• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dragutin Friedrich

  Przeczytaj także...
  3 października jest 276. (w latach przestępnych 277.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 89 dni.Koprivnica (niem. Kopreinitz, węg. Kapronca) - miasto w środkowej Chorwacji, stolica żupanii kopriwnicko-kriżewczyńskiej. Około 30 854 mieszkańców. Siedziba firmy spożywczej Podravka, produkującej przyprawę Vegeta.
  Varaždin (niem. Warasdin, węg. Varasd, łac. Varasdinum) – miasto w północno-wschodniej Chorwacji, nad Drawą, 81 km na północ od Zagrzebia. W 2006 roku liczyło ok. 49 tys. mieszkańców. Jest stolicą Varaždinskiej županii. Przez krótki czas (1756-1776) Varaždin był stolicą Chorwacji.

  Dragutin Friedrich (Fridrih), (ur. 5 stycznia 1897 w Koprivnicy, zm. 26 marca 1980 w Zagrzebiu) – chorwacki piłkarz, hokeista, tenisista i lekkoatleta, występujący na pozycji bramkarza. Jeden z najlepszych jugosłowiańskich i chorwackich golkiperów – odznaczał się świetnymi warunkami fizycznymi i atletyczną posturą.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Nogometni klub Slaven Belupo Koprivnica – klub piłkarski z Chorwacji, mający siedzibę w mieście Koprivnica, grający w chorwackiej pierwszej lidze.

  Kariera reprezentacyjna i klubowa[edytuj kod]

  Jako członek HAŠK-u Zagrzeb bronił w rozgrywanym 28 września 1924 w meczu przeciwko Czechosłowacji przegranym przez Jugosłowian 0:2. O miejsce w reprezentacji rywalizował z legendarnym naturalizowanym Włochem z Hajduka Split Silvio Gazzarim. Swoje występy rozpoczynał w zespole NK Slaven w rodzinnej Koprivnicy, wraz ze swoimi dwoma braćmi. Milorad Friedrich występował w ataku, zaś najmłodszy z braci, Ivica, w pomocy. W roku 1919 przeniósł się do HAŠK-u, w którym osiągnął szczyt swojej kariery i wystąpił w reprezentacji.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Friedrich szesnaście razy wystąpił w reprezentacji miasta Zagrzebia, dziewięciokrotnie bronił w barwach reprezentacji Jugosławii (w latach 1922-1927). Debiutował 8 czerwca 1922 w rozgrywanym w Belgradzie meczu przeciwko Rumunii przegranym przez Jugosłowian 1:2. Drugi występ w reprezentacji zaliczył 3 czerwca 1923 przeciwko Polsce rozgrywanym w Krakowie, wygranym przez Jugosławię 2:1. Warto zauważyć, że było to pierwsze zwycięstwo reprezentacji Jugosławii na wyjeździe. Najlepszy mecz Friedrich rozpoczął w roku 1925 w meczu przeciwko Włochom w Padwie przegranym przez Jugosłowian 1:2. Dobrze spisał się także w swoim ostatnim w reprezentacji, a zarazem w jednym z najgorszych meczów w historii jugosłowiańskiej piłki przeciwko Węgrom rozgrywanym 10 kwietnia 1927 w Budapeszcie przegranym aż 0:3. Friedrich uchronił jednak Jugosławię od o wiele większej porażki. Był propagatorem sportu, był wykładowcą wychowania fizycznego na uczelniach w Viroviticy, Gospiciu i Varaždinie. Po przejściu na emeryturę był przez długi czas aktywny w zagrzebskiej szkole tenisowej Medvešćaka, gdzie stworzył podwaliny pod późniejsze sukcesy chorwackiego tenisa. Friedrich zmarł w wieku 83 lat w Zagrzebiu.

  Reprezentacja Rumunii w piłce nożnej reprezentuje Rumunię w piłkarskich rozgrywkach międzynarodowych mężczyzn i jest bezpośrednio podporządkowana Rumuńskiemu Związkowi Piłki Nożnej (FRF).Gospić - miasto w Chorwacji; 6 100 mieszkańców (2006). Przemysł spożywczy. Stolica administracyjna Ličko-senjskiej županiji.
 • 1. 8 czerwca 1922, Belgrad, Jugosławia – Rumunia 1:2
 • 2. 3 czerwca 1923, Kraków, Polska – Jugosławia 1:2
 • 3. 10 czerwca 1923, Bukareszt, Rumunia – Jugosławia 1:2
 • 4. 28 września 1924, Zagrzeb, Jugosławia – Czechosłowacja 0:2
 • 5. 4 listopada 1925, Padwa, Włochy – Jugosławia 2:1
 • 6. 13 czerwca 1926, Paryż, Francja – Jugosławia 4:1
 • 7. 28 czerwca 1926, Zagrzeb, Jugosławia – Czechosłowacja 2:6
 • 8. 3 października 1926, Zagrzeb, Jugosławia – Rumunia 2:3
 • 9. 10 kwietnia 1927, Budapeszt, Węgry – Jugosławia 3:0
 • Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virovitica – miasto w północnej Chorwacji (Slawonia), w pobliżu granicy z Węgrami, na północnych stokach Bilogory. Stolica Virovitičko-podravskiej županiji.
  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.
  Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.
  Reprezentacja Francji w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Francji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Francuski Związek Piłki Nożnej (fr. Fédération Française de Football). Francja od 1904 roku jest członkiem FIFA, a od 1954 – UEFA. Francuzi byli współzałożycielami obu tych organizacji.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Jugosławia – nazwa państwa narodów południowosłowiańskich (słowo jug w większości języków owych narodów oznacza "południe"), używana do 1918 r. jako koncepcja polityczna, od 1918 dla Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, następnie od 1929 r. już oficjalne dla Królestwa Jugosławii, od 1943 r. Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, a po jej rozpadzie (w latach 1991-1992) dla Federalnej Republiki Jugosławii będącej federacją Serbii i Czarnogóry – do 2003.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.