• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Douglas Altman  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  PubMed – angielskojęzyczna internetowa baza danych obejmująca artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych. Została założona w 1996 roku przez National Center for Biotechnology Information (NCBI), będący częścią National Library of Medicine, wchodzącego w skład National Institutes of Health.Uniwersytet w Bath (ang. University of Bath) – brytyjska uczelnia publiczna w Bath, w południowo-zachodniej Anglii.

  Douglas G. Altman (ur. 12 lipca 1948 w Londynie, zm. 3 czerwca 2018 w Oksfordzie) – brytyjski naukowiec, specjalista w dziedzinie statystyki medycznej, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego (Centre for Statistics in Medicine, CSM), lider międzynarodowych starań o zwiększenie wiarygodności wyników eksperymentów klinicznych (zob. randomized controlled trial, RCT), które zainicjował w 1994 roku tekstem pt. The scandal of poor medical research, współtwórca Grupy i Deklaracji CONSORT, EQUATOR Centre, COMET Initiative, autor artykułów naukowych o rekordowej liczbie cytowań.

  Arsenal Football Club (wym. [ˈɑ:sənl] lub [ˈɑ:snəl]; przydomek Kanonierzy) – angielski klub piłkarski z siedzibą w północnym Londynie, w dzielnicy Holloway. Jest jedną z najbardziej utytułowanych angielskich drużyn, 13-krotnym mistrzem kraju, 13-krotnym zdobywcą Pucharu Anglii i najdłużej utrzymującym się w najwyższej klasie rozgrywkowej zespołem w Anglii – od 1919 roku. Audyt – systematyczna i niezależna ocena danej organizacji, systemu, procesu, projektu lub produktu. Przedmiot audytu jest badany na zgodność z określonym punktem odniesienia – listą kontrolną, przepisami prawa, normami, standardami lub przepisami wewnętrznymi danej organizacji (polityki, procedury).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo i studia[ | edytuj kod]

  Urodził się w północnej części Londynu (North London), w należącej do klasy średniej rodzinie pochodzenia żydowskiego. Uczęszczał do szkoły w Londynie. W wieku 9 lat (przedwcześnie) został uczniem renomowanej szkoły dla chłopców w Elstree. Był fanem Arsenal F.C.. Jego statystyczna analiza osiągnięć „Kanonierów” zwróciła uwagę klubu, gdy miał 14 lat. Konieczność powtarzania programu jednej z klas sprawiła, że mógł uczestniczyć w nowym kursie matematyki i statystyki. Wszyscy czterej uczestnicy tego kursu odnieśli w przyszłości sukcesy w dziedzinie statystyki, a dwóch – Altman i Tony O’Hagan – zostało profesorami.

  Medycyna oparta na faktach, medycyna oparta na dowodach (ang. Evidence-based medicine, EBM) – postępowanie kliniczne oparte na najlepszych dostępnych dowodach naukowych dotyczących skuteczności, efektywności i bezpieczeństwa. Dowodów takich dostarczają wyniki wiarygodnych badań eksperymentalnych (skuteczność i bezpieczeństwo) oraz badań obserwacyjnych (efektywność i bezpieczeństwo).Londyńska Szkoła Higieny i Medycyny Tropikalnej – zlokalizowana w Londynie uczelnia publiczna, specjalizująca się w dziedzinie zdrowia publicznego i medycyny tropikalnej. Założona została w 1899 roku przez Patricka Mansona, prekursora w dziedzinie medycyny tropikalnej i odkrywcy mechanizmu przenoszenia filariozy przez komary. Początkowo siedzibą szkoły był szpital dla marynarzy w londyńskich dokach. Obecnie szkoła stanowi integralną część Uniwersytetu Londyńskiego. Aktualny (2010– ) dyrektor szkoły, profesor Peter Piot, był w roku 1976 współodkrywcą wirusa gorączki krwotocznej ebola

  W latach 1967–1970 studiował statystykę na uniwersytecie w Bath (University of Bath), a następnie był studentem Medical School w St Thomas's Hospital w Londynie (1970–1977).

  Praca zawodowa[ | edytuj kod]

  Pracował naukowo i zajmował się edukacją w dziedzinie statystyki medycznej w:

 • 1977–1988 – centrum badawczym w Northwick Park (MRC Clinical Research Centre)
 • 1988–1995 – Cancer Research UK
 • 1995–2018 – Uniwersytet Oksfordzki (stanowisko profesora statystyki), Centre for Statistics in Medicine.
 • W 1970 roku otrzymał tytuł Fellow Royal Statistical Society. Był w latach 1983–1985 sekretarzem sekcji medycznej RSS, a w następnych latach m.in przewodniczącym tej sekcji (1992–1994), członkiem zarządu RSS (1994–1999) i przewodniczącym Oxford Local Group (2005–2006). W 2011 roku został wyróżniony tytułem Fellow Academy of Medical Sciences.

