• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga ekspresowa S8 - Polska  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Mota-Engil Central Europe S.A. – międzynarodowa firma budowlana wchodząca w skład Grupy Mota-Engil. Działa obecnie na terenie Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier. Obszary biznesowe, w jakich funkcjonuje firma to budownictwo drogowe, budownictwo mostowe, budownictwo ogólne, nieruchomości, usługi środowiskowe, kolej, koncesje, kopalnie i prace elektroenergetyczne. Główna siedziba firmy mieści się w Krakowie.Radzymin – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie wołomińskim, miasto położone ok. 10 km od Wołomina i ok. 17 km od granic Warszawy 25 km od jej centrum. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Radzymin. Miasto wchodzi w skład Aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. warszawskiego.
  Istniejące odcinki[ | edytuj kod]
  Obwodnica Ostrowi Mazowieckiej widziana z węzła „Ostrów Mazowiecka Północ” (dawniej „Łomża”)

  Status i oznaczenie drogi ekspresowej S8 mają wszystkie odcinki na trasie WrocławBiałystok, o łącznej długości 564 km:

  | edytuj kod]

  Odcinek o łącznej długości 208,3 km. W jego skład wchodzi fragment, oznaczony jako autostrada A8. Następujące fragmenty składają się na w/w odcinek:

  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Konotopa – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Ożarów Mazowiecki, pomiędzy Warszawą, Piastowem i Pruszkowem.
 • ekspresowy odcinek Autostradowej Obwodnicy Wrocławia z Kobierzyc do węzła Wrocław Południe (A4) o długości 4,4 km, oddany do użytku 30 grudnia 2010; dalszy odcinek Wrocław Południe – Wrocław Psie Pole oznaczony jest jako autostrada A8,
 • Wrocław Psie Pole – Oleśnica Zach. (węzeł Dąbrowa) o długości 22,1 km; oddany do użytku 6 października 2012,
 • część obwodnicy Oleśnicy: Oleśnica Zach. – Oleśnica Wsch. (węzeł Cieśle) o długości 7,7 km, oddany do użytku 28 listopada 2006,
 • Oleśnica Wsch. – Syców Wsch., długość: 25,1 km, oddany do użytku 30 listopada 2012,
 • SycówKępno, długość: 15,3 km, oddany do użytku 21 grudnia 2013,
 • KępnoWieruszów, długość: 16,6 km, oddany do użytku 21 grudnia 2013,
 • Wieruszów – węzeł Wieluń, długość 13,1 km, oddany do użytku 21 grudnia 2013,
 • węzeł Wieluń d.Walichnowy, 2,0 km, oddany do użytku 21 grudnia 2013,
 • WalichnowyZłoczew, 19 km; oddany do użytku 29 października 2014
 • ZłoczewSieradz Południe, 19,6 km; oddany do użytku 29 października 2014
 • Sieradz Południe – Łask, 33,6 km; oddany do użytku 29 listopada 2014
 • ŁaskRóża, c.a. 9,1 km; oddany do użytku 8 sierpnia 2014
 • RóżaRzgów (południowa obwodnica Łodzi), długość: 17,3 km, oddany do użytku 11 kwietnia 2014
 • RzgówŁódź Południe (d. Wrocław, węzeł z A1), długość: 2,1 km; odcinek ukończony w kwietniu 2014 roku, oddany do użytkowania razem z odc. A1 Stryków – Tuszyn 1 lipca 2016 (razem z węzłem Łódź Południe);
 • węzeł Łódź Południe (d. Wrocław, węzeł z A1), długość: 1,3 km, odcinek ukończony w 2014 roku, oczekiwał do wybudowania sąsiedniego – łączącego odcinka A1; oddany 1 lipca 2016 roku
 • | edytuj kod]

  Odcinek o łącznej długości 95,3 km.

  Droga ekspresowa S12 – planowana polska droga ekspresowa Piotrków Tryb. – Dorohusk (granica z Ukrainą) o długości ok. 315 km. Końcowy odcinek trasy od Lublina do granicy z Ukrainą będzie fragmentem trasy europejskiej E373.Jeżewo Stare (Stare Jeżewo) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Tykocin.
 • Piotrków Tryb. Zachód – Rawa Mazowiecka Północ o długości 61,2 km; oddany do użytku 28 października 2012
 • Rawa Mazowiecka Północ – Adamowice (granica woj. mazowieckiego, obok węzła Mszczonów Południe), o długości 22,8 km; oddany do użytku 17 października 2012;
 • AdamowiceRadziejowice o długości 11,3 km; wykonawca: Lider konsorcjum – Mostostal Warszawa S.A. Wartość kontraktu wykonawcy: 192 mln zł; oddany do użytku 24 sierpnia 2013; prace wykończeniowe zakończono 19 lutego 2016.
 • | edytuj kod]

  Długość: 9,9 km. Projektowany odcinek położony jest w województwie mazowieckim, na terenie powiatów: żyrardowskiego i grodziskiego na obszarze gmin: Radziejowice i Żabia Wola oraz przebiega przez grunty miejscowości: Radziejowice, Krze Duże, Słubica, Oddział, Nowa Bukówka, Stara Bukówka, Huta Żabiowolska, Żabia Wola, Przeszkoda. Umowę o wartości 306,9 mln zł podpisano 8 lutego 2016 roku. Odcinek miał być oddany do użytku w lipcu 2019 roku. 10 października 2019 odcinek został oddany do użytku.

