• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doniu  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Zipera – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 1999 roku w Warszawie z inicjatywy członków formacji ZIP Skład - raperów Pona, Korasa oraz Fu. Zespół zadebiutował wydaną w 2000 roku płytą zatytułowaną O.N.F.R.. Kolejne nagrania tria znalazły się na drugim i ostatnim albumie pt. Druga strona medalu, który został wydany w 2004 roku. Z płyty pochodzi jeden z przebojów radiowych Zipery pt. "Do roboty", zarejestrowany z gościnnym udziałem Muńka Staszczyka, wokalisty znanego z występów w zespole T.Love.

  Doniu, właściwie Dominik Grabowski (ur. 17 lipca 1980 w Szamotułach) – polski raper, producent muzyczny i inżynier dźwięku, a także muzyk, kompozytor i osobowość telewizyjna.

  Znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Ascetoholix, którego jest członkiem od 1999 roku. W latach 2003–2006 wraz z grupą cieszył się ogólnopolską popularnością, wylansował m.in. przebój „Suczki” z płyty Apogeum. W 2004 roku równolegle podjął solową działalność artystyczną. Zadebiutował wydaną tego samego roku płytą Monologimuzyka. Na albumie, wyróżnionym Superjedynką, znalazła się m.in. piosenka „Przestrzeń”, notowana na licznych listach przebojów w kraju.

  Mixtape Vol. 3 – trzeci album studyjny polskiego DJ-a i producent muzycznego DJ-a Decks. Wydawnictwo ukazało się 16 sierpnia 2003 roku nakładem wytwórni muzycznej T1-Teraz.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Obecność nagrań Ascetoholix i Donia w mediach głównego nurtu przysporzyła mu krytyki, a także swoistego wykluczenia ze środowiska hip-hopowego. Do utożsamianego z komercjalizacją muzyka przylgnęła wówczas etykieta twórcy hip-hopolowego. Po 2005 roku wraz z załamaniem się rynku krajowej sceny muzyki hip-hopowej działalność artysty utraciła na intensywności. Z kolei zrealizowane w latach późniejszych projekty muzyczne spotkały się z komercyjnym niepowodzeniem. W 2011 roku Grabowski wdał się w beef z przedstawicielem nurtu ulicznego rapu Chadą.

  Adsum - piąty album studyjny polskiej grupy muzycznej Ascetoholix. Wydawnictwo ukazało się 1 marca 2006 roku nakładem wytwórni muzycznej UMC Records. Płytę promowały cztery utwory: To tylko my, Tak wyszło, Afrodyzjak oraz Chcemy wojny. Album rożni się od wszystkich wcześniejszych melodyjnymi utworami. Nagrania dotarły do 46. miejsca listy OLiS.Szczecińska Lista Przebojów (SLiP) – muzyczna audycja radiowa nadawana co tydzień, w każdy piątek od godziny 19:05 do 22:00 w Polskim Radiu Szczecin.

  Jako producent muzyczny artysta współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: Sylwia Grzeszczak, Agnieszka Włodarczyk, Grupa Operacyjna, Owal/Emcedwa, Zipera i Ski Skład. Gościł także m.in. na płytach Slums Attack, Gosi Andrzejewicz, 52 Dębiec i Marcina Kindla. Poza działalnością artystyczną Doniu prowadzi wytwórnię muzyczną i agencję koncertową DL Promotion. Przez krótki okres był związany z telewizją muzyczną VIVA Polska.

  Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.Bógmacher – pierwszy solowy album polskiego rapera Libera. Wydawnictwo ukazało się 1 marca 2004 roku nakładem wytwórni muzycznej UMC Records. Nagrania dotarły do 13 miejsca zestawienia OLiS. W ramach promocji do pochodzących z płyty utworów "Skarby", "Gdzie indziej", "Pomnik" i "Jedna z dróg" zostały zrealizowane teledyski.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jest absolwentem Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu.

  Działalność artystyczną rozpoczął w 1999 roku w zespole Ascetoholix, którego był współzałożycielem. W składzie artysta, objął, równolegle funkcję rapera i producenta muzycznego. Pięcioosobową grupą utworzyli ponadto m.in. Kris i Liber. Początkowo wraz z zespołem Grabowski występował podczas lokalnych koncertów, w tym na przeglądzie zespołów rockowych w Obornikach. Następnie formacja wystąpiła na festiwalu w Żarowie, gdzie uzyskała 2. miejsce. W międzyczasie ukazał się, ukończony w trzyosobowym składzie, debiutancki nielegal Ascetoholix zatytułowany 3xlak. Kolejne nagrania zespołu ukazały się na nielegalu Nazwij to sam, który został wydany pod koniec 2000 roku. Równolegle powstał pierwszy teledysk składu zrealizowany do utworu „Umiejętności”, który wyreżyserował sam Doniu. Trio cieszyło się wówczas lokalną popularnością co umożliwiło nawiązanie współpracy z wytwórnią muzyczną Camey Studio. W październiku 2001 roku ukazał się pierwszy oficjalny album Ascetoholix pt. A. Na płycie znalazł się m.in. utwór „Już dawno” wykorzystany na ścieżce dźwiękowej do filmu Sylwestra Latkowskiego Blokersi. W międzyczasie Doniu wraz z pozostałymi członkami Ascetoholix gościł na głośniej produkcji Slums AttackNa legalu?. Raperzy wystąpili w piosence „Moje miasto”, a sam Doniu rapował także w piosence „Randori”.

