• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drakula

  Przeczytaj także...
  Dracula – wampiry bez zębów (ang. Dracula – Dead and Loving it) – amerykańsko-francuski film fabularny (horror komediowy) z 1995 roku, parodiujący Draculę (1931) i inne podobne jemu horrory.Béla Lugosi, właściwie Béla Ferenc Dezső Blaskó (ur. 20 października 1882, zm. 16 sierpnia 1956) – aktor filmowy pochodzenia węgierskiego, wiązany przede wszystkim ze stworzonym przez siebie klasycznym wizerunkiem wampira Draculi.
  Wampir – fantastyczna istota, żywiąca się ludzką krwią, prawie nieśmiertelna, o ludzkiej postaci i charakterystycznych wydłużonych kłach. Wampirom przypisywane są liczne zdolności paranormalne, m.in. regeneracja, hipnoza, wyczulony słuch, niezwykła prędkość oraz ogromna siła.
  Béla Lugosi jako Drakula

  Hrabia Drakula (org. Dracula) – wampir-arystokrata, tytułowy bohater książki Drakula autorstwa irlandzkiego pisarza Brama Stokera.

  Narodziny Draculi[ | edytuj kod]

  W 1897 roku ukazała się powieść Brama Stokera, zatytułowana Drakula. Jej tytułowym bohaterem był hrabia, transylwański arystokrata, będący jednocześnie wampirem. Nie był to pierwszy krwiopijca w literaturze, w roku 1819 bowiem powstało opowiadanie o wampirach autorstwa Johna Polidoriego, The Vampyre (Wampir) zainspirowana ideą George’a Byrona. Jej głównym bohaterem jest lord Ruthven – wampir.

  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.Udo Kier, właśc. Udo Kierspe (ur. 14 października 1944 w Kolonii w Niemczech) – niemiecki aktor, okazjonalnie reżyser.

  Stoker, tworząc postać wampirycznego hrabiego, nadał jej imię „Dracula”, napotkane w jednej z historycznych ksiąg. Był to przydomek władcy Wołoszczyzny Włada Drakuli zwanego też Palownikiem (zob. nabicie na pal) – syna Włada Diabła. Być może Stoker użył również fragmentów biografii wołoskiego władcy, o czym mogą świadczyć wzmianki o wyprawach wojennych na terytorium Imperium Osmańskiego dokonywanych przez jednego z wielkich przodków hrabiego, czy też o tegoż przodka zdradzieckim bracie. Znajdują one bowiem pokrycie w faktach z życiorysu Tepesa. Niemniej, na ogół przyjmuje się, że Stoker ograniczył się jedynie do zapożyczenia imienia.

  Richard Roxburgh (ur. 23 stycznia 1962 w Albury) – australijski aktor filmowy i telewizyjny. Odtwórca głównej roli w telewizyjnym serialu Rake (2010–2018). Carlos Villarías (ur. 7 czerwca 1892, zm. 27 kwietnia 1976) – hiszpański aktor. Najbardziej znany jako odtwórca roli hrabiego Drakuli w hiszpańsko-języcznym filmie grozy Dracula z 1931 roku. W tym samym czasie powstawała wersja anglo-języczna filmu z Belą Lugosi w roli głównej.

  Dracula w popkulturze[ | edytuj kod]

  Postać Draculi stała się jednym z bardziej znanych symboli w kulturze popularnej. Wizerunek Draculi stworzony przez Stokera i spopularyzowany następnie przez film stał się utrwalonym typowym wizerunkiem wampira. Oprócz kilkunastu filmów i seriali ekranizujących powieść do Draculi nawiązywano w wielu innych dziełach, w tym filmach animowanych (np. Hotel Transylwania) i grach komputerowych. Do najbardziej znanych odtwórców roli Draculi należą Niemcy Max Schreck i Klaus Kinski, Węgier Bela Lugosi oraz Anglicy Christopher Lee i Gary Oldman.

  Frank A. Langella Jr. (ur. 1 stycznia 1938 w Bayonne w stanie New Jersey, USA) – amerykański aktor pochodzenia włoskiego. Dracula (org. Dracula lub Horror of Dracula) - brytyjski horror z 1958 roku, będący jedną z wielu adaptacji powieści "Drakula" Brama Stokera. Film został wyprodukaowany przez brytyjskie studio Hammer Films.

  Postać Draculi w ekranizacjach książki nie zawsze jednak była zgodna z opisem Brama Stokera. W filmie Dracula Teda Browinga z 1931 roku, przez długi czas najsłynniejszej ekranizacji książki Stokera, hrabia Dracula grany przez Belę Lugosiego był dość młodym, zwyczajnym mężczyzną, który już po przybyciu do Anglii kilkukrotnie rozmawiał towarzysko z pozostałymi bohaterami (np. z doktorem Sewardem i Abrahamem Van Helsingiem), co nie miało miejsca w książce. Takie przedstawienie Draculi kłóci się z opisem demonicznego starca, który stworzył Stoker. Zdaniem wielu najbliższą opisowi Stokera była kreacja Maxa Schrecka z filmu Nosferatu – symfonia grozy z 1922 roku.

  Nosferatu wampir (tytuł oryginału: Nosferatu: Phantom der Nacht) – francusko-niemiecki film grozy z 1979 roku, wyreżyserowany przez Wernera Herzoga. Film jest zarówno ekranizacją powieści Dracula Brama Stokera jak i remakiem filmu z roku 1922, Nosferatu – symfonia grozy.Nabicie na pal (zwane także nawlekaniem na pal) – jedna z form wykonywania kary śmierci, praktykowana od starożytności do XVIII wieku. W okresie starożytnym stosowana była przez Hetytów w Anatolii i na Bliskim Wschodzie, a od średniowiecza rozpowszechniła się na ziemiach najeżdżanych przez Imperium osmańskie, bądź podległych temu państwu - głównie na Bałkanach, ale też na południowo-wschodnich krańcach Rzeczypospolitej (Kozacy).

