• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drambuie

  Przeczytaj także...
  Miód – słodki produkt spożywczy, w warunkach naturalnych wytwarzany głównie przez pszczoły właściwe (miód pszczeli) oraz nieliczne inne błonkówki, m.in. osy z podrodziny Polistinae (Brachygastra, Polistes i Polybia), poprzez przetwarzanie nektaru kwiatowego roślin miododajnych, a także niektórych wydzielin występujących na liściach drzew iglastych. Miód pszczeli różni się składem od miodu wytwarzanego przez inne owady. Osy pobierają nektar także z roślin trujących dla człowieka, dlatego wytwarzany przez nie miód nierzadko jest przyczyną ciężkich zatruć. Substytutem miodu naturalnego jest miód sztuczny.Likier (fr. liqueur) – wysokoprocentowy napój alkoholowy o słodkim smaku owocowym, korzennym lub korzenno-ziołowym. Pokrewnymi napojami są nalewki.
  II powstanie jakobickie ("Druga Wielka Rebelia", "powstanie 45 roku") – powstanie zorganizowane przez "Młodego Pretendenta", księcia Karola Edwarda Stuarta, syna Jakuba II. Jako jedyne z powstań szkockich miało pełne szanse na powodzenie.
  Butelka Drambuie

  Drambuie (wym. [dræmˈbuːi], [dræmˈbʲuːi]) – likier na bazie mieszanki szkockich whisky z dodatkiem miodu wrzosowego i wyciągów ziołowych. Receptura jest tajemnicą producenta.

  Nazwa Drambuie pochodzi od szkocko gaelickiego zwrotu an dram buidheach, oznaczającego napój, który zadowala i została zastrzeżona w 1892.

  Historia[ | edytuj kod]

  Po przegranej bitwie pod Culloden, która zakończyła II powstanie jakobickie książę Karol Edward Stuart uciekł na wyspę Skye, gdzie schronienia udzielił mu Charles McKinnon. Książę nagrodził jego pomoc sekretną recepturą trunku, a rodzina zaadaptowała przepis do produkowanej na własne potrzeby whisky. Drambuie jest nadal produkowany przez rodzinę McKinnon, lecz w okolicach Edynburga. Do sprzedaży trafił w 1906 i szybko uzyskał popularność.

  Whisky (z gaelickiego: uisge beatha - woda życia; w pisowni irlandzkiej i amerykańskiej whiskey) – napój alkoholowy powstały z destylacji zacieru zbożowego i poddawany dojrzewaniu w drewnianych (głównie dębowych) beczkach. Jest kojarzony najczęściej ze Szkocją, produkowany również w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach.Wyspa Skye (ang. Isle of Skye, gael. An t-Eilean Sgitheanach) – druga co do wielkości (1700 km) wyspa Szkocji, a czwarta w Wyspach Brytyjskich, największa i położona najbardziej na północ w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych.

  Koktajle[ | edytuj kod]

  Drambuie pije się bez dodatków, z lodem albo w koktajlach (na przykład Rusty Nail - pół na pół ze szkocką whisky).

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Źródła podają, że stało się to w 1745, co jednak jest datą rozpoczęcia powstania, a nie ucieczki księcia

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stuart Walton, Brian Glover: The Ultimate Encyclopedia of Wine, Beer, Spirits and Liqueurs. Hermes House, 1998, s. 453. ISBN 978-1840380859. (ang.)
  2. Perry Luntz: Whiskey and Spirits for Dummies. Hoboken: Wiley Publishing, 2008, s. 269. ISBN 978-0-470-11769-9. (ang.)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Drambuie
 • Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).Charles Edward Louis John Casimir Silvester Severino Maria Stuart, nazywany Bonnie Prince Charlie (ang. Śliczny Książę Karolek) lub Młodszym Pretendentem (ur. 31 grudnia 1720 w Rzymie, zm. 31 stycznia 1788 w Rzymie) – pretendent do tronu brytyjskiego jako Karol III.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bitwa pod Culloden – starcie zbrojne, które miało miejsce pomiędzy jakobitami, wspieranymi przez wojska francuskie, a wojskami Jerzego II, panującego króla z dynastii hanowerskiej która miała miała miejsce 16 kwietnia 1746 roku na błotnistym stoku w pobliżu Inverness w Szkocji. Zakończyła się zwycięstwem wojsk królewskich.
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
  Zioła, rośliny zielarskie – prawie wszystkie rośliny, które zawierają substancje wpływające na metabolizm człowieka (np. olejki eteryczne) i dostarczające surowców zielarskich. Są to gatunki lecznicze, przyprawowe, a także trujące. Grupa ta obejmuje przede wszystkim jednoroczne i dwuletnie rośliny zielne, ale także drzewa, krzewy, warzywa i byliny. Zalicza się do nich także niektóre grzyby. Zioła stosowane są m.in. w ziołolecznictwie, aromaterapii i jako przyprawy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.728 sek.