  Nielegal – rodzaj albumu lub utworu muzycznego, który został wyprodukowany z użyciem sampli uzyskanych bez zgody i wiedzy właściciela praw autorskich, a także uiszczenia pochodzących z tego tytułu opłat. Zaangażowanie samych wykonawców w produkcję, wydanie i rozpowszechnianie nagrań wpisuje się w ideę "zrób to sam".Trzeci Wymiar – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 1998 roku w Wałbrzychu początkowo pod nazwą Poetikanonim, powstała z inicjatywy raperów Patrycjusza "Nullo" Kochanowskiego i Michała "Szada" Baryły.

  W 2002 roku Doniu wyprodukował utwór „Panta Rhei”, który znalazł się na albumie Owala/EmcedwaEpizod II Rapnastyk. W marcu 2003 roku ukazał się kolejny album Ascetoholix zatytułowany Apogeum. Na płycie znalazł się m.in. utwór „Suczki” z udziałem Meza i Szada, członka formacji Trzeci Wymiar. Kompozycja do której powstał również teledysk przysporzyła zespołowi ogólnopolskiej popularności. Piosence towarzyszyły także kontrowersje i powszechna krytyka. Obecność nagrań Ascetoholix w mediach głównego nurtu przyczyniła się do swoistego wykluczenia ze środowiska hip-hopowego członków jego składu. Do utożsamianego z komercjalizacją tercetu przylgnęła wówczas etykieta hip-hopolo. Także w 2003 roku Doniu zmiksowała album producencki DJ-a DecksaMixtape Vol. 3 oraz zmasterował debiut Jeden Osiem LWideoteka. 15 listopada 2004 roku nakładem UMC Records ukazał się pierwszy album solowy Donia pt. Monologimuzyka. Płyta dotarła 31. miejsca listy OLiS. Artystę wspomogli m.in. Duże Pe i Pięć Dwa Dębiec. Materiał został wyprodukowany przez samego Grabowskiego, a scratche wykonał DJ Story. W ramach promocji powstały teledyski do utworów „Przestrzeń” i „Uciekaj”. Pierwsza z piosenek była największym przebojem pochodzącym z wydawnictwa. Utwór uplasował się m.in. na 1. i 2. miejscu, odpowiednio Listy Przebojów Polskiego Radia Pomorza i Kujaw i POPListy radia RMF FM. Wcześniej Doniu gościł na debiucie solowym Libera Bógmacher. 18 sierpnia 2005 roku do sprzedaży trafiła ścieżka dźwiękowa Czas surferów do filmu o tym samym tytule, a skomponowana przez Donia. 1 marca 2006 roku ukazał się trzeci oficjalny materiał Ascetoholix pt. Adsum. Płyta dotarła do 46. miejsca zestawienia OLiS.

  Wideoteka – debiutancki album studyjny polskiego zespołu hip-hopowego Jeden Osiem L. Wydawnictwo ukazało się 26 listopada 2003 roku nakładem wytwórni muzycznej UMC Records w dystrybucji Universal Music Polska. Poplista – audycja radiowa, lista przebojów nadawana w radiu RMF FM od września 2001, obecnie od poniedziałku do piątku w godzinach 19:00-20:00, prowadzona przez Dariusza Maciborka.

  W październiku 2006 roku Doniu został jurorem pierwszej edycji programu Shibuya, emitowanego przez stację VIVA Polska. Obok rapera w jury zasiedli Doda i Michał Wiśniewski. Również w 2006 roku Grabowski gościł na albumach Vito WS – USTUFFka oraz Gosi AndrzejewiczLustro. 18 czerwca 2007 roku do sprzedaży trafił album Donia nagrany współpracy z Liberem. Płyta pt. Moderato ukazała się nakładem firmy My Music. Materiał okazał się komercyjnym niepowodzeniem, nie został ujęty w zestawieniu OLiS. Jednakże pewną popularność zyskała jedna piosenka pochodząca z płyty – „Dzień dobry Polsko”, która dotarła do 31. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. W ramach promocji do utworu został zrealizowany także teledysk. Gościnnie w nagraniach wzięli udział: Sylwia Grzeszczak, Vitows, Evayah, Vitows, Dima oraz Lejery. Również w 2007 roku Grabowski zaangażował się w prace nad debiutem fonograficznym Agnieszki WłodarczykNie dla oka.... Artysta wyprodukował dla aktorki dwa utwory: „Niepotrzebny” i „Spokój”. Rok później Doniu podjął prace nad realizacją wspólnego albumu Libera i Sylwii Grzeszczak. Na potrzeby wydanej pod koniec roku płyty pt. Ona i on, muzyk wyprodukował piosenki „Żyje się raz” oraz „Czerń i biel”. Grabowski zmiksował także wydany w międzyczasie album producencki DJ-a Decksa – Mixtape 4.

