• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Douglas - wyspa Man

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Douglas Head - półwysep położony jest około 2 kilometrów na wschód od Douglas na Wyspie Man. W 1857 roku uruchomiono na nim latarnię morska Douglas Head.
  Castletown (manx Balley Chashtal) – miejscowość położona na południowym wybrzeżu Wyspy Man nad rzeką Silverburn i nad zatoką Castletown Bay. Do 1863 roku była stolicą wyspy – obecnie stolicą jest Douglas.

  Douglas (manx Doolish) – miasto w Wielkiej Brytanii, na wschodnim wybrzeżu wyspy Man. Od 1863 roku jest stolicą wyspy (poprzednio stolicą było Castletown), zamieszkane przez ok. 26,2 tys. osób (2006).

  Geografia[edytuj kod]

  Miasto leży nad Morzem Irlandzkim, nad zatoką Douglas Bay, w południowo-wschodniej części Wyspy Man, 130 km od Liverpoolu. Miasto otaczają niewysokie wzgórza przecięte dwiema rzekami Dhoo i Glass, od których wzięła się nazwa miasta.

  Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.Dhoo (ang. River Dhoo, w języku manx czarna, ciemna) – rzeka na wyspie Man, której długość wynosi w przybliżeniu 10,5 km.

  Gospodarka[edytuj kod]

  W Zatoce Douglas znajduje się port, do którego wejście wskazuje zbudowana w 1857 roku na przylądku Douglas Head latarnia morska. Drugim źródłem dochodu mieszkańców jest turystyka.

  Przypisy

  1. Dane z oficjalnej witryny Parlamentu Wyspy Man, 2006.
  2. Dane zaczerpnięte z oficjalnej witryny Parlamentu Wyspy Man z przekierowaniem na podstronę tyczącą się kodów pocztowych.
  3. Douglas Head (ang.). Northern Lighthouse Board, Lighthouse Liibrary. [dostęp 2014-05-31].

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Isle of Man Public Servuces (ang.)
 • Encyklopedia Audiowizualna Britannica – Geografia I – ISBN 978-83-60563-07-6.
 • Latarnia morska Douglas Head – zbudowana w roku 1857 przez szkockiego inżyniera Thomasa Stevensona dla Northern Lighthouse Board. Położona jest na półwyspie Douglas Head, około 2 kilometrów od Douglas na Wyspie Man.Wyspa Man (ang. Isle of Man, manx Ellan Vannin, Mannin) – wyspa w archipelagu Wysp Brytyjskich, położona na Morzu Irlandzkim, pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią. Posiada (podobnie jak Wyspy Normandzkie) specyficzny status polityczny dependencji Korony brytyjskiej. Formalnie nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ani Unii Europejskiej. Na fladze Wyspy Man przedstawiony jest tzw. triskelion.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Morze Irlandzkie (ang. Irish Sea; irl. An Mhuir Mheann lub An Mhuir Éireann, gael. Muir Eireann, wal. Môr Iwerddon, manx Mooir Vannin) – morze śródlądowe (szelfowe) położone między wyspami Irlandią i Wielką Brytanią. Połączone jest z wodami Oceanu Atlantyckiego poprzez kanały: Świętego Jerzego na południu i Północny na północy. Liczne zatoki i wyspy. Rozwinięta żegluga i rybołówstwo.
  Język manx - (Gaelg Vanninagh; język manx gaelicki) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich, który używany jest na Wyspie Man (dependencji Korony brytyjskiej), położonej na Morzu Irlandzkim. Pochodzi od języka staroiryjskiego, a zwłaszcza od jego dialektów ulsterskiego i galloway. Wyodrębnił się około V w. n.e. Najstarsze zapiski w tym języku pochodzą jednak dopiero z XVII w. Literatura w języku manx nie jest zbyt bogata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.