• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Droga Świętej Faustyny w Kiekrzu

  Przeczytaj także...
  Żwir – okruchowa skała osadowa o luźnej postaci, złożona z różnych skał i minerałów o średnicy większej niż 2 mm, do nawet kilku centymetrów.Medytacja (łac. meditatio - zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł) – praktyki mające na celu samodoskonalenie, stosowane zwłaszcza w jodze oraz w religiach i duchowości Wschodu (buddyzm, taoizm, konfucjanizm, hinduizm, dżinizm), a ostatnio także przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne. Elementy medytacji dają się również zauważyć w chrześcijaństwie (hezychazm) i islamie (sufizm).
  Dzienniczek – dziennik św. Faustyny Kowalskiej, zapis doświadczeń wewnętrznych autorki. Faustyna ujawnia w nim swe przeżycia duchowe oraz głosi orędzie Miłosierdzia, które, jak dowodzi, przekazał jej Chrystus. Dzieło stanowi świadectwo egzystencji, uznawane przez katolików za arcydzieło literatury mistycznej.
  Drzewo objawienia
  Figura św. Faustyny
  Mostek papieski
  Ołtarz nad jeziorem

  Droga Świętej Faustyny w Kiekrzu - krótki szlak spacerowy o charakterze medytacyjno-modlitewnym, zlokalizowany w Kiekrzu, w pobliżu granicy Poznania.

  Ścieżki szlaku znajdują się na południe od ul. Polnej w Kiekrzu, bezpośrednio nad brzegiem jeziora Kierskiego Małego i mają kształt spłaszczonej litery U. Założenie powiązane jest z położonym w pobliżu klasztorem Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Droga upamiętnia pobyt w Kiekrzu św. Faustyny Kowalskiej, który miał miejsce latem 1929. Św. Faustyna przyjechała tu 7 lipca 1929, jako młoda wówczas siostra zakonna, w ramach zastępstwa za inną, chorą zakonnicę - Modestę Rzeczkowską. W zbliżonym okresie odwiedziła także Wilno i Warszawę.

  Jezioro Kierskie Małe - hipertroficzne jezioro położone około 1 km na północ od Jeziora Kierskiego w woj. wielkopolskim, w pow. poznańskim, w gminie Rokietnica na Pojezierza Poznańskiego.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Pobyt w Kiekrzu trwał kilka tygodni. Oprócz codziennych zajęć gospodarczych św. Faustyna oddawała się także praktykom medytacyjnym na ścieżkach nad jeziorem Kierskim Małym. Pewnego lipcowego dnia, nad brzegiem jeziora, przy jednym ze starszych drzew, doznała objawienia, które opisała następnie w swoim Dzienniczku: Kiedy byłam w Kiekrzu, aby zastąpić jedną z sióstr na krótki czas, w jednym dniu po południu poszłam przez ogród i stanęłam nad brzegiem jeziora, i długą chwilę zamyśliłam się nad tym żywiołem. Nagle ujrzałam przy sobie Pana Jezusa, który mi rzekł łaskawie: "To wszystko dla ciebie stworzyłem, oblubienico Moja, a wiedz o tym, że wszystkie piękności niczym są w porównaniu z tym, co ci przygotowałem w wieczności". Dusza moja została zalana tak wielką pociechą, że pozostałam tam do wieczora, a zdało mi się, że jestem krótką chwilę. Dzień ten miałam wolny i przeznaczony na jednodniowe rekolekcje, więc miałam zupełną swobodę oddać się modlitwie.

  Mała architektura (obiekt małej architektury) – zespół niewielkich obiektów budowlanych, wznoszonych w ramach zagospodarowania terenu (działki budowlanej pod budownictwo jednorodzinne, wielorodzinne, miast, osiedli, zakładów pracy, parków, ogrodów itp.).Droga krzyżowa – w Kościele katolickim nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.

