• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doskonała równowaga Nasha w podgrach

  Przeczytaj także...
  W teorii gier, strategia to plan działania gracza opisujący jego zachowanie w każdej możliwej sytuacji. Strategia w pełni określa akcję (ruch), którą gracz podejmie w danej sytuacji, na każdym etapie gry, dla każdej możliwej historii prowadzącej do tej sytuacji.Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych jest przyznawana przez Komitet Noblowski. Są to nagrody ufundowane przez Szwedzki Bank Narodowy, czyli nie pochodzą z funduszy, z których pochodzą Nagrody Nobla.
  Indukcja wsteczna (ang. backward induction) to iteracyjny proces stosowany w teorii gier i służący do rozwiązywania gier sekwencyjnych. Algorytm polega na wyznaczeniu najpierw optymalnej strategii dla gracza, który podejmuje decyzję jako ostatni. Następnie wyznaczana jest optymalna gracza, który wykonuje ruch jako przedostatni, traktując jako znaną wyznaczoną we wcześniejszej iteracji strategię ostatniego gracza. Proces ten jest kontynuowany do początku gry, aż ustalone zostaną optymalne strategie wszystkich graczy. Uzyskany w ten sposób profil strategii i związany z nim punkt równowagi określa się jako doskonałej równowagi Nasha w podgrach.

  Doskonała równowaga Nasha w podgrach (ang. subgame perfect Nash equilibrium, w skrócie SPNE) - koncept w teorii gier opisujący zmodyfikowaną wersję równowagi Nasha spopularyzowaną przez niemieckiego ekonomistę i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 1994 roku, Reinharda Seltena.

  Równowaga Nasha (ang. Nash equilibrium) jest to profil strategii teorii gier, w którym strategia każdego z graczy jest optymalna, przyjmując wybór jego oponentów za ustalony. W równowadze żaden z graczy nie ma powodów jednostronnie odstępować od strategii równowagi. W tym sensie równowaga jest stabilna.Gra niekooperacyjna w postaci ekstensywnej (inaczej gra sekwencyjna lub gra pozycyjna) – model matematyczny w teorii gier pozwalający analizować podejmowanie decyzji w sytuacji konfliktu pomiędzy wieloma graczami. Formalnie, grę niekooperacyjną w postaci strategicznej przedstawia się przy pomocy drzewa uporządkowanego.

  Profil strategii stanowi doskonałą równowagę Nasha w podgrach, jeżeli wyznacza on równowagę Nasha w każdej podgrze pierwotnej gry. Doskonałą równowagę Nasha w podgrach stosuje się najczęściej jako rozwiązanie gier sekwencyjnych i wyznacza się zazwyczaj wykorzystując algorytm indukcji wstecznej, polegający na iteracyjnym rozpatrywaniu gry w odwrotnej kolejności chronologicznej. Najpierw rozpatruje się optymalne zachowanie gracza podejmującego ostatnią decyzję w grze, następnie tych podejmujących przedostatnią decyzję, i tak dalej aż do początku gry, znajdując na każdym etapie punkt równowagi Nasha.

  Algorytm – w matematyce skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań. Słowo "algorytm" pochodzi od starego angielskiego słowa algorism, oznaczającego wykonywanie działań przy pomocy liczb arabskich (w odróżnieniu od abacism – przy pomocy abakusa), które z kolei wzięło się od nazwiska, które nosił Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi (أبو عبد الله محمد بن موسى الخوارزمي), matematyk perski z IX wieku.Reinhard Selten (ur. 5 października 1930 we Wrocławiu) – niemiecki ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1994 roku.

  Linki zewnętrzne[]

 • Subgame Perfect Nash Equilibrium Game Theory .net (ang.)
 • Iteracja (łac. iteratio – powtarzanie) – czynność powtarzania (najczęściej wielokrotnego) tej samej instrukcji (albo wielu instrukcji) w pętli. Mianem iteracji określa się także operacje wykonywane wewnątrz takiej pętli.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.