• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dowsprunk

  Przeczytaj także...
  Auksztota (lit. Aukštaitija), Litwa właściwa – kraina historyczna i region etnograficzny na Litwie, na Nizinie Środkowolitewskiej i Pojezierzu Wileńskim, w dorzeczu górnej i środkowej Wilii, nad Niewiażą, Świętą i Muszą, ze stolicą w Poniewieżu; historyczny ośrodek ekspansji państwa litewskiego.Mendog, Mindowe (lit. Mindaugas, biał. Mindoŭh/Міндоўг, ur. ok. 1203, zm. 12 sierpnia 1263) – wielki książę (1236-1253), od 1253 roku do śmierci przypuszczalnie król Litwy.
  Kunigas (czasem w formie kuniggas) – określenie w średniowieczu używane w języku polskim w znaczeniu księcia, możnowładcy na Litwie. Kunigasami nazywano przywódców grodów pruskich, którzy byli odpowiedzialni za bezpieczeństwo i obronę ich mieszkańców; zwani byli oni też "królikami" lub z gockiego "rikjami".

  Dowsprunk (zm. między 1219 a 1238) – kunigas i wódz litewski, starszy brat Mendoga. Według tradycji miał być następcą i synem Ryngolda, wodza litewskiego, który jako pierwszy ok. 1200 roku został ogłoszony księciem Litwy, a w 1214 roku wielkim księciem Litwy.

  Od 1219 roku Dowsprunk był jednym z pięciu przywódców plemiennych, którzy pod przewodnictwem Żywibunda na czas wojny decydowali o polityce Litwinów. Prawdopodobnie też w tym czasie uzyskał decydujący głos w starszyźnie. Z czasem utracił swoją pozycję wśród kunigasów i jego rolę przejął młodszy, bardziej ambitny brat Mendog, który od 1238 roku rozpoczął politykę centralizacji władzy oraz zjednoczenia całej Auksztoty w jeden organizm państwowy.

  Połock (biał. Полацк, Połack, biał.-taraszk. Полацак, ros. Полоцк) – miasto na Białorusi, u ujścia Połoty do Dźwiny, ok. 82,8 tys. mieszkańców (2010). Centrum rejonu połockiego. Przemysł elektromaszynowy (w tym zbrojeniowy), chemiczny, odzieżowy, skórzano-obuwniczy, mineralny, drzewny, spożywczy, węzeł komunikacyjny, port lotniczy; muzea.Ryngold – mityczny wódz, według XVI wiecznej kroniki miał być pierwszym wielkim księciem litewskim; ojcem Dowsprunka i Mendoga. Nie ma wiarygodnych dowodów potwierdzających jego istnienie.

  Synem Dowsprunka był prawdopodobnie książę Połocka, Towciwiłł.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ochmański J., Historia Litwy, Warszawa 1982, s. 46–47. ​ISBN 83-04-00886-6​.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.