  Prokuratura – urząd państwowy powołany do stania na straży praworządności. Zazwyczaj swój cel prokuratura realizuje poprzez zaskarżanie do sądów decyzji niezgodnych z prawem, ściganie przestępstw, pomoc prawną społeczeństwu oraz branie udziału w procesie legislacyjnym jako czynnik opiniodawczy.Droga krajowa nr 14 – droga krajowa przebiegająca z Łowicza do Walichnów. Jej trasa wiedzie w całości przez województwo łódzkie i głównie w kierunku południowo-zachodnim. Fragment drogi stanowi jedną z ważniejszych tras przelotowych w Łodzi. Głównym zadaniem drogi nr 14 jest połączenie poszczególnych miast aglomeracji łódzkiej, a także połączenie ich z drogami do Warszawy (A2), Poznania (A2), Gdańska (A1) i Wrocławia (8).

  | edytuj kod]

  (dł. 11,6 km). Odcinek wybudowany w systemie „Projektuj i buduj” położony jest w województwie mazowieckim, na terenie powiatów: grodziskiego i pruszkowskiego na obszarze gmin: Żabia Wola, Nadarzyn oraz przebiega przez grunty miejscowości: Przeszkoda, Siestrzeń, Rozalin, Kostowiec, Urzut, Młochów, Stara Wieś, Rusiec, Nadarzyn, Kajetany, Paszków, Wolica. 30 listopada udostępniono do ruchu obie jezdnie trasy głównej na odcinku o łącznej długości 13,1 km. Odcinek oddano do użytku na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu z ograniczeniem prędkości do 60 km/h, a odcinek ten nie był oznaczony jako droga ekspresowa. Udostępniono węzły Siestrzeń i Młochów, a na węźle Nadarzyn uruchomiona była jedynie relacja w kierunku Wólki Kosowskiej (w prawo na kierunku z Wrocławia). Udostępnienie trasy głównej nie oznaczało zakończenia inwestycji. Wykonawcy, zgodnie z zawartymi kontraktami realizowali roboty poza trasą główną, m.in. układanie nawierzchnię chodników i ścieżek rowerowych, budowa drogi lokalne i docelowe zjazdy do nieruchomości oraz prace przy humusowaniu i nasadzeniach zieleni. Z powodu odkrycia podczas prac cmentarza w Nadarzynie, na którego przebadanie archeolodzy potrzebowali blisko 7 miesięcy, wydłużono czas ukończenia inwestycji do sierpnia 2019 roku. 29 kwietnia 2019 roku oddano do użytku w całości węzeł Nadarzyn. 9 grudnia 2019 roku zniknęły ograniczenia prędkości do 60 km/h. Dzięki temu wprowadzono stałą organizację ruchu, a odcinek ten zyskał pełen standard drogi ekspresowej.

  Pabianice – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim. Drugie co do liczby mieszkańców miasto aglomeracji łódzkiej. Pabianice należą do Związku Miast Polskich. Pod względem liczby ludności są trzecim (po Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim) miastem w województwie łódzkim a 59. w Polsce. Pod względem powierzchni miasto znajduje się na 9. pozycji w województwie łódzkim a 150. w Polsce. Były miastem duchownym.Danuta Maria Hübner z domu Młynarska (ur. 8 kwietnia 1948 w Nisku) – polska ekonomistka i polityk, była minister ds. europejskich w rządzie Leszka Millera i była szefowa UKIE, pierwszy polski komisarz w Unii Europejskiej (ds. polityki regionalnej), posłanka do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

  | edytuj kod]

  Łączna długość: 15,5 km. Jest to fragment drogi S8 na odcinku Salomea – Wolica wraz z powiązaniem z drogą krajową nr 7. W skład wchodzą odcinki:

 • PaszkówJanki Małe (fragment Trasy Salomea-Wolica). Czas trwania budowy: marzec 2014 – 12 grudnia 2015 (ostateczne zakończenie prac na tym odcinku);
 • Janki MałeWarszawa Opacz (część Trasy Salomea-Wolica). Oddany do użytku 17 lipca 2015.
 • długość: 2 km. Oddana do użytku 23 grudnia 2013 jako droga dwujezdniowa 7.
 • | edytuj kod]

  część Ekspresowej Obwodnicy Warszawy) o długości łącznej 22,1 km z następującymi fragmentami:

