• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doppelmayr/Garaventa-Gruppe  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Arłamów – osada w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne, na terenie Pogórza Przemyskiego.Stacja Narciarska Grapa-Litwinka w Czarnej Górze – kompleks tras narciarskich położony na północno-zachodnim zboczu Czarnej Góry (902 m n.p.m.) we wsi Czarna Góra w gminie Bukowina Tatrzańska w powiecie tatrzańskim. Ośrodki w tej wsi są często mylone z ośrodkiem Czarna Góra w masywie Śnieżnika.
  Wagonik Kolei Linowej Kasprowy Wierch, 2007
  Górna stacja wyciągu krzesełkowego na Palenicę w Szczawnicy, 2011
  Ustroń, wyciąg krzesełkowy na Czantorię, 2009

  Doppelmayr Garaventa Groupaustriacko-szwajcarskie przedsiębiorstwo, największa firma na świecie produkująca koleje linowe, koleje gondolowe, wyciągi krzesełkowe, inne systemy transportowe dla narciarzy, dla parków rozrywki, jak również systemy do transportu ludzi na lotniskach, itp.

  Wolfurt – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Vorarlberg, w powiecie Bregencja. Liczy 8246 mieszkańców (1 stycznia 2015).Kolej krzesełkowa – rodzaj kolei linowej. Transportuje on turystów na krzesłach (kanapach). W odróżnieniu od wyciągów orczykowych i talerzykowych umożliwiają wwożenie nie tylko narciarzy, ale także pieszych, co umożliwia ich użytkowanie nie tylko zimą, ale praktycznie przez cały rok. Dodatkowo ich konstrukcja umożliwia także transport turystów w dół stoku.

  Dotychczas Doppelmayr i Garaventa wybudowały ponad 14 200 kolei/wyciągów w 86 krajach, z tego 126 w roku 2010/11. Firma ma przedstawicielstwa w 33 krajach, w tym w Polsce (Doppelmayr Polska Sp. z o.o. w Bielsku-Białej).

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Instalacje Doppelmayr w Polsce
 • 3 Przypisy
 • 4 Linki zewnętrzne
 • Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa w Zakopanem – ośrodek narciarski położony w Zakopanem na południowym zboczu Gubałówki. Dolna stacja znajduje się przy Drodze Powstańców Śląskich, prowadzącej z Zakopanego do Kościeliska, w pobliżu Hotelu „Mercure” (dawniej „Kasprowy”). Możliwy jest również dojazd do górnej stacji (która jest już w gminie Kościelisko), znajdującej się na grzbiecie Gubałówki.Stacja Narciarska Małe Ciche – ośrodek narciarski we wsi Małe Ciche, w gminie Poronin, na zachodnich zboczach grzbietu między szczytami Wierch Zgorzelisko i Zadni Wierch łagodnie opadających ku Filipczańskiemu Potokowi przepływającemu przez wieś. Dolna stacja ośrodka znajduje się we wsi, możliwy jest również dojazd do parkingu przy górnej stacji, znajdującej się na Polanie Zgorzelisko.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stacja Narciarska Limanowa-Ski – ośrodek narciarski położony w pobliżu Limanowej w Beskidzie Wyspowym na północnym zboczu Łysej Góry (781 m n.p.m), około 5 km od centrum Limanowej. Dolne stacje wyciągów znajdują się na osiedlu Molówka pomiędzy Łysą Górą a głównym grzbietem Pasma Łososińskiego.
  Wyciąg orczykowy (tzw. kotwica) to rodzaj wyciągu narciarskiego służący do wciągania narciarzy lub snowboardzistów do góry wzdłuż stoku. Wyciąg orczykowy to patent szwajcarsko-niemiecki z 1934 r. (inż. Constam i firma Bleichert).
  Palenica 1 – jedna z narciarskich tras zjazdowych Stacji Narciarskiej "Palenica" w Szczawnicy, o czarnym/czerwonym stopniu skali trudności, prowadząca ze szczytu Palenicy w Małych Pieninach na wysokości 722 m n.p.m. do stacji wyciągu krzesełkowego w Szczawnicy na wysokości 459 m n.p.m. Trasa ma około 1000 m długości i przewyższenie 263 m.
  Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk – ośrodek narciarski położony na terenie zewnętrznego zwałowiska Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, na północno-wschodnim zboczu hałdy zwanej Góra Kamieńsk (o wysokości 386 m n.p.m) na terenie powiatu radomszczańskiego w gminie Kamieńsk. Hałda ta to zwały kopalniane usypane z wierzchniej warstwy ziemi znad pokładów węgla brunatnego.
  Ośrodek Narciarski Nowa Osada w Wiśle – ośrodek narciarski położony w Wiśle-Nowej Osadzie w Beskidzie Śląskim na południowo-zachodnim zboczu wzgórza Wróblonki, które z kolei jest niewybitnym wzniesieniem na południowo-zachodnim zboczu Czupla „Wiślańskiego” (882 m n.p.m.).
  Stacja Narciarska Biały Jar w Karpaczu – ośrodek narciarski położony w Karpaczu w Karkonoszach, usytuowany w rejonie potoku Łomnica.
  Kolej linowa – środek transportu, w którym gondola, krzesło, narciarz trzymający orczyk lub wagon towarowy porusza się ciągnięty przez linę: naziemną lub napowietrzną (Istnieją systemy, gdzie lina nośna stanowi jednocześnie linę napędową).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.