• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga krajowa B36 - Niemcy

  Przeczytaj także...
  Linkenheim-Hochstetten – gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, w powiecie Karlsruhe. Leży ok. 13 km na północ od Karlsruhe, przy drodze krajowej B36.Neulußheim – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, w powiecie Rhein-Neckar, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Hockenheim. Leży ok. 18 km na południowy zachód od Heidelberga, przy drodze krajowej B36 i linii kolejowej Mannheim-Bazylea.
  Eggenstein-Leopoldshafen – gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, w powiecie Karlsruhe. Leży ok. 12 km na północ od Karlsruhe, przy drodze krajowej B36.

  Droga krajowa 36 (niem. Bundesstraße 36, B 36) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi północ południe od skrzyżowania z drogą B38 w Mannheim do skrzyżowania z drogą B3 w Rastatt w Badenii Wirtembergii.

  Miejscowości leżące przy B36[ | edytuj kod]

  Mannheim, Schwetzingen, Hockenheim, Neulußheim, Oberhausen, Waghäusel, Graben-Neudorf, Linkenheim, Eggenstein, Karlsruhe, Rheinstetten, Durmersheim, Bietigheim, Ötigheim, Rastatt, Iffezheim, Hügelsheim, Stollhofen, Lichtenau, Scherzheim, Memprechtshofen, Rheinau, Rheinbisschofsheim, Hohbühn, Linx, Bodersweier, Kehl, Merlen, Goldscheuer, Altenheim, Neuried, Ichenheim, Lahr/Schwarzwald.

  Rheinstetten – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, w powiecie Karlsruhe. Leży nad Renem, ok. 8 km na południowy zachód od Karlsruhe, przy drodze krajowej B36, linii kolejowej Mannheim – Bazylea) i w pobliżu granicy z Nadrenią-Palatynatem.Niemieckie autostrady (niem. Bundesautobahn, l.mn. Bundesautobahnen lub BAB) są oznaczane literą A wraz z liczbą. Autostrady w Niemczech o numerach nieparzystych biegną zwykle w kierunku południe-północ. Autostrady o numerach parzystych mają przebieg wschód-zachód (tak jak w Polsce drogi krajowe). Główne trasy (także o znaczeniu międzynarodowych) mają numery od 1 do 9 (np. A 1). Autostrady o numerach dwucyfrowych mają głównie znaczenie regionalne, a trzycyfrowe – regionalne lub lokalne (np. obwodnice miast). Autostrady o oznaczeniach dwu- lub trzycyfrowych są pogrupowane w ten sposób, że pierwsza cyfra oznaczenia wskazuje przybliżone położenie drogi. Np. A 10 – A 19 – okolice Berlina, A 20 – Meklemburgia-Pomorze Przednie, północ kraju, A 241 – okolice Schwerina (również Meklemburgia-Pomorze Przednie). W 2011 roku łączna długość autostrad wynosiła w Niemczech 12 800 km. Większość niemieckich autostrad nie ma ograniczeń prędkości, jednak zalecana prędkość wynosi 130 kilometrów na godzinę.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1737 r. powstały pierwsze odcinki drogi utwardzonej na trasie dzisiejszej B36. W kolejnych latach 18. wieku rozbudowywano kolejne fragmenty, Rastatt-Mühlburg (1769–1772), Graben-Neudorf (1780–1781). W 1814 ukończono drogę pomiędzy Karlsruhe i Mannheimem.

  Hügelsheim – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, w powiecie Rastatt, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Sinzheim. Leży ok. 10 km na południowy zachód od Rastatt, przy drodze krajowej B36.Schwetzingen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, w powiecie Rhein-Neckar. Leży ok. 9 km na zachód od Heidelberga, przy autostradzie A6, drogach krajowych B36, B291 i linii kolejowej Mannheim–Bazylea.

  W 1901 r. część z Mannheimu do Kehl oznakowano jako Badeńska droga krajowa nr 2, a w 1937 r. na całej długości jako Reichsstraße 36.

  W 1963 r. ukończono budowę drogi o dzisiejszym przebiegu.

  Opis trasy[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista autostrad w Niemczech
 • lista dróg krajowych w Niemczech
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista dróg krajowych w Niemczech (niem.)
 • Lista dróg krajowych w Niemczech i w Rzeszy (niem.)
 • B36 w Mannheim
  Warto wiedzieć że... beta

  Durmersheim – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, w powiecie Rastatt, siedziba związku gmin Durmersheim. Leży nad rzeką Federbach, ok. 10 km na północ od Rastatt, przy drodze krajowej B36 i linii kolejowej (Karlsruhe–Bazylea).
  Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.
  Iffezheim – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, w powiecie Rastatt, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Rastatt. Leży ok. 7 km na południowy zachód od Rastatt, przy drogach krajowych B36 i B500, ok. 2 km na wschód od granicy z Francją, nad Renem.
  Rastatt – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, siedziba powiatu Rastatt, oraz wspólnoty administracyjnej Rastatt. Leży nad rzeką Murg, ok. 25 km na południowy zachód od Karlsruhe, przy drogach krajowych B3, B36, B462, autostradzie A5 i linii kolejowej InterCity (Karlsruhe–Fryburg Bryzgowijski–Bazylea).
  Droga krajowa 3 (Bundesstraße 3, B 3) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z północy na południe, od skrzyżowania z drogą B73 koło Hamburga przez Soltau, Bergen, Celle, Hanower, Einbeck, Northeim, Getyngę, Kassel, Marburg, Frankfurt nad Menem, Darmstadt, Heidelberg, Karlsruhe, Baden-Baden do granicy ze Szwajcarią w Bazylei.
  Graben-Neudorf – gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, w powiecie Karlsruhe, siedziba wspólnoty administracyjnej Graben-Neudorf. Leży nad rzeką Pfinz, ok. 15 km na północ od Karlsruhe, przy drogach krajowych B36, B35 i linii kolejowej Bazylea – Mannheim) ze stacją Graben-Neudorf.
  Hockenheim – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, w powiecie Rhein-Neckar, siedziba wspólnoty administracyjnej Hockenheim. Leży ok. 15 km na południowy zachód od Heidelberga, przy autostradach A6, A61, drogach krajowych B36, B39 i linii kolejowej Mannheim–Bazylea.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.