen, Kallenherberg, Welmlingen, Efringen-Kirchen, Schallbach-Egringen, Eimeldingen, Haltingen, Weil am Rhein.

  Einbeck – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Northeim. Według danych z roku 2008 miasto liczyło 27 082 mieszkańców. 1 stycznia 2013 do miasta przyłączono gminę samodzielną Kreiensen, która stała się automatycznie jego dzielnicą. Liczba mieszkańców wzrosła do 34 233.Alfeld (Leine) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Hildesheim. Miasto liczy 20 460 mieszkańców (2008).

  Historia[]

  Droga przebiega z północy na południe i pokrywa się częściowo z historycznymi szlakami i drogami.

  W okolicach Frankfurtu nad Menem pokrywa się częściowo ze średniowieczną drogą handlową z Frankfurtu do Heidelbergu. W drugiej połowie XVIII w. drogę od Heidelbergu na północ i południe zaczęto utwardzać. 1768 utwardzono również drogę między Hanowerem a Getyngą.

  W 1901 droga z Frankfurtu do Bazylei została oznakowana jako Badeńska droga krajowa nr 1. W 1932 wyznaczono Reichstraße 3, która przebiegała przez Hamburg aż do Lubeki.

  Borken (Hessen) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, w powiecie Schwalm-Eder. Liczy 12 703 mieszkańców (30 czerwca 2012).Celle - miasto powiatowe w północnej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, nad rzeką Aller na południowym obrzeżu Pustaci Lüneburskiej. Jest siedzibą powiatu Celle, liczy ok. 70,7 tys. mieszkańców.

  Z biegiem czasu części drogi były rozbudowywane i podnoszone do rangi autostrady, jak np. A37 w granicach Hanoweru lub bieg drogi przenoszony był na autostrady, np. A661.

  Opis trasy[]

  Dolna Saksonia[]

  Hesja[]

  Badenia-Wirtembergia[]

  Zobacz też[]

 • lista autostrad w Niemczech
 • lista dróg krajowych w Niemczech
 • Linki zewnętrzne[]

 • Lista dróg krajowych w Niemczech (niem.)
 • Lista dróg krajowych w Niemczech i w Rzeszy (niem.)

 • Ottersweier – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, w powiecie Rastatt, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Bühl. Leży ok. 22 km na południe od Rastatt, przy drodze krajowej B3 i linii kolejowej InterCity (Karlsruhe-Bazylea).Niemieckie autostrady (niem. Bundesautobahn, l.mn. Bundesautobahnen lub BAB) są oznaczane literą A wraz z liczbą. Autostrady w Niemczech o numerach nieparzystych biegną zwykle w kierunku południe-północ. Autostrady o numerach parzystych mają przebieg wschód-zachód (tak jak w Polsce drogi krajowe). Główne trasy (także o znaczeniu międzynarodowych) mają numery od 1 do 9 (np. A 1). Autostrady o numerach dwucyfrowych mają głównie znaczenie regionalne, a trzycyfrowe – regionalne lub lokalne (np. obwodnice miast). Autostrady o oznaczeniach dwu- lub trzycyfrowych są pogrupowane w ten sposób, że pierwsza cyfra oznaczenia wskazuje przybliżone położenie drogi. Np. A 10 – A 19 – okolice Berlina, A 20 – Meklemburgia-Pomorze Przednie, północ kraju, A 241 – okolice Schwerina (również Meklemburgia-Pomorze Przednie). W 2011 roku łączna długość autostrad wynosiła w Niemczech 12 800 km. Większość niemieckich autostrad nie ma ograniczeń prędkości, jednak zalecana prędkość wynosi 130 kilometrów na godzinę.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Niemiecka autostrada A661 (niem. Bundesautobahn 661, BAB 661, Autobahn 661) nazywana również Taunusschnellweg lub Osttangente Frankfurt, przebiega z północy na południe stanowiąc wschodnią obwodnicę Frankfurtu i łączy autostradę A5 z autostradą A3 w Hesji.
  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.
  Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².
  Weingarten (Baden) – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, w powiecie Karlsruhe. Liczy ok. 10 km na północny wschód od Karlsruhe, przy autostradzie A5, drodze krajowej B3 i linii kolejowej Mannheim – Karlsruhe.
  Sasbach – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Ortenau, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Achern. Leży na zachodnich obrzeżach Schwarzwaldu, ok. 20 km na północny wschód od Offenburga, przy drodze krajowej B3.
  Gilserberg – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, w powiecie Schwalm-Eder. Liczy 3 282 mieszkańców (30 czerwca 2012).
  Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.087 sek.