• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dorohusk - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Chełm - gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie chełmskim.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Roskosz – torfowiskowy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gmin Dorohusk oraz Kamień, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim.

  Dorohuskgmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie chełmskim.

  Siedziba władz gminy to Dorohusk.

  Według danych z 30 września 2009 (źródło: Państwowa Komisja Wyborcza), gminę zamieszkiwało 6947 osób.

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

  Na obszarze gminy znajdują się następujące rezerwaty przyrody:

  Dobryłówka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminie Dorohusk. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od legendy. Dawniej nie było wsi tylko wrzosowiska z mnóstwem ptactwa i innych zwierzat, łowcy zawsze mieli udany łów. I tak DOBRY - ŁÓW - KA. Końcówkę dodano dla estetyki jezykowej.Województwo chełmskie - jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. Położone było we wschodniej Polsce, przy granicy z Ukrainą. Sąsiadowało z województwami: bialskopodlaskim, lubelskim i zamojskim. W nowym podziale administracyjnym, od 1999 roku ziemie dawnego województwa znalazły się w całości w nowym i większym województwie lubelskim. Siedzibą władz województwa chełmskiego był Chełm.
 • częściowo rezerwat przyrody Brzeźno – chroni torfowisko węglanowe z rzadkimi gatunkami roślin;
 • częściowo rezerwat przyrody Roskosz – chroni zbiorowisko torfowisk węglanowych, ostoję chronionych i rzadkich gatunków ptaków.
 • Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Dorohusk ma obszar 192,42 km², w tym:

  Gmina Żmudź – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie chełmskim.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
 • użytki rolne: 68%
 • użytki leśne: 17%
 • Gmina stanowi 10,81% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Dorohusk w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Dorohusk.png

  Miejscowości w gminie[ | edytuj kod]

  Barbarówka, Berdyszcze, Brzeźno, Dobryłówka, Dorohusk-Osada, Dorohusk, Husynne, Kępa, Kolemczyce, Kroczyn, Ladeniska, Ludwinów, Majdan Skordiowski, Michałówka, Mościska, Myszkowiec, Okopy, Okopy-Kolonia, Olenówka, Ostrów, Pogranicze, Puszki, Rozkosz, Skordiów, Stefanów, Świerże, Teosin, Turka, Wólka Okopska, Wólka Okopska (osada leśna), Zalasocze, Zamieście, Zanowinie.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce. Podobne pod względem funkcji tereny chronione powoływane są też w wielu innych krajach na świecie.

  Miejscowość niesołecka: Okopy Nowe

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Chełm, Dubienka, Kamień, Ruda-Huta, Żmudź. Gmina sąsiaduje z Ukrainą.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Gmina Ruda-Huta (dawn. gmina Świerże) - gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie chełmskim.Województwo lubelskie – jednostka samorządu terytorialnego i podziału administracyjnego Polski o powierzchni 25 122,49 km². Obejmuje obszar Niziny Południowopodlaskiej, Polesia Wołyńskiego, Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej i Kotliny Sandomierskiej. Zamieszkuje je 2,15 mln osób. Siedzibą władz wojewódzkich jest Lublin.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat chełmski - powiat w Polsce (województwo lubelskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Chełm.
  Dorohusk (dawna nazwa Drohiczyn Chełmski) – wieś w Polsce położona w Obniżeniu Dubieńskim, w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminie Dorohusk. Wieś leży przy granicy z Ukrainą przebiegającej na rzece Bug. W sąsiedztwie wsi znajduje się drogowe i kolejowe przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin.
  Wólka Okopska – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminie Dorohusk. Wieś znajduje się 11 km od granicy z Ukrainą.
  Gmina Kamień (dawn. gmina Turka) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie chełmskim.
  Brzeźno – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminie Dorohusk. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa chełmskiego. Brzeźno leży w odległości około 10 km od Chełma na trasie Chełm – Dorohusk na wysokości 177 m n.p.m. w otoczeniu podmokłych, zatorfionych łąk, pociętych gęstą siecią rowów melioracyjnych. Liczba mieszkańców wynosi około 1200. W Brzeźnie około 20 domów została zostało wpisanych do rejestru „Zabytków architektury i budownictwa w Polsce”. Większość budynków pochodzi z lat 30. i 40. XX wieku.
  Dorohusk-Osada – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminie Dorohusk. Powstała w XIX wieku.
  Świerże – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim, w gminie Dorohusk. Wieś leży na lewym brzegu Bugu przy drodze wojewódzkiej nr 816.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.