  Adamowice – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Mszczonów. Przez miejscowość przepływa rzeka Korabiewka.Droga krajowa nr 12 – droga krajowa klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego) biegnąca równoleżnikowo przez obszar Polski od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku-Berdyszczach. Przebiega przez 6 województw: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Przecina drogę krajową nr 18 (docelowo autostradę A18) na węźle Królów i autostradę A1 na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego (wiaduktem, bez węzła). Wschodnie odcinki trasy są częścią trasy europejskiej E372 (od Kurowa do Piask) i E373 (od Lublina do granicy z Ukrainą). Całkowita długość drogi nr 12 wynosi 746 km (z uwzględnieniem odcinków oznaczonych jako S12).
 • węzeł Konotopa – Al. Prymasa Tysiąclecia (węzeł Powązkowska). Długość: 10,4 km, oddany do użytku 19 stycznia 2011,
 • Al. Prymasa Tysiąclecia (węzeł Powązkowska) – węzeł Modlińska, czyli Trasa Armii Krajowej. Długość 4,6 km. Odcinek był przebudowany do parametrów drogi ekspresowej przez firmę Metrostav, oddany do użytku 21 września 2015, oznaczony jako droga ekspresowa od 16 października 2015.
 • węzeł Modlińska – Warszawa Marki (ul. Piłsudskiego). Jest to część Ekspresowej Obwodnicy Warszawy o długości 7,1 km, jezdnie główne oddane do użytku 7 czerwca 2012, w pełni oddany do ruchu 12 stycznia 2013.
 • | edytuj kod]

  Odcinek o łącznej długości 52,1 km z fragmentami:

  Natura 2000 – program utworzenia w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu (sieci) obszarów objętych ochroną przyrody. Podstawą dla tego programu są dwie unijne dyrektywy: Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa (Habitatowa). Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Wspólne działanie na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy w oparciu o jednolite prawo ma na celu optymalizację kosztów i spotęgowanie korzystnych dla środowiska efektów. Jednolite prawo powinno ułatwić współdziałanie wielu instytucji zajmujących się ochroną przyrody stale i tych dla których jest to działanie oboczne. Zadanie i cel rangi europejskiej powinno łatwiej uzyskać powszechną akceptację społeczną, tym bardziej że poszczególne kraje członkowskie są zobowiązane do zachowania na obszarach wchodzących w skład sieci Natura 2000 walorów chronionych w stanie nie pogorszonym, co wcale nie musi wykluczać ich gospodarczego wykorzystania.Obwodnica Marek - planowany fragment drogi ekspresowej S8 ciągnący się od węzła w Markach koło warszawskiego centrum handlowego Targówek przez Zielonkę, Kobyłkę i Wołomin do Radzymina i obwodnicy tego miasta. Obwodnica ma omijać miasto Marki od wschodu.
 • Marki – Radzymin (obwodnica Marek) o długości ok. 15,4 km. Podzielony na 2 zadania (Pierwotny termin: pierwsze zadanie: data oddania maj 2017, drugie: wrzesień 2017). Oddanie do ruchu jezdni głównych nastąpiło 22 grudnia 2017 r. (tymczasowa organizacja ruchu), natomiast termin ukończenia wszystkich prac to II kwartał 2018.
 • węzeł „Marki” (bez węzła) – węzeł „Kobyłka” Długość: 8,13 km. Wykonawca: Salini Polska – lider, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Budowlanych Export-Pribex – partner
 • węzeł „Kobyłka” (bez węzła) – węzeł „Radzymin Płd.” Długość: 7,24 km. Wykonawca: Konsorcjum firm: Astaldi S.p.A. – Lider Rzym, Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. Mińsk Mazowiecki
 • obwodnica Radzymina (Cegielnia – węzeł Radzymin Północ (d. Zwierzyniec)) o długości 8,115 km, wybudowana w latach 1996–1998 przez przedsiębiorstwo Dromex, zmodernizowana w latach 2006–2007 przez Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w celu umożliwienia ruchu pojazdów ciężkich o nacisku na oś 115 kN,
 • odcinek RadzyminWyszków, o długości 17,3 km od węzła Radzymin Północ (d. Zwierzyniec) do węzła Mostówka, oddany do użytku jako droga dwujezdniowa 18 lutego 2009, jako droga ekspresowa 31 lipca 2009,
 • obwodnica Wyszkowa (węzeł Mostówka – węzeł Wyszków Północ d. Turzyn) o długości 12,8 km, wraz z mostem na Bugu, oddana do użytku 14 listopada 2008
 • | edytuj kod]

  Długość odcinka: 13 km. Przetarg na ten etap ogłoszono 21 października 2015, a umowę podpisano 28 stycznia 2016. Planowane ukończenie prac miało nastąpić w lipcu 2018 roku, ostatecznie jednak odcinek został oddany do ruchu 19 października 2018.

