Driel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Driel – wieś w gminie Overbetuwe w prowincji Geldria, Holandia. Leży na południowym brzegu Renu, naprzeciwko Arnhem. Populacja wynosi 4330 osób (2020).

Geldria (niderl. Gelderland, Provincie Gelderland) – największa prowincja Holandii położona pomiędzy rzekami IJssel, Moza i Ren.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Miejscowość znana z lądowania 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej 21 września 1944 roku, podczas Operacji Market Garden. Zadaniem brygady było dotarcie na północy brzeg Renu i pomoc okrążonym tam Brytyjczykom z 1 Dywizji Powietrznodesantowej.

W 2004 roku z okazji 60. rocznicy bitwy pod Arnhem Sir Brian Urquhart podjął decyzję ufundowania pomnika. Wydano apel, w którym podkreślono, że ich inicjatywa ma charakter osobisty, chodzi bowiem o wyraz uznania ze strony Brytyjskich Sił Powietrznodesantowych dla Polskich Spadochroniarzy, dla generała Sosabowskiego i jego wspaniałych polskich spadochroniarzy, bez których odwagi i ducha walki oddziały 1st Airborne Division nie miałyby szans wycofać się spod Arnhem.

1 Samodzielna Brygada Spadochronowa – wielka jednostka powietrznodesantowa Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowana w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. W założeniach brygada miała wziąć udział w walkach w Polsce. Ostatecznie została użyta przez aliantów w operacji „Market Garden”.Sir Brian Urquahrt (ur. 28 lutego 1919) − podczas II wojny światowej major Armii Brytyjskiej, później dyplomata. Wieloletni funcjonariusz Organizacji Narodowów Zjednoczonych, w latach 1971-1985 Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ ds. politycznych. Pisarz i publicysta, ekspert w dziedzinie polityki międzynarodowej. Rycerz Orderu św. Michała i św. Jerzego (KCMG) oraz Członek Orderu Imperium Brytyjskiego (MBE).

W 62. rocznicę bitwy o Arnhem na placu Polski w Driel został odsłonięty pomnik gen. Stanisława Sosabowskiego. Pomnik powstał dzięki inicjatywie dwóch brytyjskich weteranów: Sir Briana Urquharta i majora Tony'ego Hibberta oraz wieloletnim staraniom mieszkanki Driel Cory Baltussen, a także holenderskiej Polonii.

Stanisław Franciszek Sosabowski (ur. 3 maja 1892 w Stanisławowie, zm. 25 września 1967 w Londynie) – generał brygady Wojska Polskiego.21 września jest 264. (w latach przestępnych 265.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 101 dni.
 • Pomnik Generała Stanisława Sosabowskiego i polskich żołnierzy u boku jego walczących

 • Pomnik upamiętniający operację Market Garden

 • Kościół w Driel

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Inwoners per dorp op 1 januari 2001 - 2020, www.overbetuwe.nl [dostęp 2020-12-21] (niderl.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • driel-polen.nl
 • 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa pod Driel - 21 września 1944 roku - aspekt lotniczy
 • Warto wiedzieć że... beta

  Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.
  Operacja Market Garden – największa operacja z udziałem wojsk powietrznodesantowych podczas II wojny światowej. Odbyła się na terenie Holandii we wrześniu 1944.
  Cornelia Wilhelmina Maria (Cora) Baltussen (ur. 19 stycznia 1912 w Driel w prowincji Geldria w Holandii - zm. 18 listopada 2005) siostra Czerwonego Krzyża, która opiekowała się polskimi spadochroniarzami 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Jej wieloletnie starania pozwoliły na upamiętnienie i uhonorowanie wyczynu polskich spadochroniarzy, a także samego gen. Stanisława Sosabowskiego. Założycielka Komitetu Driel - Polen.

  Reklama