• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doom metal

  Przeczytaj także...
  Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives (znana też jako Encyclopaedia Metallum lub The Metal Archives) – anglojęzyczna internetowa encyklopedia metalowych grup muzycznych. Encyklopedia gromadzi podstawowe dane na temat każdego zespołu muzycznego, m.in. historię lub informacje o grupie, pełną oficjalną dyskografię, status członków zespołu, linki zewnętrzne.Psychodelia – termin określający styl muzyki, sztuki wizualnej, mody i kultury, oryginalnie przypisywany schyłkowi lat sześćdziesiątych i hippisom. Został on stworzony w roku 1966, lecz największą popularność zdobył podczas Lata Miłości w 1967. Jego początki zwykle lokalizuje się w San Francisco, jednak szybko rozprzestrzenił się w USA i na całym świecie.
  Saint Vitus - amerykański zespół grający doom metal, założony w 1979 roku. Uważany jest obok m.in. Candlemass, Pentagram i Trouble za prekursorów tego gatunku.

  Doom metal – rodzaj muzyki metalowej uznany za podgatunek w pierwszej połowie lat 80. Charakteryzuje się ciężkim i powolnym, zazwyczaj psychodelicznym stylem wokalnym oraz ciężkim, walcowatym brzmieniem; dominują średnie i wolne tempa. Teksty utworów poruszają tematy depresyjne, melancholijne, czasem określane jako dekadenckie.

  Anathema (gr. klątwa, ekskomunika) – angielska grupa muzyczna. Powstała 1990 roku w Liverpoolu. Początkowo wykonująca drugofalowy death doom metal będąc wraz z grupami Katatonia, My Dying Bride i Paradise Lost prekursorem gatunku. Obecnie grupa zaliczana jest do nurtu art rocka oraz rocka atmosferycznego.Dekadencja (decadence - fr. z łac. decadentia - odpadnięcie, odstąpienie, zmarnienie) - rozkład wartości kulturowych, społecznych; chylenie się ku upadkowi; kryzys lub schyłek (literatury, sztuki itp.).

  Muzycznie doom metal jest ściśle powiązany z wczesną twórczością Black Sabbath. Utwory takie jak "Black Sabbath" i "Into the Void" uważane są za pierwsze, początkowe utwory nowego wówczas stylu.

  Od tego czasu zespoły takie jak Trouble, Saint Vitus, Candlemass, Pentagram, Katatonia, Anathema oraz Witchfinder General zdefiniowały gatunek, a pierwszym, klasycznym albumem został Epicus Doomicus Metallicus zespołu Candlemass.

   Zobacz też kategorię: Zespoły doommetalowe.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Lista zespołów doommetalowych na Encyclopaedia Metallum (ang.)
 • Katatonia - szwedzki zespół, znany jako jeden z pionierów doom metalu, razem z Thergothon, Winter, Anathema i Paradise Lost.Pentagram – amerykański zespół heavymetalowy z Aleksandrii (Stany Zjednoczone), jeden z pionierów doom metalu. Zespół tworzył na scenie od 1970 roku, produkując wiele dem, ale pierwszy pełny album został wydany w 1980 roku w prawie całkiem nowym składzie zespołu. W całej historii zespołu jedynym stałym członkiem był wokalista Bobby Liebling.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
  Candlemass – szwedzka grupa muzyczna wykonująca epic doom metal, powstała w 1984 roku. Zespół początkowo występował pod nazwą Nemesis.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.