  Choroszcz – miasto w woj. podlaskim, w powiecie białostockim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Choroszcz. Położone nad rzeką Horodnianką. Jest zaliczane do aglomeracji białostockiej. Według danych z 30 czerwca 2012 miasto liczyło 5716 mieszkańców.Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.

  | edytuj kod]

  Długość: 16,1 km. Wniosek o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej złożony pod koniec grudnia 2014 roku, a przetarg na ten etap ogłoszono 31 grudnia 2014. Lata realizacji 2016-2018. Umowę podpisano 17 lutego 2016 roku. Czas na realizację wynosi 22 miesiące (z wyłączeniem okresów zimowych pomiędzy 15 grudnia a 15 marca), w związku z czym planowane oddanie do użytku nastąpi w połowie 2018 roku. Otwarcie odcinka nastąpiło 17.09.2018.

  Droga krajowa nr 8 – droga krajowa o długości 815 km prowadząca przez Polskę od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju do granicy z Litwą w Budzisku. Stanowi polski odcinek międzynarodowej trasy E67 oraz fragment trasy Via Baltica. Przebiega przez pięć województw: dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie. Jest najdłuższą drogą krajową w Polsce.Jarosław Aleksander Kaczyński (ur. 18 czerwca 1949 w Warszawie) – polski polityk, doktor nauk prawnych. Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Twórca i prezes partii politycznych Porozumienie Centrum oraz Prawo i Sprawiedliwość, senator I kadencji, poseł na Sejm I, III, IV, V, VI i VII kadencji. Od 14 lipca 2006 do 16 listopada 2007 prezes Rady Ministrów. Kandydat na urząd Prezydenta RP w przedterminowych wyborach prezydenckich w 2010.

  Ostrów Mazowiecka – | edytuj kod]

  Odcinek o łącznej długości 97,1 km z fragmentami:

 • obwodnica Ostrowi Mazowieckiej o długości 8,4 km, realizowana przez firmę Budimex Dromex w l. 2001-2003 i oddana do użytku 16 grudnia 2003,
 • Ostrów Maz. (północ) – granica woj. podlaskiego: długość: 9,4 km. Wniosek o ZRID złożony pod koniec grudnia 2014 roku, natomiast przetarg ogłoszono 31 grudnia 2014 roku. Umowę o wartości 248,89 mln zł podpisano 2 lutego 2016. Oddanie do użytku na zasadzie przejezdności bez oznaczenia jako droga ekspresowa nastąpiło 20 lipca 2018, a od 17 października 2018 jest drogą ekspresową.
 • Granica województwa podlaskiego – obwodnica Zambrowa o długości: ok. 14,9 km. Podpisanie umowy na budowę 28 stycznia 2015. Wykonawcą tego odcinka zostało hiszpańskie konsorcjum firm „Rubau Polska” oraz „Construcciones Rubau” S.A. Hiszpania. Inwestycja ma być gotowa w ciągu 22 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca), a konsorcjum daje na swoje prace 10-letnią gwarancję. Roboty zakończono 22 grudnia 2017 r.
 • Północna obwodnica Zambrowa i Wiśniewa o długości 11,1 km; oddana do użytku jako droga dwujezdniowa 2 października 2012.
 • Północna obwodnica Zambrowa i WiśniewaMężenin o długości: 15,4 km. Podpisanie umowy na budowę nastąpiło 7 sierpnia 2014 roku. Inwestycję zakończono 22 grudnia 2016.
 • MężeninJeżewo Stare w przybliżeniu 14,3 km długości, podpisanie umowy na budowę 22 grudnia 2014, planowane zakończenie inwestycji to 15 grudnia 2017. Odcinek oddano do użytku z ograniczeniami 30 grudnia 2017, natomiast 3 stycznia 2018 oddano odcinek w całości.
 • Jeżewo StareBiałystok (węzeł Choroszcz, S19): o długości 24,5 km; oddany do użytku jako droga dwujezdniowa 12 września 2012.
 • Odcinek Warszawa Opacz – Warszawa węzeł Konotopa jest fragmentem drogi ekspresowej S2, tym samym nie został wymieniony w powyższym wykazie, choć według obecnie obowiązującego rozporządzenia określającego przebieg dróg krajowych przebieg trasy został wyznaczony częściowo po śladzie Południowej Obwodnicy Warszawy, nie przerywając ciągłości S8.

  Obwodnica Łodzi – kompleks autostrad (A1, A2) oraz dróg ekspresowych (S8, S14) wokół Łodzi, które w całości utworzą obwodnicę tego miasta jak również miast i powiatów sąsiadujących z Łodzią czyli: Zgierza, Pabianic i Rzgowa.Ekspresowa obwodnica Warszawy (EOW) – pierścień planowanych obwodnic Warszawy, na który składa się zespół dróg ekspresowych o łącznej długości ok. 85 km.

