• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga krajowa B28 - Niemcy

  Przeczytaj także...
  Nagold – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Nordschwarzwald, w powiecie Calw, siedziba wspólnoty administracyjnej Nagold. Leży w północnym Schwarzwaldzie, nad rzeką Nagold, ok. 20 km na południe od Calw, przy drogach krajowych B28 i B463.Niemieckie autostrady (niem. Bundesautobahn, l.mn. Bundesautobahnen lub BAB) są oznaczane literą A wraz z liczbą. Autostrady w Niemczech o numerach nieparzystych biegną zwykle w kierunku południe-północ. Autostrady o numerach parzystych mają przebieg wschód-zachód (tak jak w Polsce drogi krajowe). Główne trasy (także o znaczeniu międzynarodowych) mają numery od 1 do 9 (np. A 1). Autostrady o numerach dwucyfrowych mają głównie znaczenie regionalne, a trzycyfrowe – regionalne lub lokalne (np. obwodnice miast). Autostrady o oznaczeniach dwu- lub trzycyfrowych są pogrupowane w ten sposób, że pierwsza cyfra oznaczenia wskazuje przybliżone położenie drogi. Np. A 10 – A 19 – okolice Berlina, A 20 – Meklemburgia-Pomorze Przednie, północ kraju, A 241 – okolice Schwerina (również Meklemburgia-Pomorze Przednie). W 2011 roku łączna długość autostrad wynosiła w Niemczech 12 800 km. Większość niemieckich autostrad nie ma ograniczeń prędkości, jednak zalecana prędkość wynosi 130 kilometrów na godzinę.
  Oppenau – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Ortenau, siedziba związku gmin Oberes Renchtal. Leży w Schwarzwaldzie, nad rzeką Rench, ok. 15 km wschód od Offenburga, przy drodze krajowej B28.

  Droga krajowa 28 (niem. Bundesstraße 28, B 28) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi wschód - zachód od granicy z Francją w Kehl przez Freudenstadt, Nagold, Tübingen, Reutlingen, Metzingen, Ulm, Neu-Ulm do węzła Dreieck Hittistetten na autostradzie A7 koło Senden.

  Bad Urach – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Neckar-Alb, w powiecie Reutlingen, siedziba wspólnoty administracyjnej Bad Urach. Leży w Jurze Szwabskiej, nad rzeką Erms. Liczy 12 317 mieszkańców (31 grudnia 2010), powierzchnia miasta wynosi 55,55 km².Willstätt – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Ortenau. Leży nad Kinzig, pomiędzy Offenburgiem a Strasburgiem, przy drodze krajowej B28.

  Trasy europejskie[ | edytuj kod]

  Droga pomiędzy przejściem granicznym z Francją a węzłem Kreuz Appenweier na autostradzie A5 jest częścią trasy europejskiej E52 (ok. 12 km).

  Neu-Ulm (pol. Nowy Ulm) - miasto w południowych Niemczech, na zachodnim skraju (Bawarii), nad Dunajem, który rozdziela Neu-Ulm od wirtemberskiego Ulm. Część zadań administracyjnych jest realizowana wspólnie właśnie z Ulm. Miasto jest również siedzibą powiatu ziemskiego o tej samej nazwie.Römerstein – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Neckar-Alb, w powiecie Reutlingen, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Bad Urach. Leży w Jurze Szwabskiej, ok. 20 km na wschód od Reutlingen.

  Miejscowości leżące przy B28[ | edytuj kod]

  Badenia-Wirtembergia[ | edytuj kod]

  Kehl, Willstätt, Appenweier, Nußbach, Oberkirch, Lautenbach, Oppenau, Bad Peterstal, Bad Griesbach, Kniebis, Freudenstadt, Dornstetten, Pfalzgrafenweiler, Altensteig, Ebhausen, Rohrdorf, Nagold, Jettingen, Herrenberg, Kayh, Entringen, Pfäffingen, Unterjesingen, Tübingen, Reutlingen, Metzingen, Dettingen an der Erms, Bad Urach, Römerstein, Zainingen, Feldstetten, Suppingen, Blaubeuren, Blaustein, Ulm.

