• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga ekspresowa R3 - Czechy

  Przeczytaj także...
  Autostrada D0 (cz. Dálnice D0), nazywana także wielka obwodnicą praską (cz. Velký pražský okruh) – częściowo istniejąca autostrada w Czechach zachodnich. Pierwszy odcinek trasy powstał jeszcze w latach 80. Obecnie jest w użytku 16 km tej drogi, zaś odcinek od Lahovic do Slivenca o długości 6,08 km jest w budowie. Zakończenie całej inwestycji jest planowane na 2029 rok. Jednym z głównych zadań jest przeniesienie ruchu tranzytowego z obszaru miasta. Czeskie Budziejowice (cz. České Budějovice, wym. [ˈtʃɛskɛː ˈbuɟɛjovɪtsɛ]; niem. Budweis; łac. Budvicium) – miasto statutarne w południowych Czechach, w Kotlinie Czeskobudziejowickiej, u zbiegu rzek Wełtawy i Malše. Jest stolicą kraju południowoczeskiego, okręgu terytorialnego kraj południowoczeski, powiatu Czeskie Budziejowice, a także diecezji czeskobudziejowickiej Kościoła rzymskokatolickiego.
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

  Autostrada D3 (czes. dálnice D3) także Budějovická dálnice (autostrada budziejowicka) – planowana autostrada w Czechach o długości 171 km.

  Służyć będzie połączeniu Pragi (D0) z Czeskimi Budziejowicami przez Tábor i dalej, w kierunku Czeskiego Krumlowa i granicy z Austrią, gdzie połączy się z również planowaną austriacką drogą ekspresową S10 w kierunku Linzu. Szlak ten, razem m.in. z autostradą D8, będzie stanowić jeden z czeskich etapów międzynarodowej trasy E55.

  Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.Tabor (czes. Tábor, niem. Tabor) – miasto w południowej części Czech, na Wyżynie Środkowoczeskiej, nad rzeką Lužnice (dopływ Wełtawy), w Kraju południowoczeskim.

  W październiku 2004 oddano do użytku pierwszy odcinek autostrady Chotoviny – Tábor (8,3 km). Kolejny fragment Mezno – Chotoviny (6,8km) został ukończony w roku 2007. Budowane na przełomie lat 80. i 90. XX wieku fragmenty drogi krajowej I/3: obwodnica Veselí nad Lužnicí i odcinek Ševětín – Borek (razem ok. 18 km) powstały jako pierwsza jezdnia autostrady D3 i wymagają obecnie zbudowania drugiej jezdni i modernizacji węzłów.

  Linz (czes. Linec) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii, nad Dunajem, stolica kraju związkowego Górna Austria. Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę. Współcześnie – przemysł metalowy (huta żelaza), maszynowy i chemiczny. Ważny węzeł komunikacyjny. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI-XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Liczba ludności: 189 311 (2010).Jezdnia – część drogi kołowej przeznaczonej dla ruchu pojazdów. Może składać się z jednego lub kilku pasów ruchu. Częścią jezdni nie są wydzielone torowiska.

  Do 31 grudnia 2015 roku odcinek od Třebonína do granicy z Austrią planowany był jako droga ekspresowa R3 (rychlostní silnice R3).

  Warto wiedzieć że... beta

  Mezno – gmina w Czechach, w powiecie Benešov, w kraju środkowoczeskim. Według danych z dnia 1 stycznia 2013 liczyła 351 mieszkańców.
  Chotoviny – wieś i gmina w Czechach, w powiecie Tabor, w kraju południowoczeski. Według danych z dnia 1 stycznia 2013 liczyła 1 750 mieszkańców.
  Český Krumlov (niem. Böhmisch Krumau, Krummau) – miasto w Czechach, w kraju południowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 2 216 ha, a liczba jego mieszkańców 14 146 osób. Miasto leżące nad brzegami wijącej się w tym miejscu Wełtawy powstało wokół XIII-wiecznego zamku. Zbudowany na nadbrzeżnej skale zamek służył ochronie brodu przez rzekę. Český Krumlov stanowi przykład małego, średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej, które rozwijało się bez zakłóceń przez pięć wieków, zachowując w ten sposób nienaruszone dziedzictwo architektoniczne.
  Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.
  Veselí nad Lužnicí (niem. Wesseli an der Lainsitz) - miasto w Czechach, w kraju południowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2007 powierzchnia miasta wynosiła 2 956 ha, a liczba jego mieszkańców 6 598 osób.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Autostrada D8 (czes. dálnice D8) zwana także Via Europea oraz Ústecká dálnice (autostrada ustecka) - autostrada w Czechach, ukończona w ponad 80%, prowadząca od węzła Zdiby k. Pragi na północny zachód przez Uście nad Łabą do granicy z Niemcami. Stanowić będzie czeski fragment międzynarodowego szlaku E55 i razem z niemiecką A17 utworzy autostradowe połączenie pomiędzy Pragą (R8) i Dreznem. Całkowita długość autostrady wyniesie nieco ponad 92 km.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.