• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dorothy Stratten



  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Bob Fosse (ur. 23 czerwca 1927 w Chicago, zm. 23 września 1987 w Waszyngtonie) – amerykański reżyser, choreograf, tancerz i aktor. Zdobywca Oscara za film Kabaret i Złotej Palmy za na poły autobiograficzny Cały ten zgiełk.Peter Bogdanovich (ur. 30 lipca 1939 w Kingston w stanie Nowy Jork) - amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy.

  Dorothy Stratten, właśc. Dorothy Ruth Hoogstraten (ur. 28 lutego 1960 w Vancouver, zm. 14 sierpnia 1980 w Los Angeles) − gwiazda „Playboya”, kanadyjska modelka i aktorka. 14 sierpnia 1980 została zastrzelona przez swojego męża Paula Snidera, który był zazdrosny o jej romans z reżyserem Peterem Bogdanovichem.

  Scott Baio, właściwie Scott Vincent James Baio (ur. 22 września 1961 w Brooklynie, w stanie Nowy Jork, USA) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.Jamie Lee Curtis, Baronowa Haden-Guest (ur. 22 listopada 1958 w Los Angeles w USA) – amerykańska aktorka filmowa, także autorka książek dla dzieci.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Grace Maternity Hospital w Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie jako córka Nelly Schaap Fuchs i Simona Hoogstratena, którzy wyemigrowali z Holandii. Miała młodsze rodzeństwo - brata Johna Arthura (ur. 1961) i siostrę Louise (ur. 1968). W 1977 ukończyła Centennial Secondary School w Coquitlam. Pracowała w lokalnym Dairy Queen, gdzie poznała 26-letniego promotora klubu z Vancouver i alfonsa Paula Snidera, który zaczął się z nią umawiać. Później Snider kazała fotografowi zrobić jej nagie zdjęcia, które latem 1978 zostały przesłane do magazynu „Playboy”. Miała mniej niż 19 lat (wiek pełnoletni w Kolumbii Brytyjskiej), więc musiała przekonać matkę do podpisania formularza.

  Shelley Marie Hack (ur. 6 lipca 1947 roku w White Plains, w stanie Nowego Jorku, USA) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, modelka.Playmate of the Year – trzeci album studyjny amerykańskiej grupy Zebrahead wydany w 1998 roku, ostatni wydany przez Columbia Records. Oba single z tego albumu zostały wykorzystane w filmach – "Now or Never" w Mały Nicki, a "Playmate of the Year" w Stary, gdzie moja bryka?.

  Wkrótce 1 czerwca 1979 została zmuszona do poślubienia Snidera, który miał na nią silny wpływ. „Playboy” dostrzegł potencjał Stratten i wysłał ją do Los Angeles w Kalifornii, gdzie w sierpniowym numerze z 1979 zdobyła tytuł Miss „Playboya”. Pozowała kilkakrotnie do Playboya i zaczęła pracować jako króliczek w Playboy Club w Century City w Los Angeles. Hugh Hefner miał duże nadzieje, że Stratten może odnieść znaczący sukces crossover jako aktorka.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Mariel Hadley Hemingway (ur. 22 listopada 1961 roku w Mill Valley, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.

  Zadebiutowała jako eskorta sceniczna przebrana za króliczka Playboya w komedii Americathon (1979) z Johnem Ritterem i Harveyem Kormanem. W komedii Skatetown, U.S.A. (1979) wystąpiła w roli klientki w barze przekąskowym, która zamawia pizzę u boku Scotta Baio i Patricka Swayze. W dramacie Autumn Born (1979) zagrała postać Tary Dawson, bogatej młodej kobiety, która zostaje porwana i zabrana do szkoły „dyscypliny”. Po gościnnym występie w serialu ABC Fantastyczna wyspa (Fantasy Island, 1979) z Ricardo Montalbánem, miała zastąpić Shelley Hack w serialu kryminalnym Aniołki Charliego.

  Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  W 1980 roku zdobyła tytuł Playmate of the Year. Było to jedno z jej osiągnięć zawodowych, ale jej małżeństwo z Sniderem nie układało się dobrze. Snider zdenerwował się na planie filmu Galaxina (1980), kiedy dowiedział się, że rozwija więcej niż przyjazne stosunki z reżyserem Peterem Bogdanovichem, Snider stał się coraz bardziej sfrustrowany. Zatrudnił prywatnego detektywa, który śledził Stratten po przeprowadzce do domu w Bel Air.

  Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni.

  Po zerwaniu, Snider kupił karabin i zadzwonił do Stratten, aby przyszła do mieszkania, które dzielili w Zachodnim Los Angeles. 14 sierpnia 1980 Snider najpierw ją związał, wykorzystał seksualnie, a następnie oddał w jej twarz strzał z niezwykle bliskiej odległości. Sam chwilę później popełnił samobójstwo. Dorothy Stratten miała 20 lat.

  Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny). International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W listopadzie 1981 historia Dorothy Stratten została wyemitowana na antenie NBC w dramacie Death of a Centerfold: The Dorothy Stratten Story z Jamie Lee Curtis. Na prośbę rodziny zmieniono imiona jej matki i rodzeństwa. W listopadzie 1980, trzy miesiące po śmierci Doroty, dziennikarka śledcza Teresa Carpenter napisała duży artykuł dla „The Village Voice”, szczegółowo opisując życie i śmierć modelki. Za ten artykuł, The Death of a Playmate, Carpenter otrzymała nagrodę Pulitzera w 1981. Na jej podstawie w 1983 reżyser Bob Fosse zrealizował Star 80, z Mariel Hemingway jako Dorothy i Erikiem Robertsem jako Paulem Sniderem. Film został doceniony przez krytyków. Sceny z filmu powstały w tym samym domu i pokoju morderstwa trzy lata wcześniej. Aby uniknąć problemów prawnych, Peter Bogdanovich jest reprezentowany jako reżyser Aram Nicholas (Roger Rees). Film został zaprezentowany na festiwalu w Berlinie, a nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepszy aktor w filmie dramatycznym. Tragicznym zbiegiem okoliczności starsza siostra Mariel Hemingway, Margaux Hemingway, również modelka i okładka „Playboya” pomimo kariery w świecie mody, popełniła samobójstwo z przedawkowaniem barbituranu w 1996. Filmowy debiut Mariel i Margaux, Lipstick (1976), zajmuje się modelkami, gwałtem i morderstwem. Ich dziadek, pisarz i laureat Nagrody Nobla Ernest Hemingway, popełnił także samobójstwo kilkadziesiąt lat wcześniej.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3]




  Warto wiedzieć że... beta

  Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.
  Dairy Queen (DQ) – amerykańska sieć barów szybkiej obsługi, należąca do holdingu Berkshire Hathaway. Ofertę przedsiębiorstwa stanowią potrawy typu fast food oraz desery. Siedziba firmy mieści się w Minneapolis.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Patrick Wayne Swayze (ur. 18 sierpnia 1952 w Houston, zm. 14 września 2009 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy, tancerz, piosenkarz i choreograf.
  Eric Anthony Roberts (ur. 18 kwietnia 1956 roku w Biloxi w stanie Missisipi) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny.
  NBC (od National Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna (pierwotnie radiowa) z siedzibą w Rockefeller Center, Nowy Jork. Jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal. Dostarcza audycji ponad 200 amerykańskim stacjom telewizyjnym. Właściciel sieci, NBCUniversal, od 2011 roku należy w 51% do firmy Comcast, zaś 49% nadal do GE.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.