• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Downtime - Doktor Who

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Victoria Waterfield - postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcieliła się Deborah Watling.
  John Leeson – brytyjski aktor, znany głównie z serialu Doctor Who, K-9 and Company, Przygody Sary Jane i K-9, w których wciela się w rolę K-9.

  Downtime – wydany w 1995 roku bezpośrednio na video spin-off brytyjskiego serialu science fiction pt. Doktor Who. Został wyprodukowany przez niezależną wytwórnię Reeltime Pictures we współpracy z Tropicana Holdings oraz Dominitemporal Services. Fabuła filmu nawiązuje do odcinków z ery drugiego Doktora pt. The Abominable Snowmen oraz The Web of Fear.

  Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.Jack Stanley Watling (ur. 13 stycznia 1923 w Chingford (obecnie Londyn); zm. 22 maja 2001 w Chelmsford) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, znany głównie z ról komediowych. Podczas II wojny światowej służył dla Royal Air Force.

  W odcinku Downtime występują aktorzy odgrywający role znane wcześniej z serialu Doktor Who: Nicholas Courtney jako generał brygady Lethbridge-Stewart, Deborah Watling jako Victoria Waterfield, Jack Watling jako profesor Edward Travers oraz Elisabeth Sladen w roli Sary Jane Smith. Film ten przedstawia po raz pierwszy postać Kate Lethbridge-Stewart (znaną również jako Kate Stewart), która powróciła później w innym spin-offie Dæmos Rising oraz w nowej serii serialu.

  Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.Direct-to-video (ang. bezpośrednio na video) – film wydany bezpośrednio na rynek kina domowego, z pominięciem dystrybucji kinowej bądź emisji w telewizji. Chociaż wszystkie najważniejsze studia filmowe zakończyły dystrybucję filmów na kasetach VHS, przenosząc się na nośniki DVD i Blu-ray, terminy direct-to-DVD czy direct-to-Blu-ray używane są rzadziej, jako alternatywa.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Jakiś czas po tym, jak Victoria przestaje podróżować z Doktorem i zamieszkuje na Ziemi w XX stuleciu (odcinek Fury from the Deep), w snach wzywa ją głos jej ojca, prowadząc ją aż do klasztoru Det-sen w Tybecie (z odcinka The Abominable Snowmen), gdy dociera do celu, zamiast ojca odnajduje Wielką Inteligencję, która wciąż panuje nad umysłem profesora Traversa (odcinek The Web of Fear).

  Dugi Doktor (ang. Second Doctor) – postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcielił się Patrick Troughton.Deborah Watling (ur. 2 stycznia 1948 w Fulmer) – angielska aktorka telewizyjna, najbardziej znana jako odtwórczyni roli Victorii Waterfield w brytyjskim serialu science-fiction Doktor Who.

  15 lat później, Victoria jest prorektorem New World University, instytucji, która reklamuje się jako wsparcie dla młodych ludzi, w której wszystkie zajęcia są skomputeryzowane. Jednakże w rzeczywistości uniwersytet jest główną bazą Wielkiej Inteligencji, która planuje władać światem za pomocą komputerów, a zarówno uczniowie uniwersytetu, jak i Victoria są jej podporządkowani. By zrealizować swój cel, Inteligencja pożąda pewnego przedmiotu, który według niej jest w posiadaniu Brygadiera Lethbidge-Stewarta. Ponieważ nie może go odnaleźć, nakazuje Victorii zatrudnić Sarę Jane, by pomogła w poszukiwaniach. Sara jednak dostrzega zagrożenie i ostrzega zarówno Brygadiera, jak i organizację UNIT...

