DotGNU

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

DotGNU – projekt GNU mający na celu stworzenie i rozwijanie implementacji platformy .NET, która będzie stanowić wolne oprogramowanie. Jest to inicjatywa podobna do projektu Mono.

Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Ecma International (ang. European association for standardizing information and communication systems - Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Standaryzacji Systemów Informacyjnych i Komunikacyjnych; dawniej ang. European Computer Manufacturers Association – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Komputerów) – powstało w 1961 roku, by ustandaryzować systemy informatyczne w Europie. Członkowie ECMA to firmy produkujące, sprzedające lub rozwijające systemy informatyczne i telekomunikacyjne w Europie.

DotGNU w wersji 0.1 umożliwia tworzenie, uruchamianie i integrowanie z phpGroupWare aplikacji napisanych w językach C# i C na wielu systemach operacyjnych i platformach sprzętowych.

Cele[ | edytuj kod]

Celem projektu DotGNU jest stworzenie narzędzi kompatybilnych z Microsoft .NET, zgodnych ze standardami ECMA. Narzędzia te w odróżnieniu od produktów firmy Microsoft mają stanowić wolne oprogramowanie, tym samym dając możliwość, przy ich wykorzystaniu, swobodnego (wolnego) tworzenia i uruchamiania aplikacji w technologii .NET.

Shared Source - termin stworzony przez Microsoft, określający podobną do Otwartego Oprogramowania licencję udostępniania kodu źródłowego oprogramowania.C – imperatywny, strukturalny język programowania wysokiego poziomu stworzony na początku lat siedemdziesiątych XX w. przez Dennisa Ritchiego do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego poziomu.

Jest to szczególnie ważne dla użytkowników innych niż Windows systemów operacyjnych, którzy nie powinni oczekiwać wsparcia ze strony Microsoftu, natomiast jeżeli takie otrzymają, muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami natury prawnej. Przykładem jest sytuacja gdy Microsoft stworzył platformę .NET dla FreeBSD (Rotor Programming), lecz jej licencja shared source nie do końca jest zgodna z ideą wolnego oprogramowania i nie zaspokaja wszystkich potrzeb (jednoznacznie zabrania użytku do celów komercyjnych).

Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.Oprogramowanie użytkowe lub oprogramowanie aplikacyjne – oprogramowanie oferujące bezpośredni kontakt z człowiekiem, czyli interakcję z użytkownikiem komputera. Oprogramowanie użytkowe przeznaczone jest do wykonywania czynności poleconych przez użytkownika oraz rozwiązywania problemów zadanych przez użytkownika.

Technologia[ | edytuj kod]

Platforma programistyczna DotGNU składa się z trzech podstawowych elementów:

 • DotGNU Portable.NET
 • phpGroupWare
 • DotGNU Execution Environment
 • DGEE stanowi główny komponent DotGNU dla usług sieciowych, realizujący proces przyjmowania, rozpoznawania i zaspokajania ich żądań.

  W przyszłości planowane jest rozszerzenie projektu o kolejne składniki.

  Mono jest projektem FLOSS prowadzonym przez firmę Xamarin (dawniej przez firmę Novell, a zapoczątkowanym przez firmę Ximian), który ma na celu stworzenie zgodnego ze standardami Ecma zestawu narzędzi umożliwiającego uruchamianie programów stworzonych dla platformy .NET Framework, w skład których wchodzi między innymi kompilator języka C# oraz środowisko CLR (Common Language Runtime).DotGNU Portable.NET to implementacja Common Language Infrastructure w ramach projektu DotGNU, służąca tworzeniu i uruchamianiu aplikacji stworzonych w technologii .NET z zastosowaniem języków C lub C#. Zawiera kompilator cscc, bibliotekę klas System.Windows.Forms oraz środowisko uruchomieniowe ilrun.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona główna projektu DotGNU (język angielski)
 • Serwis informacyjny na temat DotGNU (język angielski)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Implementacja (wdrożenie, przystosowanie, realizacja, łac.ang. implementation) – w informatyce – proces przekształcania abstrakcyjnego opisu systemu lub programu na obiekt fizyczny: komputer lub działający program zapisany w konkretnym języku programowania; także obiekt fizyczny będący efektem takiego przekształcenia, np. implementacja systemu operacyjnego (wdrożenie systemu) lub kompilatora dla konkretnego typu komputera.

  Reklama