• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doniec

  Przeczytaj także...
  Lisiczańsk (ukr. Лисичанськ) - miasto na Ukrainie w obwodzie ługańskim, nad Dońcem; założone 1710; prawa miejskie posiada od 1938. Liczy 128 500 mieszkańców (2006). Wydobycie węgla kamiennego, przemysł chemiczny, szklarski; muzeum.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Bachmutka (ukr., ros. Бахмутка; także jako Бахмут, trb. Bachmut) – rzeka na Ukrainie, prawy dopływ Dońca.

  Doniec (ros. Северский Донец, Siewierskij Doniec; ukr. Сіверський Донець, Siwerśkyj Doneć) – rzeka w Rosji i na Ukrainie, prawy (najdłuższy) dopływ Donu o długości 1 053 km i powierzchni dorzecza 98 900 km².

  Hydrologia[ | edytuj kod]

  Rzeka wypływa ze źródeł na południowych zboczach Wyżyny Środkoworosyjskiej, płynie skrajem Wyżyny Donieckiej, a do Donu uchodzi na południe od miejscowości Ust'-Donieck.

  Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.Czuhujiw (ukr. Чугýїв) - miasto na wschodzie Ukrainy, w obwodzie charkowskim, siedziba władz rejonu czuhujiwskiego.

  Główne dopływy:

 • lewe: Korocza, Wołczja, Biełyj Burłuk, Oskoł, Krasnaja, Ajdar, Jewsuh, Dierkuł, Głubokaja, Kalitwa, Gniłaja;
 • prawe: Bachmutka, Uda, Mża, Bereka, Kazennyj Toreć, Kundriuczja.
 • Doniec jest żeglowny na odcinku 220 km od ujścia (do Kamieńska Szachtyńskiego). W górnym biegu rzeki znajduje się Zbiornik Pieczenieski. Doniec zaopatruje w wodę Charków i Zagłębie Donieckie (poprzez Kanał Doniec-Donbas).

  Siewierodonieck (ukr. Сєверодонецьк) – miasto na Ukrainie, w obwodzie ługańskim liczy 119 900 mieszkańców (2006), dla porównania w roku 1974 liczyło 104 tys. mieszkańców. Prawa miejsce uzyskało w roku 1958. Ośrodek przemysłu chemicznego.Szczastia (ukr. Щастя) − miasto na Ukrainie w obwodzie ługańskim. Miasto powstało w 1963 roku w miejscu wsi, powstałałej w połowie XVIII wieku. Głównym obiektem przemysłowym miasta jest lektrowna termiczna Luganska TEC.

  Miejscowości i obiekty[ | edytuj kod]

  Ważniejsze miejscowości nad Dońcem: Biełgorod, Czuhujiw, Izjum, Lisiczańsk, Rubieżnoje, Siewierodonieck, Szczastia, Donieck, Kamieńsk Szachtyński, Biełaja Kalitwa.

  Na Dońcem znajduje się zespół pomnikowy na górze Kremeneć.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2013, s. 348. ISBN 978-83-254-1988-2.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Ukrainy
 • Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.Izium (ukr. Ізю́м) - miasto we wschodniej Ukrainie, w obwodzie charkowskim, nad Dońcem. Około 65 tys. mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kamieńsk Szachtyński - miasto w południowej Rosji, w obwodzie rostowskim, nad Dońcem. Około 75,6 tys. mieszkańców.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wyżyna Doniecka (ros. Donieckij kriaż, ukr. Donećkyj kriaż) - wyżyna na granicy Rosji i Ukrainy, leżąca na południe od Wyżyny Środkoworosyjskiej. Rozciąga się pomiędzy rzekami Doniec i Don oraz Morzem Azowskim.
  Oskoł, ros. Оскол, ukr. Оскіл, rzeka na południowym zachodzie europejskiej części Rosji i na Ukrainie, lewy dopływ Dońca o długości 472 km i powierzchni dorzecza 14 800 km².
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Don (ros. Дон, starożytny Tanais) – rzeka w południowej Rosji. Długość – 1950 km, powierzchnia zlewni – 422 000 km², średni przepływ – 935 m³/s.
  Charków (ukr. Харків, Charkiw; ros. Харьков Char´kow) – miasto w północno-wschodniej części Ukrainy, położone na południowym krańcu Wyżyny Środkoworosyjskiej. Jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.