• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Donnie Wahlberg

  Przeczytaj także...
  Daniel William Wood (ur.14 maja 1969 roku w Bostonie). Jeden z pięciu członków legendarnej grupy New Kids On The Block. Był jednym z pierwszych jej założycieli, gdyż już od najmłodszych lat wraz ze szkolnym kolegą Donnie Wahlbergiem uczestniczył w różnych projektach wokalno-tanecznych. W szkole wyróżniał się uczestnictwem w konkursach sportowych, zdobył ponad 20 trofeów na różnych zawodach, co zaowocowało późniejszym stypendium Boston University. Jeszcze w szkole podstawowej założył zespół break dance: Rock Against Racism. Nieco później dołączył do zespołu Donniego Wahlberga The Kool Aid Bunch. Danny znany był jako znakomity tancerz break dance, dlatego tez podczas tras koncertowych NKOTB często prezentował na scenie swe umiejętności. Po rozpadzie New Kids On The Block w 1994 wraz z Donniem wyprodukował pierwszy solowy album Joey McIntyre "Stay The Same" 1999 , po czym zajął się własną karierą. Jego pierwszy album został bardzo ciepło przyjęty przez fanów, którzy domagali się trasy koncertowej, wytwórnia jednak nie była tym zainteresowana. Jako D-Fuse Danny zajął się produkcją muzyki klubowej. Od kilku lat mieszka na Florydzie. Po tym jak na raka zmarła jego matka, Danny często bierze udział w wielu akcjach promujących rozwój badań nad rakiem jak również pomaga przy zbieraniu funduszy na badania.Bullet (Pocisk) – kryminał produkcji USA, powstały w 1996 roku. Reżyserem filmu jest Julien Temple. Scenariusz napisali wspólnie Bruce Louis Rubinstein oraz Mickey Rourke. Premiera filmowa w USA odbyła się w październiku 1996.
  Szkoła – instytucja oświatowo-wychowawcza zajmująca się kształceniem i wychowaniem w państwie, a także siedziba (budynek) tej instytucji oraz jej uczniowie i personel.

  Donald Edmond Wahlberg (ur. 17 sierpnia 1969 w Bostonie) – amerykański aktor, piosenkarz, producent muzyczny, brat Roberta Wahlberga i Marka Wahlberga, również aktorów.

  Biografia[]

  Jego przygoda ze sztuką zaczęła się bardzo wcześnie, już jako chłopiec brał udział w różnych projektach muzycznych oraz tańczył breakdance na przedmieściach Bostonu. W 1984 wypatrzył go producent muzyczny, Maurice Starr, którego mały Donnie zachwycił na poczekaniu ułożoną rapowaną piosenką z mnóstwem przekleństw. Tak właśnie wyglądają początki New Kids on the Block. Donnie zaprosił do współpracy swoich znajomych ze szkoły: Danny'ego Wooda oraz utalentowanych braci Jordana i Jonathana Knightów, o których było wiadomo, że śpiewają w chórze kościelnym. Po niedługim czasie do grupy dołączył Joey McIntyre.

  Zaprzysiężeni (ang. Blue Bloods) – amerykański serial telewizyjny emitowany przez stację CBS, którego akcja dzieje się w Nowym Jorku. Serial jest emitowany od 24 września 2010 roku. Stacja CBS ogłosiła 27 marca 2013 roku zamówienie 4 sezonu Zaprzysiężeni W USA emitowany na kanale CBS w piątkowe wieczory. W Polsce pierwszy sezon był emitowany na kanale Universal Channel od 27 stycznia 2011roku do 23 czerwca 2011 roku. Sezon drugi emitowany był na na kanale 13th Street Universal od 17 stycznia 2012roku do 15 czerwca 2012 roku Obecnie na kanale 13th Street jest emitowany premierowy 3 sezon ZaprzysiężonychFilmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Donnie miał duży wpływ na muzyczny kształt dokonań New Kids on the Block, już na pierwszej płycie z 1986 napisał teksty do kilku utworów, natomiast płytę Face The Music w całości wyprodukował wraz z Dannym i Jordanem. Zajął się również wyprodukowaniem dwóch płyt Marka Music For The People i You Gotta Believe, na których też gościnnie wystąpił jako Donnie D. Po rozpadzie zespołu Donnie pomógł w produkcji solowych albumów swoich przyjaciół z zespołu, zwłaszcza "Stay The Same" Joeya McIntyre'a z 1999 roku.

  Robert Wahlberg (ur. 18 grudnia 1967 w Dorchester) – amerykański aktor filmowy. Jest starszym bratem Donalda i Marka Wahlbergów.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  20 sierpnia 1999 roku ożenił się z Kim Fey. Ma dwóch synów: Xaviera Alexandra Wahlberga (ur. 4 marca 1993) oraz Hendriksa Wahlberga (ur. 20 sierpnia 2001). 13 sierpnia 2008 Kim i Donnie rozwiedli się.