  Planowane odcinki[ | edytuj kod]

  Kłodzko – Wrocław[ | edytuj kod]

  W lutym 2018 r. podpisano umowę na opracowanie do 2020 r. koncepcji przebudowy drogi krajowej nr 8 od Wrocławia (Magnic) do Kłodzka na drogę ekspresową. Do czerwca 2019 roku opracowano studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowe oraz przeprowadzono konsultacje społeczne proponowanych wariantów przebiegu drogi. 24 września 2019 odcinek został formalnie włączony do rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. Po wskazaniu rekomendowanego przebiegu drogi dolnośląski oddział GDDKiA złożył do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla całego odcinka. Realizację odcinka podzielono na trzy pododcinki: Kłodzko – Ząbkowice, Ząbkowice – Łagiewniki, Łagiewniki – Wrocław.

  Grabia – rzeka w województwie łódzkim, na Nizinie Południowowielkopolskiej i Wzniesieniach Południowomazowieckich, prawy dopływ Widawki.Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.

  Historia budowy[ | edytuj kod]

  Oddział GDDKiA we Wrocławiu[ | edytuj kod]

  Wrocławski oddział GDDKiA zrealizował w latach 2009–2011 budowę następujących odcinków trasy S8:

 • Wrocław (A8) – Oleśnica, długości 22,1 km
 • 30 grudnia 2008 – wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU)
 • 18 listopada 2009 – podpisanie umowy na budowę (wykonawca: konsorcjum firm Mota-Engil, wartość kontraktu: 449 mln zł, zaplanowane ukończenie inwestycji: maj 2012)
 • 2 września 2010 – zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę drogi ekspresowej S-8 Wrocław (Psie Pole) – Syców na odcinku Wrocław – Oleśnica wraz z budową łącznika do drogi wojewódzkiej nr 340 na odcinku Dąbrowa – Nowosiedlice
 • przesunięty termin zakończenia: wrzesień 2012, ostatecznie data oddania: 6 października 2012.
 • OleśnicaSyców – modernizacja istniejącej drogi nr 8 na odcinku od węzła „Syców Zachód” do węzła „Syców Wschód”, długości 25,1 km
 • 30 grudnia 2008 – wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU)
 • 5 listopada 2009 – podpisanie umowy na budowę (wykonawca: Skanska, wartość kontraktu: 469 mln zł, zaplanowane ukończenie inwestycji: maj 2012)
 • przesunięty termin zakończenia: listopad 2012, ostatecznie data oddania: 21 grudnia 2013.
 • Oddział GDDKiA w Poznaniu (realizowane przez GDDKiA w Opolu)[ | edytuj kod]

  Poznański oddział GDDKiA zrealizował w latach 2009–2012 budowę następujących odcinków trasy S8:

  Droga ekspresowa S19 – planowana droga ekspresowa we wschodniej części kraju pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Jej łączna długość jest szacowana na ok. 570 km. Większość odcinków drogi zaplanowana została jako jednojezdniowa w pierwszym etapie budowy.Zgierz – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, nad Bzurą, graniczące od południa z Łodzią, wchodzące w skład aglomeracji łódzkiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do ówczesnego województwa miejskiego łódzkiego. Zgierz uzyskał prawa miejskie przed rokiem 1318 i jest jednym z najstarszych miast w regionie.
 • Syców (w. Syców Wschód) – Kępno (S11), długości 15,3 km
 • 9 października 2009 – złożenie wniosku o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU)
 • 30 czerwca 2010 – wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU)
 • 30 czerwca 2010 – ogłoszenie przetargu na roboty budowlane
 • 22 lutego 2011 – wydanie ponownej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU)
 • 28 grudnia 2011 – podpisanie umowy na budowę (wykonawca: Mota-Engil, wartość kontraktu: 325 mln zł)
 • zaplanowane ukończenie inwestycji: październik 2013, ostatecznie data oddania: 21 grudnia 2013.
 • Kępno (S11) – Wieruszów, długości 16,6 km
 • 9 października 2009 – złożenie wniosku o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU)
 • 30 czerwca 2010 – wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU)
 • 30 czerwca 2010 – ogłoszenie przetargu na roboty budowlane
 • 22 lutego 2011 – wydanie ponownej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU)
 • 28 grudnia 2011 – podpisanie umowy na budowę (wykonawca: Mota-Engil, wartość kontraktu: 527,5 mln zł)
 • zaplanowane ukończenie inwestycji: październik 2013, ostatecznie data oddania: 21 grudnia 2013.
 • Wieruszów – węzeł Wieluń d.Walichnowy (bez węzła), długości 13,1 km
 • 9 października 2009 – złożenie wniosku o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU)
 • 30 czerwca 2010 – wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU)
 • 30 czerwca 2010 – ogłoszenie przetargu na roboty budowlane
 • 22 lutego 2011 – wydanie ponownej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU)
 • 28 grudnia 2011 – podpisanie umowy na budowę (wykonawca: Dragados, wartość kontraktu: 233,5 mln zł)
 • zaplanowane ukończenie inwestycji: październik 2013, ostatecznie data oddania: 21 grudnia 2013.
 • Oddział GDDKiA w Łodzi[ | edytuj kod]

