• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dragon Age: Początek  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Zbigniew Konopka (ur. 1964) – polski aktor teatralny i dubbingowy. W 1988 roku ukończył PWST w Warszawie. Gra w Teatrze Powszechnym.Mark Rolston (ur. 7 grudnia 1956 w Baltimore) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i głosowy, prawdopodobnie najbardziej znany z roli Bogsa Diamonda w filmie Skazani na Shawshank. Jego znakiem rozpoznawczym jest chropawy, niski głos. Często gra role czarnych charakterów.

  Dragon Age: Początek (ang. Dragon Age: Origins) – komputerowa gra fabularna stworzona przez studio BioWare, wydana przez Electronic Arts, stanowiąca pierwszą odsłonę serii Dragon Age. W listopadzie 2009 roku ukazała się na platformach Microsoft Windows, PlayStation 3 i Xbox 360, a w grudniu tego samego roku zadebiutowała wersja przeznaczona na komputery z systemem operacyjnym OS X. Wersja na konsole stworzona została przez studio Edge of Reality.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Mass Effect – komputerowa fabularna gra akcji stworzona przez BioWare na platformy Xbox 360, Microsoft Windows i PlayStation 3, która jest pierwszą częścią serii Mass Effect. Światowa premiera nastąpiła 20 listopada 2007 roku. Akcja gry dzieje się w 2183 roku, a gracz przybiera rolę elitarnego ludzkiego żołnierza komandora porucznika Sheparda i zwiedza rozległą galaktykę na pokładzie swojego statku SSV Normandia.

  Fabuła gry osadzona jest w fikcyjnym królestwie Fereldenu targanym wojną domową. Gracz wciela się w wojownika, maga lub łotrzyka – człowieka, krasnoluda albo elfa – muszącego zjednoczyć królestwo i poprowadzić je do walki z hordą potworów znanych jako mroczne pomioty. Postać gracza zostaje zwerbowana do bractwa Szarych Strażników, a jej zadaniem jest pokonanie arcydemona stojącego na czele mrocznych pomiotów, a tym samym zakończyć tzw. Plagę. Wydarzenia domyślne przedstawiane są z perspektywy trzeciej osoby, jednak na komputerach możliwe jest przełączenie się na widok z góry. W trakcie gry postać, nazywana Strażnikiem, natknie się na wiele postaci mogących towarzyszyć jej podczas podróży i odgrywających ważną rolę w fabule.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Edmonton – miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r.

  BioWare opisało Dragon Age: Początek jako „mroczne heroic fantasy” osadzone w oryginalnym świecie, będącym duchowym następcą ich poprzednich gier – Wrót Baldura i Neverwinter Nights. Świat zainspirowany został Władcą Pierścieni Johna R. R. Tolkiena i Pieśnią lodu i ognia George’a R. R. Martina, zaś twórcy opisują go jako połączenie gatunków high fantasy i low fantasy. Produkcja gry rozpoczęła się w 2002 roku i trwała ponad sześć lat. Muzykę skomponował Inon Zur, a w nagraniach do angielskiej wersji językowej udział wzięło ponad stu czterdziestu czterech aktorów głosowych.

  Jarosław Boberek (ur. 14 czerwca 1963 w Szczecinku) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu.Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.

  Gra została powszechnie doceniona przez krytyków, chwalących przede wszystkim opowiedzianą w niej historię, świat, postacie, muzykę i system walki. Sprzedano ponad 3,2 mln egzemplarzy gry i ponad milion sztuk rozszerzeń. Wiele magazynów i stron poświęconych grom komputerowym ogłosiło Początek najlepszą grą roku oraz najlepszą grą fabularną roku. Po premierze doczekała się kilku dodatków do pobrania, a w marcu 2010 roku wydane zostało rozszerzenie Dragon Age: Początek – Przebudzenie. W 2012 roku ukazała się jej kontynuacja, Dragon Age II, zaś w 2014 roku część trzecia – Dragon Age: Inkwizycja.

