• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dress You Up

  Przeczytaj także...
  Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Rebel Heart Tour — dziesiąta trasa koncertowa amerykańskiej piosenkarki Madonny, odbywająca się w latach 2015 i 2016 w ramach promocji albumu Rebel Heart. Obejmuje koncerty na terenie Ameryki Północnej, Europy, Azji oraz Australii i Oceanii.
  Nile Gregory Rodgers (ur. 19 września 1952 w Nowym Jorku) − amerykański producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów piosenek, aranżer i gitarzysta. Współzałożyciel zespołu Chic, grającego muzykę disco i funk.

  Dress You Up” – utwór muzyczny amerykańskiej piosenkarki Madonny pochodzący z jej drugiego albumu studyjnego Like a Virgin (1984) i zarazem piąty ostatni promujący go singel.

  Utwór był ostatnim nagranym na album. Madonna naciskała na dodanie utworu do Like a Virgin, ponieważ szczególnie spodobał jej się tekst. Muzycznie jest utworem opartym na perkusji oraz chórkach i gitarowym solo granym przez Nile'a Rodgersa, który również wyprodukował piosenkę.

  Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.

  Krytycy zareagowali pozytywnie na taneczno-popową naturę utworu. "Dress You Up" stał się szóstym z kolei singlem Madonny w Stanach Zjednoczonych, docierając do pierwszej piątki. Osiągnął również najwyższe miejsca w Australii, Belgii, Kanadzie, Irlandii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Piosenka została wykonana na czterech trasach koncertowych Madonny, ostatnio na Rebel Heart Tour (2015-2016). Utwór został zamieszczony na liście "Filthy Fifteen" magazynu Parents Music Resource Center ze względu na seksualny charakter tekstu. Piosenka została coverowana przez wielu artystów.

  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).Adult contemporary (AC) – nazwa gatunku muzycznego i formatu radiowego, która w wolnym tłumaczeniu oznacza "muzykę dla dojrzałego słuchacza".

  Artystka wykonała utwór na czterech swoich światowych trasach, mianowicie The Virgin Tour w 1985 roku, Who's That Girl World Tour w 1987 roku, Sticky & Sweet Tour w 2009 roku oraz Rebel Heart Tour w 2015-16. W The Virgin Tour piosenka była grana pierwsza.

  W wideoklipie wykorzystano występ na żywo z trasy The Virgin Tour.

  The Virgin Tour - pierwsza trasa koncertowa Madonny. Mimo, iż Madonna była już wtedy gwiazdą światowego formatu, koncerty miały miejsce jedynie na terytorium Stanów Zjednoczonych, plus jeden koncert w Kanadzie. Tournée promowało dwa pierwsze albumy artystki, w szczególności wydany w tym samym roku Like a Virgin. Wejściówki na koncerty zaplanowane w większości dużych miast Ameryki rozchodziły się zazwyczaj w ciągu jednej godziny.Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.

  Notowania[ | edytuj kod]

  |Adult Contemporary


  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Utwór muzyczny – jednolita kompozycja muzyczna złożona z: rytmu i metrum, melodii, harmonii, barwy dźwięku, dynamiki, agogiki oraz budowy formalnej, przeznaczona do wykonania lub odtwarzania, najczęściej posiadająca autora(-ów). Utwór muzyczny może przyjąć formę tylko muzyczną lub słowno-muzyczną w przypadku, gdy w utworze wykorzystano tekst.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.