• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Download - wydawnictwo muzyczne  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym."Low" - pierwszy solowy singel amerykańskiego rapera Flo Ridy z gościnnym udziałem T-Paina. Utwór został wydany 16 sierpnia 2007 roku z pierwszego albumu studyjnego Flo Ridy zatytułowanego Mail on Sunday. Singel był utworem przewodnim w filmie Step Up 2 i znalazł się na jego ścieżce dźwiękowej. W 2008 roku był najczęściej pobieraną legalnie piosenką, sprzedając się w 5 milionach kopii. Znalazł się na trzecim miejscu najlepszych piosenek dekady w Billboard Hot 100 Songs of the Decade. Utwór spędził 10 nieprzerwanych tygodni na podium w notowaniu Billboard Hot 100, zaś Recording Industry Association of America przyznało mu status sześciokrotnej platyny.

  Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.

  Daniel Powter (ur. 25 lutego 1971 roku w Vernon) - kanadyjski muzyk, grający piano rock, indie pop i jazz. Dorastał w Vernon.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Utwory pobrane w trybie digital download mogą być zabezpieczane systemem DRM, który uniemożliwia tworzenie dodatkowych kopii utworu lub blokuje możliwość odtwarzania utworu na urządzeniu konkurencyjnej marki, aczkolwiek jest to stosowane niemal wyłącznie w przypadku muzyki wydawanej przez wytwórnie należące do dużych kompanii muzycznych, jak Warner Music Group, EMI, Sony Music. W przypadku muzyki wydawanej przez tzw. niezależne wytwórnie muzyczne (małe wytwórnie, sprzedające najczęściej muzykę nieobecną w mediach masowego przekazu) jest to rozwiązanie rzadko stosowane. Sklepy takie jak Beatport, Junodownload czy Trackitdown, sprzedające głównie muzykę pochodzącą z takich wytwórni, raczej unikają stosowania technik DRM.

  MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Możliwość pobierania muzyki w trybie digital download istnieje od roku 2000. Trendem, szczególnie wśród wytwórni niezależnych, jest przechodzenie na wydawanie wyłącznie w formacie pobieralnych plików i odejście od fizycznych nośników, jak płyty CD czy płyty winylowe. Pozwala im to na redukcję kosztów związanych z produkcją tychże nośników, co w przypadku produkcji niskonakładowych bywa znaczącym obciążeniem i wpływa negatywnie na rentowność wytwórni. Wiele współczesnych wytwórni z kręgu muzyki elektronicznej i klubowej bądź już odeszło od fizycznych płyt, bądź nigdy ich nie wydawała i od razu powstały jako wytwórnie wydające wyłącznie w formacie digital download, czyli najczęściej plików MP3 lub WAV, a niekiedy także AIFF czy FLAC i innych.

  Hikaru Utada (jap. 宇多田ヒカル, Utada Hikaru, urodzona 19 stycznia 1983 w Nowym Jorku) - w Japonii znana jako Hikki (jap. ヒッキー, Hikkii), gwiazda J-pop. Jej piosenki zostały wykorzystane do ścieżki dźwiękowej w filmie "Godziny szczytu 2". Od momentu wydania, poza Krajem Kwitnącej Wiśni, albumu "Exodus" prasa japońska zaczęła ją opisywać już jako Utada Hikaru, dawna Hikki odeszła w zapomnienie. Hikaru Utada jest jedną z najpopularniejszych gwiazd muzyki pop w Azji. Piosenkarka naprawdę nazywa się Hikaru Iwashita (岩下 光 - Iwashita Hikaru) ze względu na małżeństwo z Kazuhiro Iwashitą (岩下 和裕 - Iwashita Kazuhiro), jednakże publicznie używa nazwiska panieńskiego.Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i dance, tancerka i projektantka mody.

  Spis treści

 • 1 Aktualny status
 • 1.1 Stany Zjednoczone
 • 1.1.1 Certyfikacja RIAA i American records
 • 1.2 Wielka Brytania
 • 1.3 Japonia
 • 2 Branża komputerowa
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jessica Ann Simpson (ur. 10 lipca 1980 w Abilene, Teksas), amerykańska piosenkarka i aktorka. Córka Joego i Tiny Simpsonów oraz starsza siostra Ashlee Simpson.
  AIFF (z ang. Audio Interchange File Format) to format plików dźwiękowych oparty na IFF (Electronic Arts Interchange File Format) współtworzony przez firmę Apple. Dane audio zapisane są jako nieskompresowany PCM w Big endian. Format jest wykorzystywany głównie przez Apple na komputerach Macintosh oraz przez firmę SGI.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
  EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.
  Lista przebojów, synonim: top (ang. charts) – pojęcie związane z tzw. popkulturą to zestawienie najbardziej popularnych spraw, rzeczy, utworów w danym okresie.
  Pens – moneta zdawkowa używana w Wielkiej Brytanii i jej terytoriach zależnych, wybita po raz pierwszy w drugiej połowie VIII wieku przez króla Mercji Offę na wzór denara karolińskiego. Początkowo bity ze srebra o wadze 22 gramy. Od 1797 z miedzi, a od 1860 z brązu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.