  Łódzki oddział GDDKiA na lata 2007–2015 zaplanował:

  Pierwszą osobą która pełniła funkcję burmistrza Łodzi znaną z nazwiska jest Jan Dąbrowski. Pełnił on funkcję burmistrza w latach 1471–1480 i 1489–1503.Złoczew – miasto w woj. łódzkim, w powiecie sieradzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Złoczew. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. sieradzkiego. W 2011 r. miasto miało 3449 mieszkańców. Miasto położone w odległości 23 km na południe od Sieradza oraz 23 km na północ od Wielunia.
 • budowę drogi ekspresowej S8 na odcinku: węzeł Wieluń – Łódź (A1), długości 104,7 km, w latach 2011–2015
 • 8 stycznia 2010 – wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU)
 • 3 sierpnia 2010 – ogłoszenie przetargów na budowę następujących odcinków (ich rozstrzygnięcie i podpisanie umów z wykonawcami planowane jest na marzec 2011):
 • odcinek 1 węzeł Wieluń od km 99+937,00 do km 101+972,92
 • odcinki 6 i 7 węzeł Łask – węzeł Róża od km 174+200 do km 183+350 oraz węzeł Róża – węzeł Dobroń (fragment S14) od km 76+479,94 do km 79+800,00
 • odcinek 8 węzeł Róża – węzeł Łódź Południe/A1 (bez węzła) od km 183+350,00 do km 202+700,00
 • odcinek 9 węzeł Łódź Południe (przyszłe skrzyżowanie drogi S8 z autostradą A1) od km 202+700,00 do km 204+000,00
 • 18 listopada 2010 – ogłoszenie przetargów na budowę następujących odcinków:
 • odcinek 2 węzeł Wieluń bez węzła – węzeł Złoczew wraz z węzłem od km 101+972,92 do km 120+961,30
 • odcinek 3 łącznik od węzła Sieradz Południe do połączenia z DK 12 i 14 od km 0+000,00 do km 6+022,88
 • odcinek 4 węzeł Złoczew – węzeł Sieradz Południe wraz z węzłem od km 120+961,30 do km 140+552,05
 • odcinek 5 węzeł Sieradz Południe bez węzła – węzeł Łask bez węzła od km 140+552,05 do km 174+200,00
 • październik 2011 – podpisanie umów na wykonanie odcinków 1 oraz 6-9, planowany termin zakończenia prac: początek 2014 roku
 • 5 stycznia 2012 – podpisanie umów na wykonanie odcinków 2-5, planowany termin zakończenia prac: 11.08.2014
 • 21 grudnia 2013 – otwarcie węzła Wieluń
 • 11 kwietnia 2014 – otwarcie części odcinka 8: Róża – Rzgów o dł. 17,3 km oraz odcinka 7: Róża – Dobroń (S14) o dł. 3,3 km
 • 8 sierpnia 2014 – otwarcie części odcinka 6: Łask – Róża o dł. 8,15 km
 • przebudowę drogi nr 8 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku: Piotrków Trybunalski Zach. (A1, w. Piotrków) – Rawa Mazowiecka Płn. (droga 72), 61,2 km, w latach 2009–2012
 • 4 października 2006 – wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU)
 • 3 września 2009 – podpisanie umowy z wykonawcą robót i projektu (wykonawca: konsorcjum firm Astaldi, wartość kontraktu: 1,7 mld zł)
 • 23 sierpnia 2010 – wydanie pozwolenia na budowę
 • 28 października 2012 – oddanie odcinka do użytku
 • przebudowę drogi nr 8 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku: Rawa Mazowiecka Płn. (droga 72) – Adamowice (gr. woj. mazowieckiego), 22,8 km, w latach 2009–2012
 • 4 października 2006 – wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU)
 • 21 grudnia 2009 – ogłoszenie przetargu na roboty budowlane
 • 29 października 2010 – podpisanie umowy z wykonawcą robót, wykonawca: Bilfinger Berger
 • 17 października 2012 – oddanie odcinka do użytku z ograniczeniami w Babsku (budowa przejścia podziemnego dla pieszych)
 • Oddział GDDKiA w Warszawie[ | edytuj kod]

  Warszawski oddział GDDKiA planował modernizację następujących odcinków drogi nr 8 do S8 lub budowę nowych fragmentów trasy:

