• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drifter's Escape

  Przeczytaj także...
  The Ballad of Frankie Lee and Judas Priest – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w październiku i wydana na albumie John Wesley Harding w grudniu 1967 r.South Saturn Delta jest pośmiertną kompilacją studyjną Jimiego Hendriksa zawierającą 15 utworów nagranych pomiędzy 1967 a 1970 rokiem.
  John Wesley Harding – ósmy studyjny album Boba Dylana wydany w 1967 roku. Na płycie znajduje się utwór "All Along the Watchtower", zaliczany do jednej z najważniejszych kompozycji w historii rocka.

  Drifter's Escape” – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w październiku i wydana na albumie John Wesley Harding w grudniu 1967.

  Historia i charakter utworu[edytuj kod]

  „Drifter's Escape” należy do trzech najważniejszych utworów na albumie, które ustalają ton całej płyty; dwoma pozostałymi piosenkami są „The Ballad of Frankie Lee and Judas Priest” i „I Dreamed I Saw St. Augustine”.

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Alegoria (stgr. ἀλληγορία allēgoría, od ἀλληγορέω allēgoréo - "mówię w przenośni, obrazowo") – w literaturze i sztukach plastycznych przedstawienie pojęć, idei, wydarzeń, przy pomocy obrazu artystycznego o charakterze przenośnym lub symbolicznym, np. poprzez personifikację. Odczytanie alegorii umożliwiają m.in. atrybuty lub emblematy o konkretnym znaczeniu, dlatego, w przeciwieństwie do symbolu, przesłanie alegorii jest zazwyczaj jednoznaczne.

  Jest to jeden z najbardziej tajemniczych utworów Dylana, alegoryczny i zapewne także autobiograficzny. Atmosfera utworu jest kafkowska — pewien człowiek zostaje zawleczony przed sąd i oskarżony o w ogóle nienazwaną zbrodnię. Różnica jest jednak taka, że ostatecznie udaje mu się uniknąć skazania dzięki ewidentnie boskiej interwencji.

  John Wesley Harding – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w lutym i wydana na albumie John Wesley Harding w grudniu 1967 r.Loose Ends jest czwartym wydanym pośmiertnie studyjnym albumem Jimiego Hendriksa. Został wyprodukowany i zmiksowany przez Eddiego Kramera i Johna Jansena.

  Cechami utworu są tajemniczość i niejasność – nie wiemy kim jest bohater utworu (może jest prorokiem, nawet jeśli fałszywym?), jakie naprawdę są moce, które go uwolniły (może to są jednak „ciemne moce”?). Dylan unika odpowiedzi, ukazując jego bohatera przemierzającego krajobraz jak z obrazów Goyi z „ciemnego okresu”.

  Autobiografia – gatunek literacki (rodzaj biografii), w którym autor opisuje swoje życie. Głównym tematem tego rodzaju wypowiedzi jest więc jej autor. Większość autobiografii jest napisana w pierwszej osobie, choć zdarzają się i takie, w których autor – ustami narratora – mówi o sobie "on" lub zwraca się do siebie "ty". Na napisanie autobiografii decydują się zazwyczaj osoby publiczne, np. artyści, politycy.Bob Dylan, właśc. Robert Allen Zimmerman (ur. 24 maja 1941 w Duluth) – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta.

  Można patrzeć także na tę postać jak na outsidera, który spotyka się z niechęcią a nawet groźbami ze strony społeczeństwa, jednak pozostaje niezwyciężony. Porównanie tej piosenki z utworem „John Wesley Harding” rzuca na „Drifter's Escape” dodatkowe światło.

  Koncerty Dylana, na których wykonywał tę piosenkę[edytuj kod]

 • Dylan po raz pierwszy zaczął wykonywać ten utwór w 1992 r. w dwu aranżacjach — oryginalnej albumowej i w stylu Hendrixa.
 • W 1995 r. piosenka nabrała dosyć swobodnego stylu i często rozpoczynała koncerty.
 • W 2001 r. energiczne i dynamiczne wykonania wiele zawdzięczały elektrycznej gitarze Charliego Sextona
 • Wersje innych artystów[edytuj kod]

 • Jimi HendrixLoose Ends (1974); Stone Free (1981); Live & Unreleased: The Radio Show (1989); Lifelines: The Jimi Hendrix Story (1990); South Saturn Delta (1997)
 • Joan Baez – Any Day Now (1968); Vanguard Sessions: Baez Sings Dylan (1998)
 • Wolfgang Ambros – Live (1979)
 • Vale – A Tribute to Bob Dylan (1992)
 • The Zimmermen – After the Ambulances Go (1998)
 • George Thorogood & the Destroyers – Hard Stuff (2006)
 • Bibliografia[edytuj kod]

 • Paul Williams. Bob Dylan. Performing Artist 1960-1973. The Early Years. ISBN 1-84449-095-5
 • Clinton Heylin. Bob Dylan. The Recording Sessions. ISBN 0-312-13439-8
 • Oliver Trager. Keys to the Rain. ISBN 0-8230-7974-0
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Tekst piosenki
 • Akordy
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.Joan Chandos Baez (ur. 9 stycznia 1941 w Staten Island, Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów oraz producentka nagrań.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Francisco José de Goya y Lucientes (ur. 30 marca 1746 w Fuendetodos, zm. 16 kwietnia 1828 w Bordeaux) – hiszpański malarz, grafik i rysownik okresu romantyzmu, nadworny malarz Karola III Burbona, Karola IV Burbona i Ferdynanda VII Burbona, portrecista i malarz scen rodzajowych.
  Franz Kafka (ur. 3 lipca 1883 w Pradze, zm. 3 czerwca 1924 w Kierling) – niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego, przez całe życie związany z Pragą. W swoich powieściach stworzył model sytuacji zwanej sytuacją kafkowską i określanej w języku niemieckim za pomocą przymiotnika „kafkaesk”, którego istotą jest konflikt zniewolonej jednostki z anonimową, nadrzędną wobec niej instancją. Deformacja groteskowa, niejednoznaczne, paraboliczne obrazy oraz poczucie zagrożenia i niepewności składają się na panoramę literackiego świata Kafki.
  I Dreamed I Saw St. Augustine – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w październiku i wydana na albumie John Wesley Harding w grudniu 1967 r.
  Outsider, autsajder (z ang. outside, na zewnątrz) – człowiek pozostający na uboczu społeczeństwa, nieangażujący się bezpośrednio w bieżące sprawy. Termin ten narodził się prawdopodobnie w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Outsiderami nazywano hippisów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.