• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga ekspresowa S5 - Polska  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Autostrada D43 (czes. dálnice D43) – planowana autostrada w Czechach w ciągu drogi E461, o długości 70 km. Łączyć ma Brno z Moravską Trebovą. Trasa powstanie w śladzie planowanej jeszcze przed II wojną światową autostrady Wiedeń - Wrocław. Do końca 2015 roku planowana była jako droga ekspresowa R43 (rychlostní silnice R43).Śmigiel (niem. Schmiegel) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Śmigiel. Nazywane jest miastem wiatraków ze względu na dawne tradycje młynarskie oraz sprzyjające warunki, dzięki którym, zgodnie z legendą, niegdyś w Śmiglu stało niemal 100 wiatraków.
  Droga ekspresowa S5, wyjazd z Bydgoszczy na południe, między węzłami Lotnisko a Bydgoszcz Południe
  Droga ekspresowa S5, obwodnica Świecia
  Droga ekspresowa S5/S10 na odcinku między węzłami Bydgoszcz Południe i Bydgoszcz Błonie, stanowiąca fragment południowej obwodnicy Bydgoszczy

  Droga ekspresowa S5 – budowana polska droga ekspresowa o przebiegu południkowym: S7 (Ostróda, węzeł Ostróda Południe) – A8 (Wrocław). Droga połączy Grudziądz i autostradę A1 oraz aglomeracje: bydgosko-toruńską, poznańską i wrocławską, a także ustanowi skrót w kierunku Olsztyna. Lokalnie stanowi m.in. wschodnią obwodnicę Poznania.

  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Nowe Marzy (IPA: [ˈmar.zy]) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Dragacz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

  Długość trasy na terenie woj. kujawsko-pomorskiego wynosić będzie 129,8 km, a koszt jej budowy wyniesie 3 mld zł. Całość drogi ma powstać do 2019 roku, a koszt realizacji brakujących odcinków może sięgnąć 11 mld zł.

  29 października 2015 zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych z dnia 15 maja 2004, wydłużające planowany przebieg trasy do Ostródy. Dotychczas planowano przebieg trasy na odcinku Nowe Marzy (A1) – Wrocław (A8).

  Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce stanowią część sieci dróg krajowych. Klasy autostrady i drogi ekspresowej przeznaczone są dla najważniejszych dróg krajowych obsługujących ważne relacje międzyregionalne i międzynarodowe. Obecnie (3 listopada 2013) oddanych do użytku jest 1426 km autostrad oraz 1243,05 km dróg ekspresowych.Południk geograficzny – linia na powierzchni Ziemi o kształcie zbliżonym do półokręgu, która łączy oba bieguny, o długości ok. 20 tys. km, wyznaczająca kierunek północ-południe i przecinająca prostopadle równik. Południkiem miejscowym (danego punktu Ziemi) jest południk przechodzący przez dane miejsce. Żaden z południków nie jest szczególnie wyróżniony. Za południk początkowy (zerowy) przyjęto w 1884 roku południk przechodzący przez obserwatorium w Greenwich. Płaszczyzna południka 0° i 180° dzieli kulę ziemską na dwie półkule – wschodnią i zachodnią.

  Spis treści

 • 1 Istniejące odcinki
 • 1.1 Odcinki oznaczone
 • 1.1.1 odcinek Gniezno – Poznań Wschód
 • 1.1.2 Kaczkowo–Korzeńsko
 • 1.2 Pozostałe odcinki
 • 2 Odcinki w budowie
 • 2.1 węzeł Nowe Marzy – węzeł Mieleszyn
 • 2.2 węzeł Mieleszyn – Gniezno Południe
 • 2.3 Poznań Zachód – Wronczyn,
 • 2.4 Wronczyn – węzeł „Kościan Południe”
 • 2.5 węzeł „Kościan Południe” – Radomicko
 • 2.6 Radomicko – węzeł Leszno Południe
 • 2.7 węzeł Leszno Południe – Kaczkowo
 • 2.8 Korzeńsko – Wrocław (A8, węzeł Wrocław Północ)
 • 3 Historia budowy
 • 4 Odcinki planowane
 • 4.1 Grudziądz – Ostróda
 • 5 Inwestycje w latach 2007–2013
 • 6 Zobacz też
 • 7 Uwagi
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Kościan (niem. Kosten) – miasto i gmina w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim. W latach 1975 – 1998 miasto administracyjnie należało do województwa leszczyńskiego.15 września jest 258. (w latach przestępnych 259.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 107 dni.