  Komputerowa gra fabularna (ang. computer Role Playing Game, w skrócie cRPG) – gatunek gier komputerowych, pierwotnie tworzonych na komputery osobiste i inne domowe komputery. Pierwsze gry cRPG były inspirowane przez wczesne tradycyjne RPG, w szczególności przez system Dungeons & Dragons i starały się być dla gracza podobnym doświadczeniem.Final Fantasy XII (jap. ファイナルファンタジーXII, Fainaru Fantajī Tuerubu) – gra typu jRPG wydana przez firmę Square Enix. Jej światowa premiera odbyła się 31 października 2006 roku, zaś do Europy gra trafiła 23 lutego 2007 roku. Jest to trzecia i ostatnia gra z serii Final Fantasy na platformę PlayStation 2.

  Spis treści

 • 1 Rozgrywka
 • 2 Opis
 • 2.1 Świat gry
 • 2.2 Postaci
 • 2.3 Fabuła
 • 3 Produkcja
 • 3.1 Dźwięk
 • 3.2 Ścieżka dźwiękowa
 • 3.3 Dystrybucja
 • 3.4 Zawartość do pobrania
 • 3.5 Dragon Age: Początek – Przebudzenie
 • 4 Odbiór
 • 4.1 Sprzedaż
 • 4.2 Nagrody i wyróżnienia
 • 5 Marka
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Rozgrywka[]

  Akcja przedstawiona jest z perspektywy trzeciej osoby, z kamerą zawieszoną nad ramieniem postaci, którą można swobodnie obracać. W wersji przeznaczonej na komputery osobiste zaimplementowano również możliwość obserwowania akcji w rzucie izometrycznym. Drużyna gracza składa się ze stworzonej przez niego postaci Szarego Strażnika i maksymalnie trzech kompanów. Kontrolując swoją postać gracz może wydawać pozostałym rozkazy, jak również kolejkować akcje w trybie aktywnej pauzy. W dowolnym momencie możliwe jest przełączanie się pomiędzy członkami drużyny, dzięki czemu zyskuje się dostęp do większej ilości umiejętności – zarówno podczas walki, jak i eksploracji.

  Electronic Entertainment Expo, znane także jako albo E3 – jest największą coroczną wystawą przemysłu gier komputerowych i wideo. Ekspozycja jest otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych.Postać gracza lub bohater gracza – osoba lub istota, w którą wciela się gracz podczas sesji gry fabularnej lub komputerowej. W grze fabularnej bohater od początku jest tworzony przez kierującego nim gracza – dotyczy to wyglądu, stylu ubierania, mówienia, a często także samej przeszłości i znajomości. W trakcie gry gracz steruje poczynaniami bohatera, podejmuje za niego wszystkie decyzje i kreuje jego osobowość. Zazwyczaj postać gracza, o ile nie ginie w trakcie sesji, jest przez długi czas odgrywana przez danego gracza, czasami w różnych kampaniach i u różnych mistrzów gry. Pozostałe postacie, w które wciela się mistrz gry nazywane są bohaterami niezależnymi. Podczas terenówek i LARP-ów gracze stosują charakteryzację, aby zewnętrznie przypominać odgrywaną postać i przez to pełniej ją wyrażać, a także by lepiej wczuwać się w rolę lub też ułatwiać to innym.

  Tworząc postać wybrać można pomiędzy mężczyzną i kobietą trzech ras (człowiek, krasnolud lub elf) i trzech klas (wojownik, łotrzyk i mag). W zależności od rasy i klasy, gracz zyskuje dostęp do jednej z sześciu „historii pochodzenia”, stanowiących wprowadzenie zarówno do rozgrywki, jak i samego świata Thedas – subkontynentu, na którym rozgrywa się akcja gry. Krasnolud wywodzić może się z rodziny królewskiej lub z plebsu, elf z getta znanego „obcowiskiem”, w którym mieszkają zniewolone elfy, lub z klanu Dalijczyków – elfów prowadzących koczowniczy tryb życia i kultywujących dawne zwyczaje swojego ludu. Postać będąca z pochodzenia człowiekiem wywodzić może się z rodu Couslandów, drugiej najpotężniejszej rodziny w Fereldenie. Człowiek lub elf będący magiem rozpoczyna grę w Kręgu Maginów, instytucji nadzorującej magów i korzystanie z magii. Ponieważ w świecie Dragon Age krasnoludy nie potrafią władać magią, postać krasnoluda nie może być magiem. Wydarzenia mające miejsce w historiach pochodzenia znajdują odzwierciedlenie w późniejszych etapach gry, a poznane podczas nich postacie mogą pojawić się ponownie, czasem również jako adwersarze.