  Od wiosny 2008 roku Donnie jest w trasie koncertowej z New Kids on the Block.

  Filmografia[]

  Filmy[]

  Zadebiutował jako aktor rolą Big Ballsa w filmie Bullet z 1996 Juliana Temple'a.

  Producent – osoba lub przedsiębiorstwo produkujące towary w celu ich sprzedaży na rynku. Celem producenta jest zwykle maksymalizacja udziału jego produktów w rynku, a co za tym idzie maksymalizacja zysków.New Kids on the Block (skrót NKOTB lub New Kids) był pierwszym słynnym boysbandem. Powstał w połowie lat 80. w Bostonie. Jego twórcą był producent i kompozytor Maurice Starr. Członkami zespołu byli nastolatkowie: bracia Jordan Knight i Jonathan Knight, Joey McIntyre, Donnie Wahlberg oraz Danny Wood. Płyty zespołu sprzedały się na całym świecie w 70 milionach egzemplarzy.
 • Okup (1996) jako Cubby Barnes
 • Powrót do Bostonu (1997)
 • Black Circle Boys (1997) jako Greggo
 • Wyliczanka (1998)
 • Przedsionek piekła (1999)
 • Szósty zmysł (1999) jako Vincent Grey
 • Diamentowy Człowiek (2000) jako Bobby Walker
 • Triggermen(2002) jako Terry Malloy
 • Łowca snów (2003) jako Douglas 'Duddits' Cavell
 • Marilyn Hotchkiss' Ballroom Dancing and Charm School (2005)
 • Piła II (2005) jako Eric Mathews
 • Annapolis (2006)
 • Piła III (2006) jako Eric Mathews
 • Smiertelna cisza (2007) jako Jim Lipton
 • Piła IV (2007) jako Eric Mathews
 • Królowie South Beach (2007) jako Andy Burnett
 • Zawodowcy (2008) jako detektyw Riley
 • Real Men Cry (2008), jako detektyw Moran
 • Piła V (2008) jako Eric Mathews
 • Seriale[]

 • The Practice jako Patrick Rooney (1 odcinek, 2000)
 • Zbrodnie Nowego Jorku jako Chris Scott (7 odcinków, 2001)
 • Kompania braci jako C.Carwood Lipton (2001)
 • UC: Undercover jako Bobby (1 odcinek, 2001)
 • Puls miasta jako detektyw Joel Stevens (23 odcinki 2002-2003)
 • Uciekinierzy jako Paul (10 odcinków, 2006)
 • The Kill Point jako Horst Cali (8 odcinków, 2007)
 • Blue Bloods jako Detektyw Danny Reagan (od 2010)
 • Bibliografia[]

 • Donnie Wahlberg w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Donnie Wahlberg w bazie filmweb.pl
 • Donnie Wahlberg w bazie stopklatka.pl
 • Linki zewnętrzne[]

 • Nieoficjalna strona internetowa o Donniem Wahlbergu
 • Piła III (ang. Saw III) – amerykański film z 2006 r. z gatunku horror, thriller (gore) w reżyserii Darrena Lynna Bousmana. Premiera Piły III planowana była na 27 października 2006 (Halloween).Piła IV (ang. Saw IV) – amerykański film z gatunku horror/thriller/gore, którego premiera odbyła się 26 października 2007 roku w USA. Reżyserem filmu jest Darren Lynn Bousman. Dozwolone od 18 lat.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Mark Robert Michael Wahlberg, znany również jako Marky Mark (ur. 5 czerwca, 1971 roku w Dorchester w stanie Massachusetts) – amerykański aktor (raz nominowany do Oscara), producent filmowy, piosenkarz i model.
  Piła V (ang. Saw V) – piąta część amerykańskiego filmu z gatunku horror, thriller (gore). Premiera filmu odbyła się 24 października 2008 roku. Ze względu na przesunięcie czasu, film został najpierw wyemitowany w kinach europejskich, a dopiero po godzinie w kinach amerykańskich.
  Jonathan Rashleigh Knight (ur. 29 listopada 1968 roku w Worcester) – jako piąte z szóstki dzieci Marlene i Allana Knight. Kiedy miał około pięciu lat jego rodzina przeniosła się do Bostonu. Jego ojciec był pastorem w kościele All Saints, gdzie jego dzieci śpiewały w kościelnym chórze. Matka Jonathana, Marlene, znana była z działalności społecznej, a pomimo nie najlepszej sytuacji finansowej wzięła pod opiekę kilkoro dzieci. Aby wesprzeć niepewny byt rodziny, wraz z rodzeństwem występowali czasem śpiewając w metrze.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Jordan Nathaniel Marcel Knight (ur. 17 maja 1970 roku w Worcester) – śpiewający falsetem główny wokalista legendarnej grupy New Kids On The Block, działającej w latach 1984–1994. W 2011 założył własną wytwórnię płytową JK Music, która jest spółką joint venture pomiędzy Knightem a producentem Marcusem Siskidem i jego Mass Appeal Entertainment.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.101 sek.