• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga R256 - Rosja

  Przeczytaj także...
  Droga federalna R255 «Sybir» (ros. Федера́льная автомоби́льная доро́га Р255 «Сибирь») – droga znaczenia federalnego w Rosji. Ma 1831 km długości. Prowadzi od Nowosybirska do Irkucka. Jest wraz z kilka innymi drogami połączeniem transkontynentalnym z Moskwy do Władywostoku.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Droga federalna R254 «Irtysz» (ros. Федера́льная автомоби́льная доро́га Р-254 «Иртыш») – droga federalna znajdująca się na terenie Rosji. Trasa jest częścią transkontynentalnego połączenia Moskwy z Władywostokiem. Rozpoczyna swój bieg w Czelabińsku, następnie biegnie przez Petuchowo, Omsk (gdzie przekracza Irtysz), Kujbyszew i Czułym aż do Nowosybirska. Stanowi dwa odcinki, przerwane na długości 190 km na terenie Kazachstanu. Oba fragmenty łączy kazachska droga M51.

  Droga federalna R256 «Trakt Czujski» (ros. Федера́льная автомоби́льная доро́га «Чу́йский тракт») – droga federalna na terenie Rosji. Zaczyna się w Nowosybirsku, gdzie łączy się z drogami nr R254 kierującą się na zachód i R255 na wschód, kierując się na południe. Południowa część o długości 510 km zwana Traktem Czujskim jest typową drogą górską przebiegającą przez góry Ałtaju stromymi dolinami wzdłuż rzek Katuń oraz Czuji. Droga na całej długości asfaltowa w dobrym stanie.

  Ongudaj – wieś w Rosji, w Republice Ałtaju, stolica rejonu ongudajskiego, 210 km od Gornoałtajska. W 2002 liczyło 5 367 mieszkańców.Ałtaj (ros.: Алтай; kaz.: Алтай таулары, Ałtaj taułary; mong.: Алтайн нуруу, Altajn nuruu; chiń. upr.: 阿尔泰山脉; pinyin: Ā’ěrtài Shānmài) – system górski w Azji Środkowej, na terytorium Rosji, Kazachstanu, Chin i Mongolii. Rozciąga się na długości ponad 2000 km od równin pustyni Gobi ku północnemu zachodowi, rozszerzając się w części zachodniej. Ałtaj dzieli się na trzy części:

  Do końca 2017 roku obowiązywał także numer M52, zaś obecny został nadany w związku ze zmianą numeracji dróg w Rosji.

  Drogi międzynarodowe[ | edytuj kod]

  AH4

  Trakt na całej długości jest częścią trasy azjatyckiej AH4.

  Miejscowości leżące na trasie R256[ | edytuj kod]

 • Nowosybirsk – połączenie z R254 i R255
 • Barnauł
 • Bijsk
 • Gorno-Ałtajsk
 • Taszanta – Przejście graniczne z Mongolią jest ogólnodostępne, jednakże przekraczać je mogą wyłącznie osoby zmotoryzowane oraz poruszające się rowerami. Nie jest obsługiwany ruch pieszy.
 • Miejscowości według kilometrażu[ | edytuj kod]

  Obwód nowosybirski 0 km – Nowosybirsk 37 km – Bierdsk 52 km – Iskitim 99 km – Czeriepanowo Kraj Ałtajski 151 km – Talmenka 217 km – Nowoałtajsk (12km od Barnauł) 290 km – Troitskoje 364 km – Bijsk Republika Ałtaju 453 km – Majma (5 km od Gorno-Ałtajsku) 511 km – Усть-Сема 530 km – Черга 564 km – Szebalino 629 km – Tuekta 652 km – Ongudaj 722 km – Inya – most przez rzekę Katuń 803 km – Chibit 911 km – Kosz-Agacz 961 km – Taszanta

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Gornoałtajsk (ros. Горно-Алтайск) – miasto w Rosji, stolica Republiki Ałtaju, usytuowane w Południowej Syberii, w odległości 3641 km na wschód od Moskwy.Asian Highway Network (czyli Azjatycka Sieć Dróg Głównych) jest azjatyckim odpowiednikiem Europejskiej Sieci Drogowej (ang. : European Road Network).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowosybirsk (ros. Новосибирск, Nowosibirsk; w latach 1904–1925 Nowonikołajewsk) – miasto w Rosji, na Syberii, nad rzeką Ob. Trzecie co do liczby mieszkańców (1 498 921) rosyjskie miasto po Moskwie i Petersburgu. Nowosybirsk jest uważany za nieoficjalną stolicę Syberii.
  Iskitim (ros. Искитим) - miasto w obwodzie nowosybirskim w Rosji, zlokalizowane nad rzeką Berd ok. 50 km na południe od Nowosybirska. Liczba ludności wynosiła ok. 64,1 tys. w 2007 r.
  Bierdsk - miasto w Rosji, w obwodzie nowosybirskikm, 30 km na południe od Nowosybirska, nad rzeką Berd. W 2009 liczyło 95 798 mieszkańców.
  Drogi federalne w Rosji (ros. Автомобильные дороги России федерального значения) – arterie komunikacyjne znaczenia międzynarodowego i krajowego. Większość dróg federalnych posiada oznaczenia rozpoczynające się od litery M (magistrala). Niektóre z tych dróg stanowią fragmenty tras europejskich. Obecna sieć dróg federalnych stanowi kontynuację systematyki dróg ze Związku Radzieckiego, przy czym niektóre ze współczesnych magistral są mocno skrócone lub znajdują się na terenie innych państw, utrzymując swój numer lub posiadając nowy – np. białoruska droga M1 czy litewska autostrada A1 (dawniej miała numery A227 na odcinku Wilno – Kowno i A271 na odc. Kowno – Kłajpeda).
  Nowoałtajsk (ros. Новоалтайск) - miasto w azjatyckiej części Rosji, w Kraju Ałtajskim, centrum administracyjne rejonu pierwomajskiego.
  Ałtaj (Республика Алтай) – autonomiczna republika, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, leżąca w południowej części zachodniej Syberii, w zlewisku rzek Bija i Katuń. W ramach federacji Ałtaj graniczy z Tuwą, Chakasją, Krajem Ałtajskim oraz obwodem kemerowskim, ma także zewnętrzną granicę z Chinami, Mongolią i Kazachstanem.
  Obwód nowosybirski (ros. Новосибирская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, położona w zachodniej części Syberii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.