  Kępno (niem. Kempen) – miasto w województwie wielkopolskim, w Kaliskiem, na ziemi wieluńskiej, na Wysoczyźnie Wieruszowskiej, nad Niesobem, siedziba powiatu kępińskiego i gminy Kępno.Droga krajowa nr 72 – droga krajowa o długości ok. 170 km, leżąca na obszarze województw wielkopolskiego i łódzkiego.
 • Adamowice (granica województwa mazowieckiego) – Radziejowice (10,3 km):
 • 31 sierpnia 2010 – podpisanie umowy na budowę,
 • 24 sierpnia 2013 – oddanie odcinka do użytku (prace wykończeniowe, brak oznaczenia jako droga ekspresowa),
 • RadziejowicePrzeszkoda (9,9 km):
 • 18 grudnia 2013 – ogłoszony przetarg,
 • I połowa 2015 – podpisanie umowy,
 • planowany termin oddania IV kwartał 2018 roku,
 • PrzeszkodaPaszków (11,6 km):
 • 3 czerwca 2015 – podpisanie umowy na budowę,
 • planowany termin oddania IV kwartał 2018 roku,
 • Paszków – Opacz (część trasy Salomea-Wolica; 14,9 km):
 • 12 kwietnia 2013 – podpisanie umowy na budowę, termin zakończenia: grudzień 2015,
 • 23 grudnia 2013 otwarto połączenia węzła Opacz z Al. Jerozolimskimi (węzeł Salomea) o długości 1,9,
 • 17 lipca 2015 – oddanie do użytku odcinka między węzłem Janki Małe a węzłem Opacz (6 km)
 • 11 grudnia 2015 – oddanie do użytku i ostateczne zakończenie prac na odcinku Paszków – Janki Małe (5,7 km).
 • KonotopaWarszawa Powązki (d. ul. Powązkowska), czyli al. Obrońców Grodna (10,4 km)
 • 23 maja 2012 – oddanie odcinka Konotopa – Warszawa Zachód d. Mory do użytku w standardzie drogi ekspresowej,
 • 19 stycznia 2011 – oddanie odcinka Warszawa Zachód d. Mory – Powązki do użytku w standardzie drogi ekspresowej,
 • Warszawa Powązki (d. ul. Powązkowska) – Warszawa Praga (d. ul. Modlińska), 4,6 km:
 • 18 lipca 2013 – podpisanie umowy na przebudowę do parametrów drogi ekspresowej z firmą Metrostav w trybie „optymalizuj i buduj”;
 • 19 października 2013 – początek przebudowy trasy;
 • 21 września 2015 – oddanie do użytku w całości przebudowanego odcinka drogi, prace wykończeniowe (bez oznaczenia jako droga ekspresowa);
 • 16 października 2015 – oficjalne zakończenie prac. Odcinek oznaczony jako droga ekspresowa.
 • Warszawa Praga (d. ul. Modlińska) – Warszawa Marki (7,1 km):
 • 7 czerwca 2012 – oddanie odcinka do użytku oznaczonego jako droga ekspresowa, ale z ograniczeniami do 80 km/h oraz pracami na drogach dojazdowych i serwisowych,
 • 12 stycznia 2013 – pełne oddanie odcinka do użytku i objęcie systemem ViaTOLL,
 • Warszawa MarkiRadzymin (14,7 km):
 • 29 marca 2013 – ogłoszony przetarg,
 • 28 listopada 2014 – podpisano umowę na budowę w trybie „zaprojektuj i zbuduj”
 • budowa w latach 2015–2018,
 • jezdnie główne oraz 2 z 4 węzłów oddane 22 grudnia 2017
 • RadzyminWyszków (17,3 km):
 • 18 lutego 2009 – oddanie odcinka do użytku w standardzie drogi dwujezdniowej
 • 31 lipca 2009 – oddanie odcinka do użytku w standardzie drogi ekspresowej
 • Wyszków – granica województwa mazowieckiego (28,8 + 4,1 km): 2011-2014
 • 10 sierpnia 2010 – wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU),
 • 31 grudnia 2014 – ogłoszenie przetargów na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S8 pomiędzy Wyszkowem i Ostrowią Mazowiecką, o łącznej długości ok. 29,1 km.
 • Oddział GDDKiA w Białymstoku[ | edytuj kod]

  Białostocki oddział GDDKiA na lata 2007–2013 zaplanował modernizację następujących odcinków drogi nr 8 do parametrów drogi ekspresowej S8:

