• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dragonja

  Przeczytaj także...
  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.Istria (słń. i chor. Istra, wł. Istria) − półwysep w południowej Europie, w północnej części Morza Adriatyckiego. Zdecydowana jego większość należy do Chorwacji, tylko niewielka północna część do Słowenii, a najbardziej na północ wysunięte miasteczko Muggia do Włoch. Leży między zatokami Triesteńską, Kvarner i Rijecką. Za północno-wschodnią granicę półwyspu uznaje się zazwyczaj pasmo górskie Ćićarija i dolinę rzeki Rosandra (słń. Glinščica). Powierzchnia: ok. 3,5 tys. km². Ludność ok. 330 tys. (z tego ok. 235 tys. w Chorwacji, ok. 80 tys. w Słowenii, ok. 15 tys. we Włoszech).
  Mirna (wł. Fiume Quieto) - rzeka w Chorwacji, na półwyspie Istria. Źródło rzeki znajduje się koło miejscowości Hum, a ujście niedaleko Novigradu. W jej dolinie występuje bardzo wiele trufli. Rzeka przepływa m. in przez Motovun i Buzet.

  Dragonja (wł. Dragogna) − rzeka w Słowenii, w północnej części półwyspu Istria. Trzecia pod względem długości rzeka na półwyspie, po Rašy i Mirnie.

  Zatoka Pirańska (swn. Piranski zaliv, chor. Piranski zaljev lub Savudrijska vala, wł. Baia di Pirano) − zatoka o powierzchni ok. 19 km² w północnej części Morza Adriatyckiego, część Zatoki Triesteńskiej. Nazwa pochodzi od słoweńskiego miasta Piran.Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  Rzeka ma 28 km długości. Wpływa do Zatoki Pirańskiej. Stanowi granicę między Chorwacją a Słowenią.

  Granica chorwacko-słoweńska – granica międzypaństwowa pomiędzy Chorwacją i Słowenią na odcinku 670 kilometrów.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Europy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.