  Chada, właściwie Tomasz Chada (ur. 24 sierpnia 1978 w Warszawie), znany również jako Ciemnej Strony Zwierzchnik – polski raper. Reprezentuje nurt ulicznego rapu, początkowo związany z grupą muzyczną Molesta Ewenement.Kris, właściwie Krzysztof Piotrowski (ur. 1 lipca 1981 w Obornikach), znany również jako Kristoferson, Kris Canabis i Pastor Kris – polski raper. Krzysztof Piotrowski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Ascetoholix, który współtworzy wraz z Dominikiem "Doniem" Grabowskim. Pomimo ogólnopolskiej popularności składu w latach 2003-2006, Kris nigdy nie zyskał atencji mediów, choćby zbliżonej do tej, którą cieszyli się Grabowski i występujący w zespole do 2011 roku jego kuzyn - Marcin "Liber" Piotrowski. W 2008 roku ukazał się jedyny album solowy Krisa zatytułowany Dar. Materiał spotkał z komercyjnym niepowodzeniem. Płyta nie znalazła się w zestawieniu OLiS, a także żadna z promujących ją piosenek nie zyskała statusu przeboju.

  W 2009 roku Grabowski utworzył wytwórnię muzyczną i agencję koncertową pod nazwą DL Promotion. Pierwszym materiałem wydanym przez oficynę był Brudny Zachód Mixtape!. Na płycie znalazły się utwory w wykonaniu m.in. Donia, Krisa i Pięć Dwa Dębiec. 30 sierpnia 2011 roku ukazał się drugi album solowy rapera pt. Dialogimuzyka. Nagrania uplasowały się na 61. miejscu listy ZPAV Top 100. W ramach promocji powstały teledyski do utworów „W trasie”, „Wracam”, „Świat może stanąć” oraz „Gram swoje”. Ostatnia z piosenek stanowiła początek beefu z Chadą, który odpowiedział kompozycją „Sześciogwiazdkowy skurwiel” z udziałem składu HiFi Banda. Wcześniej wraz z Patrycją Śmieją artysta gościł w piosence „To był dobry dzień”, która znalazła się na albumie DKA pt. Dekada. W międzyczasie Grabowski napisał także piosenkę dla formacji Pudzian Band pt. „Idę solo”. 1 grudnia został wydany pierwszy minialbum Donia pt. Stricte. Wydawnictwo ukazało się nakładem DL Promotion. Na płycie znalazły się m.in. piosenki „W ryj” oraz „To on”, które stanowiły kontynuację dissu wobec Chady. Do pierwszej z piosenek w ramach promocji materiału został zrealizowany również teledysk.

  Marcin Kindla (ur. 7 listopada 1979 w Świętochłowicach) – polski wokalista, multiinstrumentalista, autor tekstów i piosenek.Ski Skład - polski zespół hip-hopowy. Został założony przez Peję i Wiśnię, podczas wyjazdu koncertowego zespołu Slums Attack. Wiśnia był w tym czasie w zespole UKF Skład, który niedługo potem się rozpadł. W 2003 roku wytwórnia T1-Teraz wydała jedyny album grupy pt. Wspólne zadanie. W 2003 roku zespół wystąpił także gościnnie na płycie P-Ń VI 52 Dębiec.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Blokersi – film dokumentalny produkcji polskiej, jego premiera odbyła się 25 września 2001 roku. Obraz wyreżyserował Sylwester Latkowski. Dokument został poświęcony polskiej kulturze hip-hopowej, a także społeczności i życiu młodzieży w wielkich aglomeracjach, określanej jako blokersi.
  OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  UMC Records (Underground Music Center) − polska wytwórnia płytowa, istniejąca w latach 2001-2006, została założona przez Remika i Urbana.
  Hip-hopolo – pejoratywny termin określający nagrania z gatunku hip-hop, nawiązujący nazwą do nurtu muzyki popularnej disco polo. Powszechnie błędnie określany jako gatunek muzyczny. Prawdopodobnym autorem terminu był raper i producent muzyczny Piotr "Mes" Szmidt. Wyrażenie rozpowszechniło się w 2003 roku na kanwie sukcesów wykonawców nagrywających płyty dla poznańskiej wytwórni muzycznej UMC Records. Twórczość takich raperów i zespołów jak: Jeden Osiem L, Jacek "Mezo" Mejer, Verba, Ascetoholix czy Dominik "Doniu" Grabowski, miała charakteryzować melodyjność czy brak przekazu artystycznego typowego dla polskiego hip-hopu, a wywodzącego się z kultury podziemia.
  Monologimuzyka - pierwszy studyjny album polskiego rapera Dominika Grabowskiego, znanego lepiej jako Doniu. Został wydany w połowie listopada 2004 roku nakładem wytwórni UMC Records. Artystę wspomogli m. in. Duże Pe, Pięć Dwa Dębiec, Ascetoholix czy Liber. Materiał został wyprodukowany przez Grabowskiego. Z kolei scratche wykonał DJ Story.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.146 sek.