• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga krajowa B10 - Niemcy

  Przeczytaj także...
  Autostrada A1 (Autobahn 1 także BAB 1 – Bundesautobahn 1) – Autostrada w Niemczech prowadząca od Heiligenhafen nad Morzem Bałtyckim do Saarbrücken, o długości 730 km.Eppelborn – miejscowość i gmina w zachodnich Niemczech, w środkowej części kraju związkowego Saara, w powiecie Neunkirchen.
  Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.

  Droga krajowa 10 (niem. Bundesstraße 10, B 10) – niemiecka droga krajowa przebiegająca ze wschodu na zachód z Eppelborn przez Pirmasens, Karlsruhe, Stuttgart, Göppingen, Ulm, Neu-Ulm, Günzburg do Augsburga.

  Pforzheim – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, siedziba regionu Nordschwarzwald oraz powiatu Enz, do którego miasto jednak nie należy. Leży na północ od Schwarzwaldu pomiędzy Karlsruhe i Stuttgartem. Liczy 119 781 mieszkańców (2010).Niemieckie autostrady (niem. Bundesautobahn, l.mn. Bundesautobahnen lub BAB) są oznaczane literą A wraz z liczbą. Autostrady w Niemczech o numerach nieparzystych biegną zwykle w kierunku południe-północ. Autostrady o numerach parzystych mają przebieg wschód-zachód (tak jak w Polsce drogi krajowe). Główne trasy (także o znaczeniu międzynarodowych) mają numery od 1 do 9 (np. A 1). Autostrady o numerach dwucyfrowych mają głównie znaczenie regionalne, a trzycyfrowe – regionalne lub lokalne (np. obwodnice miast). Autostrady o oznaczeniach dwu- lub trzycyfrowych są pogrupowane w ten sposób, że pierwsza cyfra oznaczenia wskazuje przybliżone położenie drogi. Np. A 10 – A 19 – okolice Berlina, A 20 – Meklemburgia-Pomorze Przednie, północ kraju, A 241 – okolice Schwerina (również Meklemburgia-Pomorze Przednie). W 2011 roku łączna długość autostrad wynosiła w Niemczech 12 800 km. Większość niemieckich autostrad nie ma ograniczeń prędkości, jednak zalecana prędkość wynosi 130 kilometrów na godzinę.

  Miejscowości leżące przy B10[ | edytuj kod]

  Saara[ | edytuj kod]

  Eppelborn

  Göppingen – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, siedziba powiatu Göppingen, oraz wspólnoty administracyjnej Göppingen. Leży na przedpolu Jurze Szwabskiej, nad rzeką Fils, ok. 35 km na wschód od Stuttgartu.Neu-Ulm (pol. Nowy Ulm) - miasto w południowych Niemczech, na zachodnim skraju (Bawarii), nad Dunajem, który rozdziela Neu-Ulm od wirtemberskiego Ulm. Część zadań administracyjnych jest realizowana wspólnie właśnie z Ulm. Miasto jest również siedzibą powiatu ziemskiego o tej samej nazwie.

  Nadrenia-Palatynat[ | edytuj kod]

  Pirmasens, Münchweiler, Ruppertweiler, Hinterweidenthal, Hauenstein, Wilgartswiesen, Rinntal, Annweiler am Trifels, Albersweiler, Siebeldingen, Birkweiler, Landau in der Pfalz.

  Badenia-Wirtembergia[ | edytuj kod]

  Karlsruhe, Berghausen (Baden), Söllingen (Pfinztal), Kleinsteinbach, Wilferdingen, Pforzheim, Niefern, Enzberg, Mühlacker, Illingen, Vaihingen an der Enz, Enzweihingen, Schwieberdingen, Stuttgart, Esslingen am Neckar, Deizisau, Plochingen, Reichenbach an der Fils, Ebersbach an der Fils, Uhingen, Göppingen, Eislingen/Fils, Salach, Süßen, Gingen an der Fils, Kuchen, Geislingen an der Steige, Amstetten, Urspring, Dornstadt, Ulm.

  A8 (skrót od Autobahn 8, inaczej BAB 8 = Bundesautobahn 8)– niemiecka autostrada nr 8, prowadząca na swoim pierwszym odcinku od granicy Niemiec z Luksemburgiem w Perl przez Merzig, Saarlouis, Neunkirchen, Zweibrücken do Pirmasens.Mühlacker – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Nordschwarzwald, w powiecie Enz, siedziba wspólnoty administracyjnej Mühlacker. Leży w Strombergu, ok. 12 km na północny wschód od Pforzheim, przy drodze krajowej B10 i linii kolejowej InterCity (Karlsruhe–Stuttgart).