  Istniejące odcinki[]

  Odcinki oznaczone[]

  odcinek ]

  długość: 35 km., jest to tzw. Wschodnia obwodnica Poznania; początkowo otwarta na zasadzie przejezdności; pikietaż tymczasowy rozpoczyna się na jezdniach węzła Gniezno, nie oddanych jeszcze do użytku; ost. słupek ma numer 34,6 i stoi przy granicy odcinka administrowanego przez GDDKiA; z tego miejsca do przecięcia z A2 jest ok. 900 m. Odcinek oddano do użytku 4 czerwca 2012

  Stęszew (niem. Stenschewo) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, położone na południowy zachód od Poznania przy drodze krajowej nr 5 Poznań – Wrocław oraz przy drodze do Zielonej Góry. Przez Stęszew przebiega linia kolejowa z Poznania do Wolsztyna. Kursują nią m.in. parowozy.Aglomeracja poznańska – aglomeracja monocentryczna w zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, obejmująca miasto centralne Poznań oraz okoliczne zurbanizowane gminy.

  ]

  długość: 29 km. Oddano do użytku 15 września 2014.

  Pozostałe odcinki[]  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Eksterytorialna autostrada Wiedeń–Wrocław miała połączyć te dwa miasta, przebiegając przez terytorium Czechosłowacji.
  Ostróda (dawn. Ostród, niem. Osterode, prus. Austrāti) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. Położone na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca.
  Aglomeracja bydgosko-toruńska (potocznie Dwumiasto) – aglomeracja bicentryczna w środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego, obejmująca dwa główne miasta: Bydgoszcz i Toruń oraz okoliczne gminy. Obszar ten w zależności od koncepcji obejmuje od 2514,5 do 3861,8 km², a zamieszkuje go od 754 tys. do 872 tys. osób. Pozostałymi miastami należącymi do aglomeracji prócz dwóch miast centralnych są: Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Solec Kujawski. W zależności od koncepcji aglomeracji także miasta: Chełmża, Koronowo, Nakło nad Notecią, Nieszawa, Szubin.
  Droga krajowa nr 5 – droga krajowa łącząca (wraz z odcinkiem drogi krajowej nr 91 między Grudziądzem a Gdańskiem) jedne z największych aglomeracji miejskich w Polsce, tj. Trójmiasto, aglomeracje: bydgoską, poznańską i wrocławską. Przebiega przez województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Dalej biegnie do Czech przez Lubawkę.
  Białe Błota (Bialoblott – 1802, 1867, Weißfelde - 1910) – duża wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, siedziba gminy Białe Błota. W latach 1950-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bydgoskiego.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Autostrada A8 (tzw. Autostradowa Obwodnica Wrocławia, AOW) – autostrada w Polsce o przekroju dwujezdniowym (sześcio i czteropasowym). Na odcinku węzeł Wrocław Południe – węzeł Wrocław Psie Pole długości 22,4 km oznakowana jako A8. Długość obwodnicy zachodniej Wrocławia (Tyniec Mały – Wrocław Psie Pole) wraz z fragmentem oznaczonym jako droga ekspresowa wynosi 26,8 km, a całkowita długość wraz z łącznicami do istniejących dróg krajowych wynosi 35,4 km.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.