• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dow Chemical Company

  Przeczytaj także...
  Chlorek wapnia, CaCl2 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy chlorków, sól kwasu solnego i wapnia. Jest substancją silnie higroskopijną.Joint venture (ang. [ˌdʒɔɪnt ˈvɛntʃə], dosł. wspólne przedsięwzięcie) – podmiot utworzony wspólnie przez dwa lub więcej niezależne przedsiębiorstwa w celu realizacji określonego projektu lub wspólnego celu.
  Brom (Br, gr. βρῶμος, brómos, oznacza "mocno pachnący" lub "smród", łac. bromium, ang. bromine) – pierwiastek chemiczny, niemetal z grupy fluorowców w układzie okresowym. W warunkach normalnych jest brunatnoczerwoną cieczą o ostrym, nieprzyjemnym zapachu zbliżonym do zapachu chloru. Znane są 4 izotopy bromu o liczbach masowych 77, 79, 81 i 82, z których 79 i 81 są trwałe i występują w naturze w prawie tej samej ilości (50,6:49,4).
  Zakłady w Terneuzen

  Dow Chemical Company (Dow) – przedsiębiorstwo chemiczne z główną siedzibą w Midland.

  Historia firmy[ | edytuj kod]

  Spółka została założona w 1897 przez amerykańskiego chemika i wynalazcę Herberta Henry'ego Dowa (1866–1930), który 6 lat wcześniej opracował elektrolityczną metodę wydzielania bromu z solanki. Wynalazek skomercjalizowała, założona przez Herberta Dowa, spółka Midland Chemical Company, nad którą stracił on jednak kontrolę. Jego nowe przedsiębiorstwo w 1898 roku rozpoczęło produkcję wybielaczy na skalę komercyjną, a w 1900 roku, przejęło Midland Chemical Company. W 1913 Dow wycofał się z produkcji wybielaczy, koncentrując się na sprzedaży chloru jako surowca.

  Solanka – woda mineralna zawierająca dużą liczbę jonów sodowych, odpowiadających stężeniu chlorku sodu powyżej 15 g/l, również sole magnezowe oraz związki jodu i bromu. II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W 1906 roku spółka zaczęła wprowadzać do sprzedaży środki ochrony roślin. W 1908 utworzono osobny wydział agrochemikaliów, którego głównymi produktami były środki do oprysków drzew owocowych. W 1916 Dow rozpoczął sprzedaż chlorku wapnia, metalicznego magnezu oraz kwasu acetylosalicylowego.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Wybielacz to środek chemiczny służący do wybielania. Wybielacze najprościej można podzielić na chlorowe i tlenowe, pierwsze mają w składzie związki chloru, najczęściej podchloryn sodu, drugie wodę utlenioną (H2O2). Używane w gospodarstwie domowym do odplamiania tkanin i czyszczenia urządzeń sanitarnych (mają silne właściwości bakteriobójcze).

  W 1930 roku zmarł Herbert Dow, kierowanie firmą przejął jego syn Willard H. Dow. W tym czasie przedsiębiorstwo rozwinęło zaplecze badawcze i weszło na rynek tworzyw sztucznych. Wśród produktów, które weszły wówczas na rynek, były m.in. saran, styropian (pod nazwą handlową STYROFOAM), etyloceluloza, czy polietylen. W 1940 roku spółka rozpoczęła budowę zakładu produkcyjnego we Freeport w Teksasie. Produkowano tam m.in. magnez, na który było znaczne zapotrzebowanie w czasie II wojny światowej. W czasie wojny i zaraz po niej przedsiębiorstwo rozpoczęło ekspansję międzynarodową, powstały spółki zależne: Dow Chemical Canada, Ltd., Brazos Oil & Gas Co., japońska Asahi-Dow, Ltd.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1943 roku Dow oraz Corning Inc utworzyły Dow Corning, spółkę joint venture, której celem było wytwarzanie produktów na bazie krzemu.

  W 1989 roku Dow oraz Eli Lilly and Company utworzyły joint venture DowElanco, spółkę specjalizująca się w produktach dla rolnictwa. W 1997 roku Dow wykupił w niej 100% udziałów i zmienił nazwę na Dow AgroSciences.

  W 2001 roku Dow finalizował akwizycję spółki Union Carbide.

  Chlor, Cl (łac. chlorum, od stgr. χλωρός „chloros” - „zielonożółty”) − pierwiastek chemiczny z grupy fluorowców, niemetal o liczbie atomowej 17.Saran – zastrzeżona nazwa handlowa folii opracowanych przez koncern Dow Chemicals i wykonanych z kopolimeru polichlorku winylidenu (PVDC; ≤85%) i polichlorku winylu (PVC; ≥15%). W powszechnym użyciu nazwa ta dotyczy także innych tworzyw termoplastycznych opartych o PVDC. Wykazuje bardzo niską przepuszczalność dla gazów. Stosowany jest jako folia do zabezpieczania żywności oraz pakowania, a także jako włókna syntetyczne o zawartości PVDC ≥80%.

  W 2015 roku poinformowano o planach przeprowadzenia fuzji spółek Dow Chemical Company oraz DuPont.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Historia na stronie firmy
 • Forbes.com
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Terneuzen – miasto w południowo-zachodniej Holandii, w prowincji Zelandia, siedziba gminy o tej samej nazwie, położone nad Skaldą Zachodnią. W 2013 roku miasto liczyło 24 885 mieszkańców. Terneuzen połączone jest kanałem z Gandawą w Belgii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Eli Lilly and Company (NYSE: LLY) – firma farmaceutyczna o globalnym zasięgu. Główna siedziba spółki znajduje się w Indianapolis, Indiana, w Stanach Zjednoczonych. Firma została utworzona w 1876 roku przez chemika – farmaceutę Eli Lilly’ego, na cześć którego ostatecznie otrzymała swoją nazwę.
  Magnez (Mg, łac. magnesium) – pierwiastek chemiczny, metal ziem alkalicznych (druga grupa główna układu okresowego). Izotopy stabilne magnezu to Mg, Mg oraz Mg.
  Herbert Henry Dow (ur. 26 lutego 1866 w Belleville, zm. 15 października 1930 w Midland) – amerykański przemysłowiec, przedsiębiorca, chemik i wynalazca. Właściciel ponad 90 patentów. Założyciel Dow Chemical Company (1897). Znany ze zwycięskiej walki z niemieckim kartelem chemicznym.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  E. I. du Pont de Nemours and Company (NYSE: DDPRA, NYSE: DDPRB, NYSE: DD), szerzej znany jako DuPont – jeden z największych koncernów chemicznych na świecie. Spółka publiczna notowana na New York Stock Exchange. Firma została założona w czerwcu 1802 roku i zajmowała się prowadzeniem młyna produkującego proch czarny.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Freeport - miasto w Stanach Zjednoczonych, w południowo-wschodniej części stanu Teksas, przy ujściu rzeki Brazos do Zatoki Meksykańskiej. Około 12,7 tys. mieszkańców. Miasto założone w 1912.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.