Doniecka Republika Ludowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ługańska i Doniecka Republika Ludowa

Doniecka Republika Ludowa (DRL, ros. Донецкая Народная Республика, Donieckaja Narodnaja Riespublika; ukr. Донецька Народна Республіка, Donećka Narodna Respublika, DNR) – państwo nieuznawane, istniejące na terenie części obwodu donieckiego Ukrainy. 12 maja 2014 roku dzień po referendum niepodległościowym ogłosiła swoją suwerenność. Kraj ten jest uznawany tylko przez nieuznawaną na arenie międzynarodowej siostrzaną Ługańską Republikę Ludową oraz częściowo uznawaną na arenie międzynarodowej Osetię Południową. Region zamieszkały jest głównie przez ludność rosyjskojęzyczną, która częściowo poparła jej powstanie. Władze DRL uznały rząd w Kijowie za nielegalny.

Donieck (ukr. Донецьк, ros. Донецк, do 1924 Juzowka (lub Juzow), od 1924 do 1961 Stalino) – miasto we wschodniej części Ukrainy, nad rzeką Kalmius (ukr. Кальміус). Stolica obwodu donieckiego. Główny ośrodek przemysłowy w Donieckim Zagłębiu Węglowym.Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, OBWE (ang. Organization for Security and Co-operation in Europe, OSCE) – organizacja międzynarodowa uznawana za organizację regionalną w rozumieniu rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych. Jej celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie. Oprócz państw europejskich jej członkami są także Stany Zjednoczone, Kanada, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia. OBWE powstała 1 stycznia 1995 w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację.

Historia[ | edytuj kod]

Prorosyjscy aktywiści demonstrujący przy budynku administracji obwodu. Widoczne flagi rosyjskie, DLR-u i obwodu donieckiego, 7 kwietnia 2014

Działalność rozpoczęła się 7 kwietnia 2014, kiedy separatyści zajęli budynek administracji obwodu i rady miasta w Doniecku. Tydzień później aktywiści Donieckiej Republiki Ludowej przejęli kontrolę nad licznymi budynkami administracyjnymi w Mariupolu, Gorłówce, Makiejewce, Słowiańsku, Kramatorsku i innych miastach.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Mariupol (ukr. Маріуполь, ros. Mариуполь) – miasto portowe położone we wschodniej części Ukrainy, w obwodzie donieckim nad brzegiem Morza Azowskiego przy ujściu rzeki Kalmius (ukr. Кальміус).

16 maja 2014 na stanowisko premiera samozwańczej republiki został mianowany przez Radę Najwyższą DNR Aleksandr Borodaj, obywatel rosyjski, generał major rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

24 maja 2014 Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa podpisały porozumienie o powstaniu Federacyjnej Republiki Noworosji. W 2015 po podpisaniu protokołu mińskiego i wynikającego z niego zawieszenia broni, funkcjonowanie Federacyjnej Republiki Noworosji zostało zawieszone na czas nieograniczony.

Bojówki Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oskarżane są o liczne zbrodnie wojenne.

Kramatorsk (ukr. Краматорськ) - miasto we wschodniej Ukrainie, w obwodzie donieckim, nad rzeką Kazionny Torec (dopływ Dońca). Około 200 tys. mieszkańców. Powstało w 2 połowie XIX wieku. i rozwinęło się w związku z budową w 1897 huty żelaza. Jeden z ważniejszych ośrodków przemysłu maszynowego Ukrainy (m.in. urządzenia dla hutnictwa i górnictwa, obrabiarki), ponadto przemysł koksochemiczny, materiałów budowlanych; węzeł kolejowy.Charkowska Republika Ludowa (ros. Харьковская Народная Республика, Charkowskaja Narodnaja Riespublika; ukr. Харківська Народна Республіка, Charkiwska Narodna Respublika) – istniejąca w 2014 roku samozwańcza republika powstała na terenie obwodu charkowskiego Ukrainy.

