• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dreszczowiec

  Przeczytaj także...
  Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.Alistair MacLean (ur. 21 kwietnia 1922 w Glasgow, zm. 2 lutego 1987 w Monachium) – pisarz szkocki, autor wielu popularnych powieści o tematyce sensacyjnej, kryminalnej i wojennej. Znany także pod pseudonimem Ian Stuart.
  Dzień Szakala (oryg. The Day of the Jackal) – powieść sensacyjna brytyjskiego pisarza Fredericka Forsytha z roku 1971. W 1972 roku została wyróżniona Edgar Award w kategorii "najlepsza powieść" przez Mystery Writers of America.
  Kadr z filmu Zawrót głowy

  Dreszczowiec (z ang. thriller) – rodzaj utworu sensacyjnego, powieści, filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu.

  Turysta (ang. The Tourist, 2010) – amerykańsko-francuski thriller w reżyserii Floriana Henckela von Donnersmarcka z Johnnym Deppem i Angeliną Jolie w rolach głównych.Przeżyliśmy wojnę (ang. The Manchurian Candidate ) – amerykański film z 1962 roku w reżyserii Johna Frankenheimera.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa, a jego życie jest zagrożone. W zależności od podgatunku fabuła dreszczowca opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, państwa, społeczności. Zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu. Często celem fabuły jest odkrycie, kto jest zabójcą spośród osób, których bohater nie podejrzewał. Prekursorem dreszczowca w filmie był Alfred Hitchcock (Ptaki). W literaturze elementy dreszczowca pojawiają się od lat 60. XX wieku (m.in. u Fredericka Forsytha, Alistaira MacLeana).

  Śpiączka (ang. Coma) – thriller amerykańskiej produkcji, dramat z gatunku thrillerów medycznych traktujący o tematyce medycznej. Światowa data premiery przypadła na styczeń 1978 r. Reżyserem obrazu, na podstawie bestsellera Robina Cooka, jest Michael Crichton. W Polsce film był wyświetlany w kinach i emitowany w TV (TVP, TCM) pod oryginalnym tytułem Coma.Oczy szeroko zamknięte (ang. Eyes Wide Shut) – thriller erotyczny z 1999 roku w reżyserii Stanleya Kubricka. Film nakręcono na podstawie powieści Arthura Schnitzlera.

  Podgatunki dreszczowców[ | edytuj kod]

 • komediowy – łączący w sobie elementy napięcia i humoru, np. Starsza pani znika
 • konspiracyjny – główny bohater zwykle staje sam przeciwko dużej grupie wrogów lub odkrywa jakąś dużą intrygę, np. Chiński syndrom, Kod Leonarda da Vinci
 • kryminalny – podgatunek z elementami kryminału i zwykle opiera się na aspektach psychologicznych. Głównymi motywami tych filmów są seryjni mordercy, psychopaci, gwałciciele lub porywacze, np. Psychoza, Milczenie owiec, Siedem,
 • erotyczny – film lub literacki podgatunek będący mieszanką erotyki i thrillera. Popularność tego gatunku wzrosła w połowie lat 80., np. Żar ciała, Fatalne zauroczenie, Nagi instynkt, W sieci, Oczy szeroko zamknięte, Nieruchomy poruszyciel
 • medyczny – toczący się w środowisku medycznym. Podejmuje tematykę zagrożenia życia ludzkiego i zagadnień związanych z bioetyką w obliczu zmian, jakie niesie współczesna medycyna, oraz powiązań świata medycznego ze środowiskiem przestępczym, np. Śpiączka
 • polityczny – podgatunek, którego tematyka obejmuje walkę o władzę, korupcję, terroryzm lub inną szeroko pojętą tematykę polityczną, np. Przeżyliśmy wojnę, Dzień Szakala, Wszyscy ludzie prezydenta, Autor widmo
 • psychologiczny – koncentrujący się na psychologicznych aspektach postępowania bohaterów, np. Zawrót głowy, Podziemny krąg, Wyspa tajemnic
 • szpiegowski – podgatunek, w którym główny bohater jest tajnym agentem, np. Osławiona, Teczka Ipcress (i następne z serii), Zawód: Szpieg, Uprowadzona, Turysta,
 • fantastyczno-naukowy – podgatunek łączący w sobie elementy dreszczowca i science-fiction, np. Blade Runner,Terminator, Incepcja
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • horror
 • suspens
 • technothriller
 • Kod Leonarda da Vinci (ang. The Da Vinci Code) – czwarta powieść sensacyjna Dana Browna, thriller sprzedany w nakładzie ponad 80 mln egzemplarzy. Książka inspirowana była dziełem Michael Baigenta, Richard Leigha oraz Henriego Lincolna – "The Holy Blood and the Holy Grail" ("Święty Graal, Święta Krew"). Mimo odwołań do świata rzeczywistego, jest to jednak powieść z gatunku fikcji literackiej.Zawrót głowy (ang. Vertigo) – amerykański thriller psychologiczny w reżyserii Alfreda Hitchcocka z 1958 roku z Jamesem Stewartem i Kim Novak, zrealizowany na podstawie książki The Living and the Dead autorstwa Boileau-Narcejac.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  W sieci (ang. Disclosure) – amerykański thriller w reżyserii Barry’ego Levinsona z 1994 roku. Film jest adaptacją powieści „System” Michaela Crichtona.
  Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.
  Fatalne zauroczenie (tytuł oryg. Fatal Attraction) – amerykański thriller filmowy z 1987 roku w reżyserii Adriana Lyne. W rolach głównych wystąpili w nim Michael Douglas, Glenn Close (w najistotniejszej dla swojej kariery kreacji) i Anne Archer. Film opowiada o żonatym mężczyźnie oraz jego weekendowym romansie z kobietą, która odmawia zakończenia związku i następnie popada w chorobliwą obsesję na jego punkcie.
  Nagi instynkt (tytuł oryginalny Basic Instinct) – amerykański film fabularny (thriller) w reżyserii Paula Verhoevena z 1992 roku.
  Wszyscy ludzie prezydenta (ang. All the President’s Men) – amerykański dramat z 1976 r. oparty na faktach, na podstawie książki Carla Bernsteina i Boba Woodwarda pod tym samym tytułem. Film przedstawia okoliczności ujawnienia afery Watergate, do którego doprowadzili obaj dziennikarze.
  Uprowadzona (ang. Taken) – thriller produkcji francuskiej z 2008 roku. Okazał się wielkim, acz niespodziewanym hitem, zarabiając łącznie ponad 226 milionów dolarów, kosztując zaledwie 25 milionów.
  Technothriller – gatunek literacki będący połączeniem thrillera szpiegowskiego, powieści wojennej oraz science fiction. Zazwyczaj zawiera opisy techniczne dotyczące głównego tematu (zwykle technologia wojskowa).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.