  W początkach XXI wieku, z inicjatywy lokalnych Sióstr Miłosierdzia, postanowiono zrekonstruować szlak, który przebywała Faustyna Kowalska w 1929, w ramach codziennych modlitw. 5 października 2005 arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił gotowe założenie, na które składają się:

  Pień drzewa – gruby, zdrewniały pęd główny drzew. Powstaje wskutek corocznego przyrastania na wysokość i na grubość. U drzewiastych form nagozalążkowych i dwuliściennych pień zakończony jest koroną. U nielicznych, drzewiastych jednoliściennych pień kończy się pąkiem wierzchołkowym. Na skutek skrócenia międzywęźli na szczycie pnia powstaje gęsty pióropusz liści.Miłosierdzie Boże - w teologii chrześcijańskiej największy z przymiotów Boga, obok świętości i sprawiedliwości.
 • wysypana żwirem ścieżka, wyposażona w ławki, zieleń parkową i małą architekturę,
 • tablice informacyjne i porządkowe,
 • figura św. Faustyny na cokole z napisem Święta Faustyno oręduj za nami,
 • most Jana Pawła II z tablicami pamiątkowymi,
 • głaz pamiątkowy Jana Pawła II,
 • droga krzyżowa z głazów,
 • ołtarz polowy z wysokim, metalowym krzyżem i tablicą z napisem: W jeden hymn złączcie się gwiazdy, ziemio i morze zgodnie, wdzięcznie wyśpiewujcie niepojęte Miłosierdzie Boże,
 • drzewo, przy którym nastąpiło objawienie w 1929 (na drzewie umieszczono drewnianą kapliczkę z wizerunkiem Miłosierdzia Bożego, a pień obwieszony jest licznymi różańcami),
 • 33 wierzby, pamiętające okres wizyty św. Faustyny w Kiekrzu.
 • Ponadto w pobliskim klasztorze znajduje się Pokój pamiątek z czasów św. Faustyny, który przybliża realia życia zakonnego w Kiekrzu w latach 20. XX wieku.

  Modlitwa – czynność kultowa, występująca w wielu religiach. Polega na skierowaniu swoich myśli do istoty lub istot, mogących być lub będących przedmiotem kultu (bogowie, święci, aniołowie).Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Zobacz też[]

 • Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
 • Bibliografia[]

 • tablice pamiątkowe i informacyjne in situ,
 • strona Zgromadzenia - dostęp 18.7.2012
 • Katolik.pl - dostęp 18.7.2012 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jezus Chrystus (ur. ok. 8–4 p.n.e., zm. 30 lub 33 w Jerozolimie) – centralna postać religii chrześcijańskiej, założyciel Kościoła. W chrześcijaństwie uznawany za Boga i człowieka, współistotnego Bogu Ojcu.
  Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, ZMBM (Congregatio Sororum Beatae Mariae Misericordiae łac.) – żeński zakon katolicki założony w Warszawie w 1862 roku przez Teresę Ewę z książąt Sułkowskich hrabinę Potocką (1814 – 1881).
  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – sanktuarium położone przy ul. św. Faustyny w Krakowie-Łagiewnikach. Związane jest z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia. Od lat 40. XX wieku miejsce pielgrzymek związanych z obecnością łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu św. Faustyny.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Różaniec (z łac. rosarium, ogród różany) – nazwa modlitwy chrześcijańskiej, pierwotnie znanej pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowanej od czasów średniowiecznych w tradycji katolickiej, i obdarzonej przez Kościół szczególnym znaczeniem duchowym i błogosławieństwem. O tej modlitwie nie ma żadnej wzmianki w Piśmie Świętym, a cała symbolika oparta jest na objawieniach maryjnych (potwierdzonych przez Kościół katolicki) niemających nic wspólnego z Biblią.
  Maria Faustyna Kowalska ZMBM, właśc. Helena Kowalska (ur. 25 sierpnia 1905 w Głogowcu, zm. 5 października 1938 w Krakowie) − święta Kościoła katolickiego, zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Znana przede wszystkim jako głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego i autorka Dzienniczka, w którym opisała swoje duchowe i mistyczne doświadczenia.
  Wierzba (Salix L.) – rodzaj drzew, krzewów lub płożących krzewinek z rodziny wierzbowatych (Salicaceae Mirb.). Występuje około 400 gatunków tego rodzaju. Rośnie na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii i Antarktydy. W Polsce dziko rośnie około 30 gatunków (ich liczba jest różna, zależnie od ujęcia taksonomicznego). Ponadto wiele gatunków jest uprawianych (głównie jako rośliny ozdobne). Gatunkiem typowym jest wierzba biała (S. alba).

  Reklama