• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dpkg

  Przeczytaj także...
  Perl – interpretowany język programowania autorstwa Larry’ego Walla początkowo przeznaczony głównie do pracy z danymi tekstowymi, obecnie używany do wielu innych zastosowań. Wzorowany na takich językach jak C, skryptowe: sed, awk i sh oraz na wielu innych.RPM Package Manager (dawniej też Red Hat Package Manager, skrót RPM) – program służący do zarządzania (instalacji, aktualizacji, usuwania) pakietami zawierającymi oprogramowanie lub dane, oraz nazwa tych pakietów (ponieważ mają one rozszerzenie .rpm). Pakiety RPM zawierają skompresowane (we wczesnych wersjach gzipem, w nowszych bzipem2 albo LZMA) archiwum cpio zawierające dane. Posiadają także dodatkowe informacje na temat zawartości, m.in. zależności (ang. dependencies) - czyli spis programów (bibliotek) lub pakietów, które są wymagane do zainstalowania i poprawnej pracy pakietu (działa to także w druga stronę - pakiety później zainstalowane wymagające danego pakietu, uniemożliwiają jego odinstalowanie), a także sugestie dotyczące współpracy z innymi pakietami.
  Ian W. Jackson – jednen z deweloperów Debiana oraz były Lider Projektu Debian. Autor programów: dpkg, SAUCE, userv, debbugs oraz authbind. W przeszłości zarządzał dokumentem Linux FAQ. Jest właścicielem serwera chiark.greenend.org.uk, gdzie hostowany jest program PuTTY.

  dpkgoprogramowanie będące podstawową częścią systemu zarządzania pakietami dystrybucji systemu operacyjnego Debian GNU/Linux.

  Opis programu[ | edytuj kod]

  dpkg jest oprogramowaniem niskiego poziomu. Oznacza to, że został stworzony do wykonywania podstawowych operacji na pakietach instalacyjnych. Bardziej skomplikowane czynności, takie jak określanie źródeł pakietów czy też automatyczne rozwiązywanie zależności i konfliktów pomiędzy pakietami, wykonują narzędzia wyższego poziomu (np. APT lub Aptitude).

  Ian Murdock (ur. 28 kwietnia 1973 w Konstantz, w Niemczech) - założyciel projektu Debian oraz komercyjnej firmy i komercyjnej dystrybucji Progeny Linux Systems.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  Program dpkg, oraz kilka innych niezbędnych dla działania systemu zarządzania pakietami (dpkg-statoverride, dpkg-divert oraz update-alternatives), dostarczany jest wraz z pakietem "dpkg". Pakiet zawiera także takie programy jak start-stop-daemon oraz install-info. Ten ostatni dostarczany jest po to, aby zachować kompatybilność wsteczną.

  Debian – projekt wolnej dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux oraz GNU/kFreeBSD realizowany przez ochotników na całym świecie. Wewnątrz Debiana istnieją również projekty, mające na celu stworzenie dystrybucji systemu GNU/Hurd, inne odmiany BSD a nawet dystrybucji wolnego oprogramowania na platformę Windows.APT (ang. Advanced Packaging Tool) – system zarządzania pakietami, używany przez system Debian GNU/Linux. APT został zaprojektowany do współpracy z plikami .deb jedynie w systemie Debian, ale jego zmodyfikowane wersje działają również z pakietami RPM i działają z innymi systemami operacyjnymi, takimi jak np. Mac OS X (Projekt Fink).

  Przykładowe użycie[ | edytuj kod]

  Aby zainstalować pakiet .deb należy wpisać:

  dpkg -i nazwaPakietuDeb
  

  gdzie nazwaPakietuDeb jest nazwą pliku zawierającego informację o pakiecie (zazwyczaj kończy się rozszerzeniem .deb). Polecenie to można wykonać tylko jako root.

