• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Douglas Fairbanks  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Douglas Fairbanks jako Robin Hood
  Plakat z filmu 'Robin Hood' (1922)

  Douglas Fairbanks, właśc. Douglas Elton Thomas Ullman (ur. 23 maja 1883 w Denver w stanie Kolorado, USA, zm. 12 grudnia 1939 w Santa Monica w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy.

  Zasłynął głównie jako odtwórca ról nieustraszonych bohaterów w filmach przygodowych. Wcielał się w takie postaci jak: Zorro, D’Artagnan, Robin Hood czy Don Juan. Był również producentem, scenarzystą i reżyserem. Widzowie zapamiętali go jednak głównie dzięki jego widowiskowym kreacjom. Do historii kinematografii przeszedł również dzięki założeniu w roku 1919 pierwszej niezależnej wytwórni filmowej United Artists wraz z Charlesem Chaplinem, Mary Pickford i D.W. Griffithem. Był również jedną z 36 osób, które 11 maja 1927 roku założyły Amerykańską Akademię Filmową.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Fred Niblo, właściwie Frederick Liedtke (ur. 6 stycznia 1874 w Yorku, zm. 11 listopada 1948 w Nowy Orlean) – amerykański aktor i reżyser filmowy. Posiada swoją gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Aktor od piątego roku życia był wychowywany tylko przez matkę, która utrzymywała raczej zimne stosunki z jego ojcem. W wieku 12 lat zainteresował się teatrem amatorskim, następnie pobierał nauki w Colorado School of Mines.

  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).D.W. Griffith, właściwie David Llewelyn Wark Griffith, również: David Wark Griffith, Dawid W. Griffith (ur. 22 stycznia 1875 w LaGrange w stanie Kentucky w USA, zm. 23 lipca 1948 w Los Angeles w stanie Kalifornia w USA) – amerykański reżyser i producent filmowy z okresu kina niemego.

  W 1900 r. rodzina przeniosła się do Nowego Jorku. Douglas próbował swoich sił, zdając na Harvard, podróżował po Europie, pracował na statku, był sprzedawcą w sklepie z narzędziami, a nawet handlowcem na Wall Street.

  W 1902 roku zadebiutował na Broadwayu, jednak po pięciu latach zostawił teatr i ożenił się z córką miejscowego przedsiębiorcy. Niespełna rok później ponownie zajął się aktorstwem, gdy okazało się, że jego teść zbankrutował.

  W roku 1915 przeniósł się do Hollywood, gdzie zaczął pracę w filmie pod przewodnictwem cenionego producenta Davida W. Griffitha. Pomimo że już w przeciągu roku stworzył własny zespół produkcyjny, ciągle był obsadzany głównie w komediach towarzyskich. Jednak w 1920 r. Fred Niblo realizuje „Znak Zorro”. Fairbanks w roli kalifornijskiego arystokraty, który zakłada czarną maskę, aby bronić ojczyzny przed hiszpańską okupacją zyskał ogromne uznanie widzów. Zachwycał ich nie tylko energią, temperamentem czy zuchwałością, ale również sprawnością fizyczną. Wszystkie sceny kaskaderskie wykonywał sam i w trakcie swojej kariery nie korzystał z pomocy kaskadera. Po sukcesie w roli Zorro przeniósł się na stałe do filmów z gatunku „płaszcza i szpady”.

  Mary Pickford, właśc. Gladys Marie Smith (ur. 8 kwietnia 1892 w Toronto, zm. 29 maja 1979 w Santa Monica) − amerykańska aktorka filmowa kanadyjskiego pochodzenia, gwiazda epoki kina niemego.Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

  Od tej pory grał głównie bohaterów, który walczyli ze złem, a w nagrodę dostawali miłość pięknej kobiety. Z Fredem Niblo zrealizował kolejne filmy mieszczące się w tych kryteriach, jak: „Trzech muszkieterów”, „Syn Zorro”, „Robin Hood” czy „Złodziej z Bagdadu”. Dzięki takim produkcjom uzyskał status gwiazdy. A że kojarzony był przede wszystkim z pozytywnymi bohaterami, w życiu osobistym również starał się podtrzymywać ten wizerunek. Niemniej jednak był żonaty trzy razy. Najdłużej, bo 16 lat przetrwało małżeństwo z aktorką Mary Pickford.

  Kaskader – osoba zawodowo wykonująca jako dubler w filmach lub przedstawieniach teatralnych niebezpieczne sceny takie jak: wypadki samochodowe, sceny walki, upadki z dużych wysokości, palenie, ewolucje konne itp.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W pierwszej połowie lat trzydziestych aktor wycofał się z zawodu. Z pierwszego małżeństwa miał syna, któremu nadał imię Douglas (znany jako Douglas Fairbanks Jr. ur. 1909), który również był aktorem i podobnie jak ojciec – zmarł na atak serca, choć w odróżnieniu od niego – dożył spokojnej starości.

  Małżeństwo Douglasa Fairbanksa z Mary Pickford rozpoczęte 28 marca 1920 roku uznawane zostało za jedno z najbardziej udanych, wręcz wzorcowych. Hollywoodzka śmietanka towarzyska nazywała tę parę „Pickfair” – od nazwisk obojga. Podczas podróży poślubnej, w Londynie i Paryżu witały ich tłumy 300 tys. fanów, co sprawiło, że stali się najbardziej znaną parą na świecie. Czas jednak okazał się ich wrogiem. Rozwiedli się 10 stycznia 1936 roku. Douglas Fairbanks słynął z tego, że osobiście wykonywał wszystkie popisy kaskaderskie, których w jego filmach było dużo. Niemniej jednak w filmie „Czarny pirat” z 1926 roku musiał zastąpić go kaskader w scenach zjazdów na linie i zjazdów po maszcie statku. Doskonale wysportowany aktor poradziłby sobie bez trudu z tymi wyczynami, jednak kontrakt z wytwórnią nie pozwalał tak wielkiej gwieździe ryzykować życiem. Douglas Fairbanks wręczał Oscary na pierwszej w historii gali tych nagród. To historyczne wydarzenie miało miejsce 16 maja 1929 roku.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Zorro (hiszp. Lis) − postać fikcyjna znana jako obrońca uciśnionych Kalifornijczyków, żyjących pod rządami brutalnych gubernatorów, oparta na postaci historycznego kalifornijskiego banity, Joaquina Muriety. Postać Zorra stworzył pisarz Johnston McCulley i po raz pierwszy pojawił się on w powieści The Curse of Capistrano w roku 1919.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).
  Don Juan Tenorio (czyt. Don Huan Tenorio) – na wpół legendarny szlachcic hiszpański, żyjący w Sewilli w XVI wieku. Słynął z urody, uroku osobistego, ale także z przedmiotowego traktowania kobiet i egoizmu. Jego postać zainspirowała dramaturga Tirso de Molina, który wprowadził ją do literatury w 1630 r., w swoim utworze dramatycznym Zwodziciel z Sewilli i kamienny gość.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.