• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dorzecze Wisły  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Rylka – rzeka w województwie łódzkim, prawobrzeżny dopływ Rawki o długości 28,12 km. Płynie w pobliżu m.in. miejscowości Rylsk Mały, Zuski, Niemgłowy, Ossowice, Głuchówek i wpada do Rawki w Rawie Mazowieckiej.Przydonianka lub Przydonicki Potok – potok, obecnie uchodzący do Jeziora Rożnowskiego. Przed wybudowaniem zapory wodnej w Rożnowie był prawym dopływem Dunajca. Powstaje w miejscowości Przydonica z połączenia dwóch potoków; jeden z nich spływa ze wschodu na zachód, zbierając wody z grzbietu Żebraczki, drugi w kierunku północnym z miejscowości Janczowa. Po połączeniu się tych dwóch cieków w Przydonicy Przydonicki Potok spływa w zachodnim kierunku przez miejscowość Podole-Górowa i w Bartkowej uchodzi do Jeziora Rożnowskiego. Następuje to na wysokości 272 m, w miejscu o współrzędnych 49°45′18,5″N 20°44′46,0″E/49,755139 20,746111. W miejscu ujścia tworzy dość sporą zatokę.
  Orientacyjna mapa dorzecza Wisły, pokazująca głównie jego część polską.

  Dorzecze Wisły – obszar, z którego do rzeki głównej Wisły spływają wszystkie jej dopływy. Granicę pomiędzy dorzeczami nazywa się działem wód dorzeczy. Powierzchnia dorzecza Wisły wynosi według różnych źródeł od 194 424,4 km² do 194 700 km². Powierzchnia dorzecza na terenie Polski wynosi od 168 698,6 km² do 169 100 km².

  Zatoka Gdańska (kasz. Gduńskô Hôwinga, niem. Danziger Bucht, ros. Гданьская бухта) – zatoka w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy Polską i Rosją. Średnia głębokość wynosi około 50 m, a maksymalna 118 m. Przezroczystość wody w zależności od pory roku kształtuje się od 8 do 16 m. Zasolenie zatoki wynosi od 7 do 8 promili. W czasie silnych sztormów występują fale o wysokości przekraczającej 9 m. Nad Zatoką Gdańską znajdują się największe polskie porty: Gdańsk i Gdynia. Jeszcze w drugiej połowie XX w. ważnym zajęciem części zamieszkałej nad nią ludności było rybołówstwo przybrzeżne, uprawiane nawet przy plażach Gdańska, Sopotu i Gdyni, które dziś zanikło m.in. z powodu znacznego zanieczyszczenia wód zatoki i zmniejszenia ilości ryb.Srebrna – ciek wodny znajdujący się w większości na terenie Mińska Mazowieckiego. Swoje źródła ma na północnych skrawkach miasta, przepływa przez Park im. Dernałowiczów, między Starym Rynkiem i Sendomierzem i przy Górkach, następnie wyznacza granicę miasta (dokładnie Kędzieraku) i po krótkim fragmencie przez gminy Mińsk Mazowiecki i Dębe Wielkie wpada do Mieni koło miejscowości Ruda.

  Spis treści

 • 1 Dopływy Wisły
 • 2 Zobacz też
 • 3 Uwagi
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poniwiec – potok w Beskidzie Śląskim, lewobrzeżny dopływ Wisły, powstały z połączenia potoków: Gronik (lub: Górnik, wypływającego na północ od szczytu Wielkiej Czantorii) i Roztoki (lub: Rastoki, wypływającego spod siodła między Małą a Wielką Czantorią). Nazwa oznacza potok płynący "po niwie", czyli po polu.
  Knajka – potok o długości 17 km lub 19 km w południowej Polsce na Pogórzu Śląskim i w Kotlinie Oświęcimskiej, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim, lewobrzeżny dopływ Wisły. Przepływa głównie przez dwie gminy: Dębowiec, gdzie jest jedyną rzeką w jej granicach i Strumień, gdzie uchodzi do Wisły.
  Mroga – rzeka przepływająca m.in. przez Bogdankę, Lisowice, Rogów,Dmosin, Kołacin, Walewice i Głowno, stanowi prawy dopływ rzeki Bzury.
  Brzeźnica - prawy dopływ Nidy. Dawniej źródła znajdowały się w Jędrzejowie nazywane były źródełkiem św. Barbary usytuowane w pobliżu stadionu piłkarskiego i działek pracowniczych. Od kilkunastu lat źródło to nie jest aktywne. W roku 1997 w wyniku obfitych opadów uaktywniło się dość wydajne źródło w miejscowości Sudół powodując podtopienia zabudowań i pól. W latach 60 i 70 zdarzały się dość obfite podtopienia rzeczki Brzeźnicy na terenie miasta Jędrzejowa.
  Tabor (dawniej: Taba; w dolnym biegu również: Morawa, Murawa, czasem błędnie jako Morwawa) – rzeka w województwie podkarpackim, lewy dopływ Wisłoka. Jej długość wynosi 27,9 km, a powierzchnia dorzecza 109,2 km².
  Por (również Pur lub Pór) – rzeka w południowo-wschodniej Polsce. Źródła w miejscowości Batorz na wysokości 235 m n.p.m., ujście do rzeki Wieprz (Zalew Nielisz) w miejscowości Nawóz, poziom dna zbiornika 193,4 m n.p.m. Małe wahania poziomu wód (rzeka typowo nizinna), średnioroczny przepływ przy ujściu 3,26 m³/s (lata 1966-70).
  Rudawa – rzeka w województwie małopolskim, lewy dopływ Wisły, do której uchodzi w 75,4 km biegu Wisły, na Bulwarze Rodła. Powstaje z połączenia Krzeszówki i Rudawki, wypływających z Wyżyny Olkuskiej na południowo zachodnich krańcach wsi Rudawa, następnie płynie przez Rów Krzeszowicki, przedziera się przez Grzbiet Tenczyński i uchodzi w Krakowie między Półwsiem Zwierzynieckim a Zwierzyńcem koło klasztoru Norbertanek.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.086 sek.