  Pakiety usuwamy wpisując

  C – imperatywny, strukturalny język programowania wysokiego poziomu stworzony na początku lat siedemdziesiątych XX w. przez Dennisa Ritchiego do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego poziomu.System zarządzania pakietami to zestaw narzędzi służących do automatycznej instalacji, aktualizacji, konfiguracji i usuwania pakietów oprogramowania. Korzystanie z zarządcy pakietów różni się od instalowania pojedynczych pakietów ręcznie tym, iż zarządca zwykle obsługuje zależności i potrafi ściągnąć z Internetu wymagane pakiety. Termin ten jest najczęściej stosowany w odniesieniu do systemów typu Unix.
  dpkg -r nazwa pakietu
  

  Listę zainstalowanych pakietów możemy zobaczyć wpisując:

  dpkg -l [opcjonalny wzór]
  

  Rekonfigurację pakietu dpkg możemy wykonać wpisując:

  dpkg --configure -a [nazwa pakietu]
  

  Historia[ | edytuj kod]

  dpkg został stworzony przez Matta Welsha, Carla Streetera oraz Iana Murdocka. Pierwotnie został napisany w Perlu, jednak w 1993 Ian Jackson przepisał główną część programu w C.

  Narzędzia deweloperskie z pakietu dpkg-dev[ | edytuj kod]

  Debian oferuje serię narzędzi, które są wykorzystywane podczas procesu budowania pakietu. Są to:

  Dystrybucja Linuksa – termin oznaczający uniksowy kompletny system operacyjny zbudowany na bazie jądra Linux. W skład dystrybucji, oprócz samego jądra, wchodzą podstawowe programy i usługi takie, jak powłoka, skrypty startowe, narzędzia konfiguracyjne, a także często duży zestaw aplikacji użytkowych. W obrębie dystrybucji używana jest jednolita organizacja plików konfiguracyjnych oraz wspólny mechanizm instalowania nowych aplikacji. Niekiedy terminem dystrybucja określa się także systemy zbudowane na bazie jąder innych niż Linux (np. GNU Hurd); szczególnie można tutaj wyróżnić klony dystrybucji uniksowych (np. Debian).Pakiet instalacyjny (ang. software package) zwany inaczej pakietem programowym to stosowany w systemach uniksopodobnych pakiet zawierający program, umożliwiający jego łatwą oraz szybką instalację, odświeżenie i dezinstalację.
 • dpkg-source pakuje i rozpakowuje pliki źródłowe pakietu,
 • dpkg-deb pakuje i rozpakowuje pakiety binarne,
 • dpkg-gencontrol generuje na podstawie informacji zawartych w plikach źródłowych pakietu, plik control dla pakietu binarnego,
 • dpkg-shlibdeps obliczają zależności od bibliotek,
 • dpkg-genchanges czyta drzewo katalogów źródłowych po zbudowaniu pakietu i generuje na tej podstawie plik kontrolny (.changes),
 • dpkg-buildpackage to skrypt pozwalający na automatyczne zbudowanie pakietu,
 • dpkg-distaddfile dodaje plik do debian/files,
 • dpkg-parsechangelog czyta plik z zapisem zmian (changelog) rozpakowanego pakietu źródłowego i tworzy opis zmian.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • RPM
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lista zmian (ang. changelog) (ang.). [dostęp 2019-09-16].
  2. dpkg/dpkg.git - Debian package management system, git.dpkg.org [dostęp 2019-09-16] (ang.).
  3. Plik 'COPYING' w drzewie oprogramowania systemu dpkg, git.dpkg.org [dostęp 2019-09-16].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Pakiet dpkg dla Debiana
 • Lista dyskusyjna pakietu dpkg
 • deb – format pakietu instalacyjnego używanego przez dystrybucję systemu operacyjnego Linux Debian GNU/Linux. Wszystkie pakiety w tym formacie posiadają rozszerzenie .deb. Jest to skrót od "Deborah" (inaczej: "Debora"), imienia byłej żony twórcy Debiana, Iana Murdocka.Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów.
  Warto wiedzieć że... beta

  aptitude – front-end do programu APT. Wyświetla on listę pakietów i pozwala użytkownikowi wybrać pakiety do zainstalowania lub usunięcia. aptitude został stworzony dla dystrybucji Debian GNU/Linux (pakiety DEB), ale został także przystosowany do współpracy z pakietami RPM. Aptitude używa interfejsu ncurses.
  root (z ang. , dosłownie korzeń) – tradycyjna nazwa uniksowego konta, które ma pełną kontrolę nad systemem. Z założenia konto root nie powinno być używane do pracy, do której wystarczyłoby zwykłe konto z ograniczonymi uprawnieniami. Istotną sprawą jest zabezpieczenie tego konta silnym hasłem i zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.