  Ebhausen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Nordschwarzwald, w powiecie Calw, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Nagold. Leży w północnym Schwarzwaldzie, nad rzeką Nagold, ok. 15 km na południe od Calw, przy drodze krajowej B28.Oberkirch – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Ortenau, siedziba wspólnoty administracyjnej Oberkirch. Leży w Schwarzwaldzie, nad rzeką Rench, ok. 12 km na północny wschód od Offenburga.

  Bawaria[ | edytuj kod]

  Neu-Ulm, Senden

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze fragment utwardzonej drogi powstał między Reutlingen i Tübingen w 1787 r. Pozostałe fragmenty ukończono do 1806 r.

  W 1932 r. wyznaczono przebieg Reichsstrasse 28, której bieg, po zajęciu Alzacji przedłużono przez Strasburg do Saarbrücken.

  Opis trasy[ | edytuj kod]

  Badenia-Wirtembergia[ | edytuj kod]

  Bawaria[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • autostrady w Niemczech
 • lista dróg krajowych w Niemczech
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista dróg krajowych w Niemczech (niem.)
 • Lista dróg krajowych w Niemczech i w Rzeszy (niem.)
 • Bad Peterstal-Griesbach – gmina uzdrowiskowa w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Ortenau, wchodzi w skład związku gmin Oberes Renchtal. Leży w Schwarzwaldzie, nad rzeką Rench, ok. 18 km na wschód od Offenburga, przy drodze krajowej B28.E52 - trasa europejska biegnąca przez Francję, Niemcy i Austrię. Zaliczana do tras pośrednich wschód - zachód droga łączy Strasburg z Salzburgiem. Jej długość wynosi 554 km.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Saarbrücken (fr. Sarrebruck; luks. Saarbrécken) – miasto w Niemczech nad Saarą, stolica kraju związkowego (niem. Bundesland) Saara, siedziba związku regionalnego Saarbrücken. Polityczne i kulturalne centrum regionu, główny ośrodek gospodarczy Zagłębia Saary, wydobycie węgla kamiennego, hutnictwo żelaza, przemysł maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, precyzyjny.
  Freudenstadt – powiatowe miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Nordschwarzwald, siedziba powiatu Freudenstadt, oraz wspólnoty administracyjnej Freudenstadt. Leży w Schwarzwaldzie, nad Murg i Glatt, ok. 70 km na południowy zachód od Stuttgartu. W mieście krzyżują się drogi krajowe B28, B294 i B462.
  Niemiecka autostrada A7 (niem. Bundesautobahn 7, BAB 7, Autobahn 7) jest najdłuższą autostradą w Niemczech (długość 963 km). Przebiega przez cały kraj na osi północ-południe, od granicy z Danią do granicy z Austrią.
  Blaubeuren – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Donau-Iller, w powiecie Alb-Donau, siedziba wspólnoty administracyjnej Blaubeuren. Leży w Górnej Szwabii, nad rzeką Blau, ok. 15 km na zachód od Ulm, przy drogach krajowych B28 i B492.
  Reutlingen – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Neckar-Alb, siedziba powiatu Reutlingen. Największe miasto powiatu, nazywane "Bramą do Jury Szwabskiej". Najbliższe większe miasta to: Stuttgart (około 31 km na północ) i Ulm (około 57 km na południowy wschód).
  Dettingen an der Erms – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Neckar-Alb, w powiecie Reutlingen. Leży nad rzeką Erms, ok. 10 km na północny wschód od Reutlingen, przy drodze krajowej B28.
  Altensteig – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Nordschwarzwald, w powiecie Calw, siedziba wspólnoty administracyjnej Altensteig. Leży nad rzeką Nagold, ok. 18 km na południowy zachód od Calw, przy drodze krajowej B28.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.