Donna Haraway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Donna Haraway

Donna Haraway (ur. 1944 w Denver) – biolożka i filozofka feministyczna, wykładowczyni na wydziale Historii Świadomości Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, zajmująca się m.in. feminizmem oraz studiami nad stosunkiem ludzi do maszyn. Uhonorowana nagrodą im. Ludwika Flecka.

Przegląd Filozoficzno-Literacki - czasopismo filozoficzne i literackie, wydawane od 2002 w Warszawie. Redaktorem naczelnym "Przeglądu" jest Stanisław Gromadzki. Nakład pisma wynosi obecnie ok. 550 egzemplarzy, co czyni PF-L jednym z największych polskich czasopism filozoficznych.Feminizm (łac. femina ‘kobieta’) – ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet. Istnieje wiele nurtów feminizmu, odróżniających się stanowiskami w takich kwestiach jak np. prawa kobiet i płeć kulturowa.

W 1985 opublikowała w „Socialist Review” Manifest cyborga - esej, w którym twierdziła, że cyborg to nie tylko połączenie człowieka i maszyny, lecz także istota uwolniona z przymusu binarności, pochodząca ze świata bez płci.

Prace[ | edytuj kod]

 • Crystals, Fabrics and Fields: Metaphors of Organicism in Twentieth-Century Developmental Biology (1976);
 • Primate Visions: Gender, Race, and Nature in the World of Modern Science (1989);
 • Simians, Cyborgs, and Women: The Reinvention of Nature (1991);
 • [email protected]_Millennium.FemaleMan© Meets OncoMouse®. Feminism and Technoscience (1997);
 • The Companion Species Manifesto: Dogs, People, and Significant Otherness (2003).
 • Po polsku

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
 • Manifest cyborgów, przeł. Sławomir Królak i Ewa Majewska, „Przegląd Filozoficzno-Literacki” nr 1/2003
 • „Płeć” do marksistowskiego słownika, przeł. Adam Ostolski, biblioteka on-line Think Tanku Feministycznego [1]
 • Zwierzęta laboratoryjne i ich ludzie, przeł. Adam Ostolski, „Krytyka Polityczna” nr 15/2008
 • Manifest gatunków stowarzyszonych, przeł. Joanna Bednarek, Wydawnictwo Poznańskie „Teorie wywrotowe. Antologia przekładów”
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Manifest Cyborga (ang.)
 • fragment Manifestu Cyborga po polsku
 • Krytyka Polityczna – lewicowe pismo społeczno-polityczne ukazujące się od 2002. Założycielem i redaktorem naczelnym pisma jest Sławomir Sierakowski.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ewa Majewska (ur. 1978) – filozofka, feministka. W latach 90. i na początku lat 2000. zaangażowana w działania ruchów wolnościowych, antygranicznych, ekologicznych i kobiecych.
  Adam Ostolski (ur. 7 listopada 1978 w Barlinku) – polski socjolog, filozof i tłumacz. Członek zespołu "Krytyki Politycznej". Od 2013 jest jednym z dwojga przewodniczących partii Zieloni. Wykłada na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.

  Reklama