• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Downtown Los Angeles

  Przeczytaj także...
  Metro w Los Angeles (właśc. Metro Hrabstwa Los Angeles ang. Los Angeles Metro County Rail) – system podziemnej i naziemnej kolei miejskiej w Los Angeles. Ma 70 stacji, dwie podziemne linie właściwego metra i cztery naziemne (które są liniami metra tylko w potocznym znaczeniu tego słowa ponieważ są to w zasadzie linie szybkiego tramwaju) o łącznej długości 139,7 km i dziennie przewozi 350 tysięcy pasażerów (lipiec 2011). Jest jednym z najmłodszych systemów kolei podziemnej w USA.University of Southern California (Uniwersytet Południowej Kalifornii, USC) – uczelnia o statusie świeckiego uniwersytetu prywatnego, z siedzibą w Los Angeles w stanie Kalifornia, która powstała w 1880 roku. Obecnie USC kształci ok. 34,8 tysiąca studentów, w tym ok. 16,8 tysięcy słuchaczy studiów licencjackich oraz 18 tysięcy magistrantów i doktorantów. Uczelnia zatrudnia ok. 10,8 tysiąca osób, w tym ok. 4700 pracowników naukowych.
  Los Angeles City Hall – ratusz Los Angeles, siedziba władz miasta, burmistrza oraz miejsce posiedzeń Rady Miasta. Znajduje się w śródmieściu (downtown) w Civic Center. Wybudowany został w 1928 roku, jego wysokość to 138 m. Ze względu na zagrożenie sejsmiczne do końca lat 50. w Los Angeles, nie można było wznosić budynków wyższych niż ratusz. Na 27 piętrze znajduje się taras widokowy.

  Downtown Los Angeles (pol. Śródmieście Los Angeles) – główna dzielnica biznesowa położona w środkowej części Los Angeles, w stanie Kalifornia, leżąca w geograficznym środku obszaru metropolitalnego Los Angeles. W tej okolicy mieści się wiele instytucji artystycznych i sportowych, różnorodnych wieżowców, siedzib międzynarodowych korporacji, galerii sztuki i unikatowych sklepów. Downtown Los Angeles stanowi centrum sieci miejskich autostrad i systemu metra w Los Angeles. Za Downtown Los Angeles uważany jest zwykle obszar ograniczony od wschodu rzeką Los Angeles i dzielnicą Lincoln Heights, od północy przez Hollywood (Route 101) Freeway i Santa Monica (I-10) Freeway oraz Harbor (SR-110) Freeway na zachodzie, niektóre źródła w tym Los Angeles Downtown News i Los Angeles Times, podają informacje według których obszar Downtown Los Angeles ma być rozszerzony o University Park i Exposition Park i obejmować University of Southern California (USC) i dzielnice Central City West.

  Obszar metropolitalny Los Angeles, znany także jako Metropolia Los Angeles albo Southland, jest trzynastym co do wielkości obszarem metropolitalnym na świecie i drugą co do wielkości metropolią w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w południowej części amerykańskiego stanu Kalifornia.Rzeka Los Angeles (ang. Los Angeles River) – rzeka w hrabstwie Los Angeles w Kalifornii w USA. Źródła rzeki znajdują się w San Fernando Valley, Górach San Gabriel i w Górach Santa Susana. Rzeka ma 82 kilometry długości, do Oceanu Spokojnego wpada w Long Beach. Koryto rzeki w dużej części jest wybetonowane. Historyczna hiszpańska nazwa El Río de Nuestra Señora La Reina de Los Ángeles de Porciúncula odnosiła się do Matki Bożej Królowej Aniołów z Porcjunkuli.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Angels Flight w listopadzie 2008 roku

 • Orpheum Theatre w roku 2007

  Angels Flight (albo Angel’s Flight) – linia kolei linowo-terenowej działającej w rejonie Bunker Hill w śródmieściu Los Angeles w stanie Kalifornia. Linia kolejowa obsługiwana jest przez dwa wagony noszące imiona Sinai i Olivet. W roku 1901 oddano do użytku linię Angels Flight pomiędzy ulicami Hill Street a Olive Street. W 1969 roku Angels Flight została zamknięta na czas powodu przebudowy. W roku 1996 linię otwarto ponownie, ale już na nowej trasie od Hill Street do California Plaza. W dniu 1 lutego 2001 doszło do nieszczęśliwego wypadku w którym zginął jeden człowiek a siedmiu ludzi zostało rannych i znowu zamknięto Angels Flight. Dziewięć lat później dnia 15 marca 2010 roku znów otwarto Angels Flight. Kolejka została wpisana na listę National Register of Historic Places. Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
 • Fontanna na Pershing Square

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista dzielnic i osiedli Los Angeles
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Los Angeles Times - We are currently unavailable in your region, www.latimes.com [dostęp 2018-05-25].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona o Downtown Los Angeles
 • Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Katedra Matki Bożej Anielskiej jest siedzibą arcybiskupa Los Angeles oraz najważniejszym kościołem rzymskokatolickiej archidiecezji Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Zbudowana została w stylu postmodernistycznym, według projektu prof. Rafaela Moneo, hiszpańskiego architekta, laureata Nagrody Pritzkera. W podziemiach świątyni znajduje się mauzoleum, w którym pochowani są m.in. św. Wibiana - patronka archidiecezji, Thaddeus Amaty Brusi - pierwszy biskup Los Angeles, John Joseph Cantwell - pierwszy arcybiskup Los Angeles, James McIntyre - pierwszy arcybiskup mianowany kardynałem oraz Gregory Peck - aktor, zdobywca Oscara.
  Los Angeles Times (znana także jako LA Times) – gazeta codzienna publikowana w Los Angeles w Kalifornii, rozprowadzana głównie w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W dniu 22 października 2012 - tuż przed wyborami prezydenckimi - dziennik opowiedział się za wyborem Baracka Obamy na drugą kadencję.
  Los Angeles Union Station – największa i główna stacja kolejowa w Los Angeles. Jest jednym z największych dworców kolejowych w USA. W 2010 obsłużył 1 517 342 pasażerów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.