  Postać Draculi spowodowała też pojawienie się licznych wątków wampirycznych w literaturze, czego przykładem jest najnowsza powieść Elisabeth Kostovej, Historyk, w której motorem całej fabuły są poczynania najsłynniejszego z wampirów.

  Ważniejsze filmy z tą postacią[ | edytuj kod]

 • 1922: Nosferatu – symfonia grozy (wyk. Max Schreck)
 • 1931: Dracula (wyk. Béla Lugosi)
 • 1931: Dracula (wyk. Carlos Villarías) – wersja hiszpańska
 • 1958: Dracula (wyk. Christopher Lee)
 • 1966: Dracula: Książę Ciemności (wyk. Christopher Lee)
 • 1974: Krew dla Draculi (wyk. Udo Kier)
 • 1979: Nosferatu wampir (wyk. Klaus Kinski)
 • 1979: Dracula (wyk. Frank Langella)
 • 1992: Dracula (wyk. Gary Oldman)
 • 1995: Dracula – wampiry bez zębów (parodia) (wyk. Leslie Nielsen)
 • 2000: Dracula 2000 (wyk. Gerard Butler)
 • 2001: Drakula: stronice z pamiętnika dziewicy (wyk. Wei-Qiang Zhang)
 • 2004: Van Helsing (wyk. Richard Roxburgh)
 • 2012: Dracula I'amour plus fort que la mort (francuski musical) (wyk. Golan Yosef)
 • 2013: Dracula (serial telewizyjny) (wyk. Jonathan Rhys Meyers)
 • 2014: Dracula: Historia nieznana (wyk. Luke Evans)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zob. B. Stoker, Drakula, przeł. D. Ściepuro; J.W. Polidori, Wampir, przeł. M. Pawlina, Jelenia Góra 1990.
  Nosferatu – symfonia grozy (niem. Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) – niemiecki film grozy z roku 1922 w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. Jest to jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu i jeden z pierwszych horrorów w historii kina. Za kanwę filmu posłużyła nieco zmodyfikowana, ze względu na problemy z prawami autorskimi, fabuła Draculi Brama Stokera. Rolę tytułowego Nosferatu odtwarzał Max Schreck. W Niemczech jego nazwisko było synonimem zła, niektórzy wierzyli nawet, iż jest prawdziwym wampirem.Klaus Kinski, właśc. Klaus Günter Karl Nakszynski (ur. 18 października 1926 w Sopocie, zm. 23 listopada 1991 w Lagunitas w Kalifornii) – niemiecki aktor, reżyser, scenarzysta oraz pisarz. Ojciec aktorki Nastassji. Aktorami zostali również jego syn Nikolai i córka Pola.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.
  Hotel Transylwania – amerykański film animowany 3D, wyprodukowany przez studio Sony Pictures Animation na zlecenie wytwórni Columbia Pictures. Jego oficjalna premiera miała miejsce 28 września 2012 roku. Za reżyserię obrazu odpowiada Genndy Tartakovsky, znany przede wszystkim z pracy nad serialami animowanymi Laboratorium Dextera oraz Samuraj Jack. Producentem filmu jest Michelle Murdocca. Postaciom z Hotelu Transylwania głosu użyczyli m.in.: Adam Sandler, Andy Samberg, Selena Gomez, Cee Lo Green i David Spade.
  George Gordon Noel Byron, lord Byron (ur. 22 stycznia 1788 w Londynie, zm. 19 kwietnia 1824 w Missolungi) – jeden z największych angielskich poetów i dramaturgów.
  Wołoszczyzna (rum. Țara Românească albo Valahia) – kraina historyczna w Rumunii, obejmująca Nizinę Wołoską, położona pomiędzy Karpatami Południowymi a dolnym Dunajem. Dzieli się na Muntenię (Multany) oraz Oltenię, położoną na prawym brzegu rzeki Aluty. Na stokach Karpat występują złoża ropy naftowej. Główne miasta to Bukareszt (stolica Rumunii), Ploeszti (rum. Ploiești, główny ośrodek wydobycia ropy), Braiła (port naddunajski), Piteşti oraz Krajowa (główne miasto Oltenii).
  Dracula (serial telewizyjny 2013) – koprodukcja brytyjskiego Sky Living oraz amerykańskiego kanału telewizyjnego NBC. Serial jest wyprodukowany w Londynie przez Carnival Films i emitowany od 25 października 2013 przez stację NBC. Dracula jest adaptacją filmową książki o tym samym tytule napisanej przez Brama Stokera. W Polsce premierowy odcinek został wyemitowany 1 maja 2014 roku przez Canal+ 10 maja 2014 roku, stacja NBC podjęła decyzje o anulowaniu serialu po jednym sezonie.
  Max Schreck, właśc. Maximilian von Schreck (ur. 6 września 1879 w Berlinie, zm. 19 lutego 1936 w Monachium) – niemiecki aktor teatralny i filmowy.
  Van Helsing – amerykański film nakręcony w 2004 roku, wyreżyserowany przez Stephena Sommersa. Głównym wątkiem tego filmu jest walka dobra ze złem, a dokładniej tytułowego bohatera z potworami, głównie wampirami. W tym filmie ma on zabić hrabiego Draculę, który to sieje spustoszenie w Transylwanii i wraz ze swymi oblubienicami zabija okolicznych mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.