• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drawica

  Przeczytaj także...
  Młyn wodny - budowla z urządzeniem do przemiału ziarna na mąkę i kaszę, poruszanym za pomocą koła wodnego lub turbiny wodnej, usytuowana nad rzekami. Bardzo rzadko budowane były młyny pływające.Żwir – okruchowa skała osadowa o luźnej postaci, złożona z różnych skał i minerałów o średnicy większej niż 2 mm, do nawet kilku centymetrów.
  Pojezierze Drawskie (314.45, niem. Dramburger Seenplatte) – mezoregion fizycznogeograficzny w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Drawskiem Pomorskim i jeziorem Lubie na południowym-zachodzie a środkowym biegiem Radwi na północnym-wschodzie.

  Drawica (także: Mąkowarka) – rzeka na Pojezierzu Drawskim w powiecie drawskim, w województwie zachodniopomorskim, lewy dopływ Drawy.

  Przebieg[ | edytuj kod]

  Rzeka ma długość około 17 lub 18 km. Trudno jednoznacznie wskazać, gdzie znajdują się jej źródła - przyjmuje się, że zaczyna się w okolicy jeziora Giżyńskiego (pomiędzy nim a jeziorem Orle Małe). Jedynym nadbrzeżnym miastem jest Kalisz Pomorski z jedenastoma mostami. Po zachodniej stronie miasta istniał w XIX wieku młyn wodny. Wkrótce po przepłynięciu przez jezioro Mąkowarskie wpływa do Drawy, jako lewy dopływ.

  Powiat drawski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Drawsko Pomorskie.Kalisz Pomorski (łac. Nova Calisia, niem. Kallies) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kalisz Pomorski. Według danych z 30 czerwca 2009 r. miasto miało 4110 mieszkańców.

  Do jeziora Giżyńskiego, oprócz uważanego za właściwą Drawicę cieku, wpada inny potok, wpływający do jeziora Giżyńskiego na północ od przysiółka Pniewy. Jest on bardziej wartki i dłuższy, niż uważane za właściwe koryto Drawicy płynące od strony jeziora Orle Małe. Potok ten wypływa pod wsią Poźrzadło Wielkie i przed dotarciem do jeziora Giżyńskiego, przepływa przez jezioro Tarnica. Przyjąwszy, że ciek od Poźrzadła Wielkiego jest właściwym początkiem Drawicy, to długość tej rzeki zwiększyć należy o 4 kilometry (do 22 kilometrów).

  Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  Rzeka jest potokiem nizinnym żwirowym. Przepływa przez tereny leśne i rolne.

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Wzdłuż koryta rzeki biegnie szlak rowerowy niebieski niebieski szlak rowerowy "Drawica i Jezioro Mąkowarskie".

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Polski
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.Poźrzadło Wielkie (niem. Groß Spiegel) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Kalisz Pomorski. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 167 mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.856 sek.