  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.Wielka Inteligencja (ang. Great Intelligence) – postać związana z brytyjskim serialem science-fiction pt.: Doktor Who.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Nicholas Courtney – generał brygady Lethbridge-Stewart
 • Elisabeth Sladen – Sarah Jane Smith
 • Deborah WatlingVictoria Waterfield
 • Jack Watling – profesor Edward Travers
 • Beverley Cressman – Kate Lethbridge-Stewart
 • Mark Trotman – Daniel Hinton
 • Geoffrey Beavers – Harrod Haroldson
 • Peter Silverleef – Christopher Rice
 • John Leeson – Anthony
 • Miles Richardson – kapitan Douglas Cavendish
 • James Bree – Lama
 • Kathy Coutler – recepcjonistka
 • Alexander Landen – Gordon Lethbridge-Stewart
 • Produkcja[ | edytuj kod]

  Produkcja ta doczekała się również wydania książkowego, które zostało wydane w 1996 roku. Jest to jedna z dwóch produkcji związanych z serialem Doktor Who, niewykonanych przez BBC, które wydano w formie książki. Wersja ta rozszerza fabułę i wprowadza w niej wiele drobnych zmian. Między innymi, w przeciwieństwie do wideo, w książce pojawia się na moment drugi Doktor i trzeci Doktor.

  Tybet (tyb.: བོད, Wylie: Bod [pʰø̀ʔ], ZWPY: Poi; chin.: 西藏, pinyin: Xīzàng) – kraina historyczna w Azji obejmująca Wyżynę Tybetańską i jej przyległości, obecnie w większości w granicach Chin. Doktor – tytułowa postać brytyjskiego serialu science fiction pt. Doctor Who. Przez cały okres nadawania serialu Doktora grało do tej pory jedenastu aktorów. Najdłużej odgrywającym rolę Doktora był aktor Tom Baker, który występował przez 7 lat i zagrał w 172 odcinkach. Najkrócej występującym aktorem był Paul McGann, który wystąpił tylko w filmie telewizyjnym jako ósmy Doktor (choć jeśli liczyć komiksy, powieści itp. przeżył on największą liczbę przygód).

  Data wydania tej historii oraz data podana przez jeden z komputerów w filmie to 1995 rok. Jednakże opis na okładce wydania książkowego określa, że historia ta dzieje się przed wydarzeniami odcinka Battlefield, która została wydana w 1989.

  Kontynuacje[ | edytuj kod]

 • Wielka Inteligencja powraca później w odcinkach nowej serii serialu Doktor Who pt. Bałwany, Dzwony świętego Jana oraz Imię Doktora.
 • Jest to ostatni raz gdy na ekranie można spotkać Victorię, towarzyszkę drugiego Doktora.
 • Wątki z tego filmu kontynuowane są w innym spin-offie wyprodukowanym przez tę samą wytwórnię – Dæmos Rising, w której również występuje Kate Stewart.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Elisabeth Clara Heath-Sladen (ur. 1 lutego 1946 w Liverpoolu, zm. 19 kwietnia 2011 w Londynie) – brytyjska aktorka, najbardziej znana z roli Sary Jane Smith w takich serialach jak m.in: Doktor Who czy Przygody Sary Jane.UNIT ( UNified Intelligence Taskforce lub United Nations Intelligence Taskforce) - fikcyjna organizacja związana z brytyjskim serialem science fiction pt. Doktor Who oraz jego spin-offami - Przygody Sary Jane oraz Torchwood. UNIT w serialach jest organizacją militarno-wywiadowczą zajmująca się chronieniem Ziemi przed zagrożeniami z kosmosu. Motto organizacji brzmi: Jakiekolwiek zagrożenie. Gdziekolwiek. Ochrona ludzkości bez względu na to jak daleko będziemy musieli się posunąć.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nicholas Courtney, właśc. William Nicholas Stone Courtney (ur. 16 grudnia 1929 w Kairze, zm. 22 lutego 2011 w Londynie) – brytyjski aktor. Najbardziej znany z roli w serialu Doctor Who.
  James Patrick Bree (ur. 11 grudnia 1997 w Wakefield) – angielski piłkarz występujący na pozycji obrońcy w Aston Villi.
  Siódma seria nowej wersji (chronologicznie 33.) brytyjskiego serialu science-fiction pt. Doktor Who rozpoczęła się 1 września 2012 wraz z premierą odcinka Planeta obłąkanych Daleków, a zakończyła się 18 maja 2013 roku odcinkiem Imię Doktora.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.