Po zestrzeleniu samolotu pasażerskiego Boeing 777 należącego do Malaysia Airlines 17 lipca 2014 władze samozwańczej republiki współdziałały z komisją OBWE oraz komisją holenderską, które ewakuowały szczątki ofiar oraz wraku samolotu; władze separatystyczne przekazały stronie malezyjskiej tzw. czarne skrzynki samolotu. Wkrótce władze tzw. DRL zostały oskarżone przez stronę ukraińską oraz USA, które powoływały się na dane wywiadu Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, o zestrzelenie tego samolotu przy pomocy systemu przeciwlotniczego Buk, obsługiwanego przez tzw. „zielonych ludzików” (bojowników w mundurach bez dystynkcji). Śledztwo prowadzone w latach 2014–2017 przez stronę holenderską nie osiągnęło do 2017 fazy sądowej. W październiku 2015 przedstawione zostały jednak wyniki dochodzenia prowadzonego przez holenderski urząd do spraw bezpieczeństwa (OVV). Stwierdza się w nim, że samolot „został zestrzelony przez wyprodukowany w Rosji pocisk Buk, wystrzelony z terenów wschodniej Ukrainy”.

Obwód doniecki (ukr. Донецька область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży we wschodniej części Ukrainy, przy granicy z Rosją. Stolicą obwodu jest Donieck.Osetia Południowa (gruz.: სამხრეთ ოსეთი – trl.: Samkhret’ Oset’i, trb.: Samchret Oseti; oset.: Хуссар Ирыстон – trl.: Hussar Iryston, trb.: Chussar Iryston; ros. Южная Осетия – trl.: Južnaja Osetija, trb.: Jużnaja Osietija) – terytorium sporne w północnej Gruzji, obejmujące tereny istniejącego do 1991 roku Południowoosetyjskiego Obwodu Autonomicznego ówczesnej Gruzińskiej SRR. Zajmuje powierzchnię 3,9 tys. km².
Donieck, 24 kwietnia 2015

Na terytorium opanowanym przez separatystów częste są porwania i egzekucje. W kwietniu 2014 w Słowiańsku bojówki DRL uprowadziły na kilka dni misję OBWE. Członkowie misji byli przez kilka tygodni przetrzymywani na terenie Słowiańska. W Słowiańsku także uprowadzono i zamordowano wielu obywateli Ukrainy. Na terenie odbitego przez Ukraińców Słowiańska znaleziono masowy grób. Udało się zidentyfikować ciała czterech parafian lokalnego kościoła protestanckiego. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy bojówki Donieckiej Republiki Ludowej w połowie sierpnia 2014 roku przetrzymywały kilkuset uprowadzonych zakładników.

Tygodnik Powszechny” – ukazujący się od 1945 r. tygodnik katolicki o tematyce społeczno-kulturalnej, założony przez kardynała Adama Stefana Sapiehę.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Federacyjna Republika Noworosji, Federalne Państwo Noworosji, Republika Noworosji, Federalne Państwo Noworossiji, Federalne Państwo Noworosja (ros.: Союз Народных Республик; ukr.: Союз Народних Республік; Związek Republik Ludowych) – konfederacja dwóch samozwańczych republik ludowych – Donieckiej i Ługańskiej.
Służba Bezpeky Ukrajiny, SBU, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, ukr. Служба безпеки України - ukraińska służba specjalna podległa Prezydentowi Ukrainy, kontrolowana przez Radę Najwyższą Ukrainy. Do zadań SBU należy m.in. kontrwywiad, ochrona informacji niejawnych, kontrola proliferacji materiałów przydatnych do produkcji broni masowego rażenia. Walka z przestępczością gospodarczą, przestępczością komputerową itd. Powstała 20 września 1991 z części ukraińskiej KGB ZSRR.
Referendum (głosowanie ludowe) – forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej, w której udział mogą brać wszyscy obywatele uprawnieni do głosowania (tj. mający czynne prawo wyborcze). W czasie referendum obywatele całego państwa lub jego części wyrażają swoją opinię w kwestii poddawanej głosowaniu.
Katastrofa lotu Malaysia Airlines MH 17 – katastrofa lotnicza, do której doszło 17 lipca 2014 niedaleko wsi Hrabowe (w pobliżu miasta Torez) w obwodzie donieckim na Ukrainie, ok. 40 kilometrów od granicy rosyjskiej. Jest to drugi wypadek lotniczy z udziałem samolotu Boeing 777-200ER należącego do linii lotniczych Malaysia Airlines w ciągu pięciu miesięcy, po zaginięciu lotu 370 w marcu 2014.

Reklama