• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Double Trouble - zespół muzyczny

  Przeczytaj także...
  Otis Rush (ur. 29 kwietnia 1934 w Filadelfii) – amerykański muzyk bluesowy, wokalista i gitarzysta. Jako jeden z niewielu leworęcznych gitarzystów gra na "zwyczajnej" gitarze odwróconej do góry nogami, co łączy go z Jimim Hendriksem. Rush jest bardzo wpływowym gitarzystą, do inspiracji jego stylem przyznawali się: Jimi Hendrix, Eric Clapton, Michael Bloomfield, Peter Green i Stevie Ray Vaughan.Keyboard (pol. klawiatura), aranżer – elektryczny lub elektroniczny instrument klawiszowy, pozwalający grającemu na grę z automatycznym akompaniamentem. Nowoczesne keyboardy wykorzystują system MIDI.
  Supergrupa - w muzyce, głównie rockowej, zespół składający się ze znanych z wcześniejszej kariery instrumentalistów i wokalistów.

  Double Trouble – amerykańska grupa blues-rockowa z Teksasu, najbardziej znana z występów u boku Steviego Raya Vaughana. Zespół składał się z perkusisty Chrisa Laytona, basisty Tommy'ego Shannona oraz klawiszowca Reese'a Wynansa.

  Historia zespołu[]

  W 1978 Vaughan i wokalistka Lou Ann Barton tworzyli duet o nazwie Triple Threat. Następnie dołączyli do nich basista Jackie Newhouse, saksofonista Johnny Reno i perkusista Chris Layton. Już jako pełny skład (kwintet) nadali swojej grupie nazwę Double Trouble (na cześć piosenki Otisa Rusha pod tym samym tytułem). Pierwotnie zaś nazwa Double Trouble przypisywana była frontmanom grupy: Vaughanowi (gitara) i Barton (wokal). Potem grupa przyjęła miano Stevie Ray Vaughan and Double Trouble.

  Blues rock – styl w muzyce rockowej, powstały z połączenia elementów bluesa z rocka. Blues rock narodził się w połowie lat 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Pierwszymi artystami grającymi blues rocka byli Alexis Korner, John Mayall oraz Paul Butterfield.Kenny Wayne Shepherd (ur. 12 czerwca 1977 w Shreveport w stanie Luizjana w USA) – amerykański muzyk, gitarzysta bluesowy. Znany ze współpracy z Brianem Lee. W 2006 ożenił się z Hannah Gibson, córką aktora Mela Gibsona. W 2007 urodziło im się dziecko. Wziął udział w "Experience Hendrix Tribute Tour" – tournée poświęconemu Jimiemu Hendriksowi.

  W 1980 Newhouse'a zastąpił Tommy Shannon. Następnie w 1990 Layton i Shannon zaczęli wspierać dwie pół-supergrupy z Austin – Arc Angels i Storyville oraz okresowo współpracowali z W. C. Clarkiem, Kennym Wayne'em Shepherdem oraz Doyle'em Bramhallem.

  Po śmierci Vaughana muzycy Double Trouble współpracowali m.in. z Jimmym D. Lane'em, brazylijskim bluesmanem Nuno Mindelisem oraz wzięli udział w trasie koncertowej Joego Bonamassa.

  Dyskografia[]

  Ze Steviem Rayem Vaughanem zobacz też: Dyskografia Steviego Raya Vaughana Po śmierci Vaughana
 • Been a Long Time (2001)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Notka o zespole w serwisie allmusic.com (ang.)
 • Dyskografia zespołu w serwisie allmusic.com (ang.)
 • Stevie Ray Vaughan, właśc. Stephen Ray Vaughan (ur. 3 października 1954, zm. 27 sierpnia 1990) – amerykański gitarzysta blues rockowy. W 2003 pojawił się na 7. miejscu listy magazynu Rolling Stone 100 największych gitarzystów wszech czasów. Wpływ na jego styl gry na gitarze wywarł Jimi Hendrix.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.