  Rzut izometryczny – odwzorowanie przestrzeni trójwymiarowej na płaszczyznę, będące jednym z rodzajów rzutu równoległego. Charakteryzuje się tym, że kąt pomiędzy wszystkimi rzutowanymi osiami jest ten sam, co sprawia, że skrócenie perspektywiczne każdej z osi jest takie samo.Neverwinter Nights – komputerowa gra fabularna stworzona przez BioWare i wydana przez Atari, pierwsza cześć serii Neverwinter Nights. Jej światowa premiera odbyła się 16 czerwca 2002 na systemy Windows. W Polsce została wydana 20 listopada 2002 przez firmę CD Projekt. W czerwcu 2003 roku powstała wersja na Linuxa, którą udostępniono w wersji cyfrowej każdemu, kto wcześniej kupił grę. Edycja na OS X została wydana w sierpniu tego samego roku przez MacSoft.

  Poza wyposażaniem się w nowy sprzęt, gracz może modyfikować statystyki, umiejętności i zdolności członków drużyny. Każda postać zdobywa specjalizację rozwijającą jej talenty; przykładowo wojownik może zostać berserkiem lub templariuszem, mag zmiennokształtnym bądź uzdrowicielem dusz, a łotrzyk skrytobójcą czy zwiadowcą. Specjalizacje odblokowują nowe zestawy umiejętności i zaklęć, jednak każda postać może wybrać tylko jedną. Większość towarzyszy dołącza do drużyny z już zdefiniowaną specjalizacją, często odzwierciedlającą jej życie i umiejętności.

  Drzewko dialogowe – element gier komputerowych stosowany w wielu grach przygodowych, w tym przede wszystkim przygodowych grach akcji i grach fabularnych, polegający na wyświetleniu na ekranie odpowiedzi, jakich udzielić może sterowana przez gracza postać podczas rozmów z bohaterami niezależnymi. Niektóre gatunki gier komputerowych, takie jak chociażby powieści wizualne czy symulatory randek, polegają prawie całkowicie na interakcjach z postaciami niezależnymi poprzez rozmowy z nimi i nieliniowej rozgrywce.Tim Russ, właściwie Timothy Darrell Russ (ur. 22 czerwca 1956 w Waszyngtonie; Dystrykt Kolumbii; USA) – amerykański aktor znany głównie z roli Tuvoka w serialu Star Trek: Voyager. Wystąpił również gościnie w Star Trek: Deep Space Nine, który to odcinek również wyreżyserował, a także w jednym odcinku Star Trek: Następne Pokolenie jako czarny charakter. Występował w iCarly w roli dyrektora Teda Franklina.

  Podobnie jak w innych grach RPG, postać gracza zdobywa punkty doświadczenia za pokonywanie wrogów i kończenie zadań. Za każdym razem, kiedy awansuje na kolejny poziom, otrzymuje trzy punkty, za które można rozwinąć któryś z sześciu atrybutów. Siła zwiększa zadawane obrażenia, zręczność pozwala unikać ataków, siła woli zwiększa wytrzymałość, magia zwiększa obrażenia zadawane przez czary lub obronę magiczną, spryt poprawia taktyki bojowe, a kondycja zwiększa wytrzymałość. Wraz z rozwojem postaci odblokować można również specjalne umiejętności, podzielone na cztery drzewka dla każdej klasy oraz specjalizacje. Gra umożliwia tworzenie kombinacji międzyklasowych oraz łączenie ze sobą poszczególnych umiejętności czy zaklęć, przykładowo ogniste zaklęcie może zapalić wytworzony uprzednio smar.

  Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.