  Statystyka (niem. Statistik, „badanie faktów i osób publicznych”, z łac. [now.] statisticus, „polityczny, dot. polityki”, od status, „państwo, stan”) – nauka, której przedmiotem zainteresowania są metody pozyskiwania i prezentacji, a przede wszystkim analizy danych opisujących zjawiska, w tym masowe.The BMJ, początkowo British Medical Journal – brytyjskie naukowe czasopismo medyczne, wydawane od 1840 roku. Wydawane jest przez BMJ Group. Redaktorem BMJ od lutego 2005 roku jest Fiona Godlee.

  Prowadził aktywną działalność międzynarodową, m.in. jako inicjator i uczestnik:

 • Cochrane Collaboration – międzynarodowa organizacja non-profit, która gromadzi wiarygodne wyniki badań klinicznych, tworząc bazy danych (Biblioteki Cochran), ułatwiające przeglądy systematyczne (podstawa EBM, „medycyny opartej na faktach”)
 • CONSORT (Consolidated Standards Of Reporting Trials) – międzynarodowa grupa i przygotowywany przez nią zestaw zaleceń dla autorów raportów z badań klinicznych
 • EQUATOR (Enhancing the QUAlity and Transparency Of health R) – międzynarodowa sieć (centra: Uniwersytet Oksfordzki, Bond University, Université de Paris V i Ottawa Hospital Research Institute), utworzona w celu podnoszenia świadomości znaczenia poprawnego raportowania wyników badań, rozpowszechnianiu wytycznych opracowywania raportów, monitorowania ich jakości i pomocy w ich opracowywaniu
 • COMET Initiative (Core Outcome Measures in Effectiveness Trials) – grupa zajmująca się gromadzeniem, opracowywaniem i stosowaniem uzgodnionych standardowych „podstawowych zestawów wyników” (COS, Core Outcome Sets), stanowiących minimum w czasie eksperymentów klinicznych, ale odpowiednich również w czasie innych badań, audytów klinicznych i rutynowej opieki medycznej
 • STROBE – The STrengthening the Reporting of OBservational Studies in Epidemiology
 • Był Founding Editor czasopisma Trials. Przez ponad 20 lat pełnił funkcję głównego doradcy do spraw statystyki w redakcji The BMJ (czasopismo o zasięgu globalnym). Uczestniczył w licznych międzynarodowych konferencjach naukowych.

  Rak jelita grubego (łac. carcinoma coli et recti) – nowotwór złośliwy rozwijający się w okrężnicy, wyrostku robaczkowym lub odbytnicy. Jest przyczyną 655 000 zgonów w ciągu roku na świecie.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Elstree – wieś w Anglii, w hrabstwie Hertfordshire, w dystrykcie Hertsmere. Leży 24 km na południowy zachód od miasta Hertford i 19 km na północny zachód od centrum Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 4765 mieszkańców.
  Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.
  Bond University - australijska uczelnia wyższa z siedzibą w Gold Coast w stanie Queensland. Powstała w roku 1987 i była pierwszą w kraju prywatną uczelnią o statusie uniwersytetu. Status ten został nadany jej specjalną ustawą parlamentu stanowego pod tytułem Bond University Act. Według stanu na rok 2009, kształci ok. 3200 studentów, w tym ok. tysiąca osób na studiach II i III stopnia. Bond jest jedynym australijskim uniwersytetem, gdzie program trzech semestrów realizowany jest w ciągu jednego roku kalendarzowego. Studenci mają przez to znacznie krótsze wakacje, ale mogą ukończyć studia szybciej niż ich koledzy z innych ośrodków. Nazwa uczelni pochodzi od nazwiska jej fundatora, kontrowersyjnego przedsiębiorcy Alana Bonda.
  Thomas Bayes (ur. ok. 1702 w Londynie — zm. 17 kwietnia 1761) brytyjski matematyk i duchowny prezbiteriański, znany ze sformułowania opublikowanego pośmiertnie twierdzenia Bayesa, które to zapoczątkowało dział statystyki.
  Randomizowane kontrolowane badania kliniczne (ang. Randomized controlled trial, RCT) – „złoty standard” eksperymentów klinicznych, rodzaj badań eksperymentalnych z udziałem ludzi, wykonywanych zgodnie z zasadami dobrej praktyki klinicznej, których celem jest np. porównanie bezpieczeństwa i skuteczności leków, wyrobów i technik medycznych lub innych rodzajów terapeutycznej lub zapobiegawczej interwencji medycznej.
  CONSORT (ang. Consolidated Standards Of Reporting Trials) – zbiór szeroko stosowanych wytycznych dla raportów opisujących randomizowane badania kliniczne z grupą kontrolną opracowany przez redakcyjną Grupę CONSORT. Celem wytycznych jest ograniczenie niepełnego i niepoprawnego przedstawiania wyników badań i zastosowanej w nich metodyki. Deklaracja CONSORT została przetłumaczona na wiele języków.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.872 sek.