  Bawaria[ | edytuj kod]

  Neu-Ulm, Nersingen, Oberfahlheim, Unterfahlheim, Leipheim, Günzburg, Burgau, Röfingen, Roßhaupten, Landensberg-Glöttweng, Zusmarshausen, Herpfenried, Lindgraben, Auerbach, Horgau, Biburg bei Augsburg, Vogelsang, Stadtbergen, Augsburg.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsza utwardzona droga powstała na trasie obecnej B10 w 1748 r. pomiędzy Karlsruhe i Stuttgartem. ten fragment został oznakowany w 1901 r. jako Badeńska droga krajowa nr 13. W 1932 wytyczono Reichsstraße 10, która przebiegała od Zweibrücken do austriackiego Salzburga.

  Zweibrücken (fr. Deux-Ponts; łac. Bipontum; palat. Zweebrigge) - miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz). Siedziba gminy związkowej Zweibrücken-Land i sądu (Oberlandgericht) dla Nadrenii-Palatynatu.Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.

  Opis trasy[ | edytuj kod]

  Saara[ | edytuj kod]

  W kraju Saary B10 nie gości długo. Swój bieg rozpoczyna na północno-zachodnim obrzeżu Eppelborn, na skrzyżowaniu z B269. Następnie zmierza do centrum miasteczka by po 5 km opuścić je na północnym wschodzie, przenosząc się na autostradę A1. Po niecałych 9 km zamienia ją na A8 i tuż przed Zweibrücken opuszcza kraj Saary.

  Esslingen am Neckar (do 16 października 1964 Eßlingen am Neckar) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, siedziba powiatu Esslingen. Leży nad rzeką Neckar, ok. 10 km na południowy wschód od Stuttgartu.Ulm – uniwersyteckie miasto na prawach powiatu w południowych Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, siedziba regionu Donau-Iller oraz powiatu Alb-Donau, do którego miasto jednak nie należy. Leży nad Dunajem.

  Nadrenia-Palatynat[ | edytuj kod]

  Badenia-Wirtembergia[ | edytuj kod]

  Bawaria[ | edytuj kod]

  Ograniczenia[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista autostrad w Niemczech
 • lista dróg krajowych w Niemczech
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista dróg krajowych w Niemczech (niem.)
 • Lista dróg krajowych w Niemczech i w Rzeszy (niem.)
 • Wiadukt nad doliną rzeki Glems koło Schwieberdingen

  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.Pfinztal – gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, w powiecie Karlsruhe Leży nad rzeką Pfinz, ok. 12 km na wschód od Karlsruhe, przy drodze krajowej B10 i przy linii kolejowej Karlsruhe – Stuttgart.
 • B10 koło Enzweihinger

 • Warto wiedzieć że... beta

  Günzburg – miasto w Niemczech. Znajduje się w Szwabii (Bawaria). Założone jako osada rzymska ok. 70 roku n.e. Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 105 km na południowy wschód, Norymberga – ok. 125 km na północny wschód i Stuttgart – ok. 90 km na północny zachód.
  Pirmasens – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Südwestpfalz oraz gminy związkowej Pirmasens-Land.
  Droga krajowa nr 269 (niem. Bundesstrasse 269, B269) – droga krajowa w Niemczech, w landach Nadrenia-Palatynat i Saara.
  Vaihingen an der Enz – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, w powiecie Ludwigsburg, siedziba wspólnoty administracyjnej Vaihingen an der Enz. Leży nad rzeką Enz, ok. 18 km na zachód od Ludwigsburga, przy drodze krajowej B10 i linii kolejowej InterCity Stuttgart–Mannheim, Stuttgart–Karlsruhe ze stacją Vaihingen (Enz).
  Illingen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Nordschwarzwald, w powiecie Enz. leży częściowo w Parku Natury Stromberg-Heuchelberg, pomiędzy Schmiebach a Metter, ok. 18 km na wschód od Pforzheim, przy drogach krajowych B10, B35 i liniach kolejowych InterCity (Karlsruhe–Stuttgart; Stuttgart–Mannheim).
  Salzburg (czes. Solnohrad; pol. hist. Solnogród) – miasto w północno-zachodniej Austrii, stolica kraju związkowego Salzburg. Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m. Miejsce urzędowania polskiego konsula honorowego. Miasto jako ważne centrum turystyczne oraz sportów zimowych jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii. Stare miasto Salzburga o dużych walorach historycznych zostało wpisane w 1996 na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  Burgau – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Donau-Iller, w powiecie Günzburg. Leży około 10 km na wschód od Günzburga, nad rzeką Mindel, przy autostradzie A8, drodze B10 i linii kolejowej Augsburg – Ulm.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.