  W grze zastosowano ten sam system dialogów, co w wydanym dwa lata wcześniej Mass Effect, zrealizowano go jednak w formie standardowej listy, a nie koła dialogowego. Kierowana przez gracza postać może wchodzić w interakcję zarówno z członkami drużyny, jak i bohaterami niezależnymi. Na drzewku dialogowym pojawia się kilka z góry określonych opcji, które może wybrać gracz. Podczas rozmowy może odblokować niedostępne inaczej zadania, zaś dialogi takie często rozwijają wiedzę o Thedas albo postaciach. Z poziomu drzewka dialogowego można również przekonać lub zastraszyć rozmówcę. Gracz wielokrotnie zmuszany jest do podejmowania moralnie niejednoznacznych decyzji, które znajdują jednak odzwierciedlenie w grze – od podjętych decyzji zależy to, jak potoczą się losy określonych grup czy osób, kto zostanie królem, kto zginie, a kto przeżyje itd. Pewne decyzje mają skutek natychmiastowy, z kolei skutki innych poznać można dopiero po wielu godzinach, kiedy np. uniemożliwiają zrobienie czegoś lub otwierają nowe możliwości . W przeciwieństwie do poprzednich gier BioWare, w których podejmowane przez gracza decyzje wpływały na jego ogólną moralność wyrażaną na wskaźniku moralności, w Dragon Age na każdego towarzysza oddziałują inaczej. Poprzez podejmowane decyzje i wybory dialogowe Szary Strażnik traci lub zyskuje poparcie członków drużyny, w zależności od tego, czy decyzje, jakie podjął, zgadzają się z ich przekonaniami i filozofią. Poparcie zwiększyć można również poprzez wręczanie podarunków. Jeżeli poparcie towarzysza będzie wyjątkowo niskie, może on opuścić drużynę, zdradzić Strażnika, a w wyjątkowych przypadkach – jeżeli bardzo mocno nie zgadza się z podjętą decyzją – zaatakować go. Wysokie poparcie towarzysza poprawia jego morale, zapewnia premie do umiejętności bojowych, a w niektórych przypadkach umożliwia również nawiązanie z towarzyszem romansu. Sposób, w jaki Strażnik potraktuje jednego towarzysza, może wpłynąć również na poparcie pozostałych członków drużyny.

  Steam (ang. para) – system dystrybucji cyfrowej, system zabezpieczeń oraz system gry wieloosobowej stworzony przez Valve Corporation.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kate Mulgrew (ur. 29 kwietnia 1955 w Dubuque, Iowa, USA) – amerykańska aktorka znana z roli kapitan Kathryn Janeway w serialu Star Trek: Voyager. Wystąpiła również w pełnomometrażowym filmie serii Star Trek – Star Trek: Nemesis.
  Pieśń lodu i ognia (ang. A Song of Ice and Fire) – seria powieści fantasy autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R. R. Martina, zaplanowana na siedem tomów, z których obecnie wydanych zostało pięć: Gra o tron, Starcie królów, Nawałnica mieczy, Uczta dla wron oraz Taniec ze smokami. Trwają prace nad kolejnymi tomami sagi: The Winds of Winter i A Dream of Spring.
  BioWare – kanadyjskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w lutym 1995 roku przez doktorów medycyny Raya Muzykę, Grega Zeschuka oraz Augustine’a Yipa, wchodzące w skład grupy VG Holding Group, do której należy również Pandemic Studios. Przedsiębiorstwo ma siedzibę w Edmonton w Kanadzie. BioWare specjalizuje się w tworzeniu gier komputerowych z gatunku gier fabularnych.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Xbox One – trzecia konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Oficjalna prezentacja konsoli odbyła się 21 maja 2013 roku, zaś 22 listopada 2013 roku sprzęt został wydany w 13 krajach.
  Jade Empire (ang. Jadeitowe Cesarstwo lub Jadeitowe Imperium) – komputerowa gra fabularna z elementami akcji stworzona przez BioWare na konsolę Microsoftu Xbox oraz później dostosowana do konsoli Xbox 360 i dostępna do kupienia na Xbox Live Marketplace (Xbox Original). Dwa lata po premierze edycji na platformę Xbox gra została wydana na komputery osobiste jako Edycja Specjalna. Akcja gry rozgrywa się w świecie przypominającym Chiny. Walki toczone są w czasie rzeczywistym przy użyciu różnych stylów walki. Dzięki życiowej energii postaci, Chi, postać gracza może leczyć rany.
  PlayStation 4 (PS4) – czwarta z rodziny PlayStation konsola gier wideo firmy Sony Computer Entertainment. Należy do ósmej generacji konsol.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.084 sek.