  Łask – miasto w woj. łódzkim, w powiecie łaskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Łask. Położone na Wysoczyźnie Łaskiej, nad Grabią.Aglomeracja miejska (z łac. agglomeratio – nagromadzenie) – jednostka morfologiczna tworząca spójny zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, powstały w wyniku koncentracji zabudowy i zagospodarowania.
 • granica województwa podlaskiegoZambrów, 14,9 km,
 • 30 listopada 2009 – wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU),
 • 28 stycznia 2015 – podpisanie umowy na budowę, planowane zakończenie inwestycji – lipiec 2017,
 • obwodnica Zambrowa i Wiśniewa, 11,1 km, w latach 2009–2012
 • 29 maja 2007 – wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU),
 • 9 listopada 2009 – podpisanie umowy na budowę (wykonawca: Bilfinger Berger, wartość kontraktu: 326 mln zł),
 • przesunięty termin zakończenia: wrzesień 2012,
 • WiśniewoJeżewo Stare, 29,7 km, w latach 2010–2012
 • 30 listopada 2009 – wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU),
 • 7 sierpnia 2014 – podpisanie umowy na budowę odcinka od końca obwodnicy Zambrowa i Wiśniewo do Mężenina (15,39 km), planowane zakończenie budowy – grudzień 2016,
 • 22 grudnia 2014 – podpisanie umowy na budowę odcinka Mężenin – Jeżewo (14 km), planowane zakończenie inwestycji – lipiec 2017;
 • Jeżewo StareBiałystok węzeł Choroszcz, 24,5 km, w latach 2009–2011
 • 18 października 2006 – wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU),
 • 12 sierpnia 2009 – podpisanie umowy z wykonawcą projektu i robót (wykonawca: konsorcjum firm Mota-Engil i Strabag, wartość kontraktu: 675 mln zł),
 • 7 października 2010 – wydanie pozwolenia na budowę drogi,
 • 12 września 2012 – oddanie odcinka do użytku jako droga dwujezdniowa z ograniczeniami do 90 km/h, we wrześniu 2012 trwały prace wykończeniowe.
 • Droga ekspresowa S74 – droga ekspresowa łącząca Sulejów i Nisko. Do Opatowa poprowadzi śladem istniejącej DK74, następnie do miejscowości Lipnik DK9 i dalej DK77 do spotkania z projektowaną drogą ekspresową S19 w Nisku. Obecnie gotowy jest odcinek Kielce-Cedzyna (6,8 km w tym 2 km w systemie Zaprojektuj i zbuduj)Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce stanowią część sieci dróg krajowych. Klasy autostrady i drogi ekspresowej przeznaczone są dla najważniejszych dróg krajowych obsługujących ważne relacje międzyregionalne i międzynarodowe. Obecnie (3 listopada 2013) oddanych do użytku jest 1426 km autostrad oraz 1243,05 km dróg ekspresowych.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stryków – miasto w woj. łódzkim, w powiecie zgierskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Stryków. Był miastem szlacheckim.
  Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ) – opracowanie projektowe, które w zależności od potrzeb może służyć:
  Radziejowice – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice (siedziba gminy). Leży nad rzeką Pisią Gągoliną. Miejscowość jest miejscem urodzenia Michała Stefana Radziejowskiego, kardynała, prymasa Polski oraz Edwarda Krasińskiego, działacza społecznego, pamiętnikarza.
  Marki – miasto położone w powiecie wołomińskim, w woj. mazowieckim, w aglomeracji warszawskiej na północny wschód od Warszawy, wzdłuż drogi krajowej nr 8 (europejskiej nr 67) na Białystok (aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego). Przez Marki przepływają: rzeka Długa (Kanał Markowski) oraz rzeka Czarna, uchodzące do kanału Żerańskiego.
  Droga krajowa nr 1 – droga krajowa o długości 438 km łącząca północ Polski (Gdańsk) z południem (Cieszyn). Jest jedną z głównych tras w Polsce o przebiegu południkowym. Stanowi polską część międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E75 Helsinki – Gdańsk – Łódź – Budapeszt – Ateny. Biegnie przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie. Na północy rozpoczyna się w miejscowości Rusocin na węźle z drogą ekspresową S6 a kończy na granicy z Czechami w Cieszynie. Wraz z oddawaniem kolejnych odcinków autostrady A1, przejmują one oznaczenie drogi krajowej nr 1, natomiast równoległe odcinki starej jedynki oznaczane są jako droga krajowa nr 91. Docelowo cały ślad drogi krajowej nr 1 ma biec po autostradzie A1.
  Kobierzyce (niem. Koberwitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Kobierzyce. Miejscowość jest siedzibą gminy Kobierzyce. Wieś jest położona na Równinie Wrocławskiej, na wschód przebiega droga krajowa nr 8.
  Salomea — imię żeńskie pochodzenia semickiego. Wywodzi się od hebrajskiego słowa šalom oznaczającego "pokój", "pomyślność". Judejska księżniczka Salome tańcem skłoniła Heroda do wydania wyroku na Jana Chrzciciela. W Polsce imię to zanotowano już w XII wieku. Nosiły je m.in. księżniczki piastowskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.085 sek.