• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Donata

  Przeczytaj także...
  Donata Kilijańska (ur. 24 lipca 1995) – polska pływaczka, reprezentująca klub sportowy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Specjalizuje się głównie w pływaniu stylem dowolnym na długich dystansach (400-1500 m).Donata Jancewicz-Wawrzyniak (ur. 17 czerwca 1969 w Gdańsku) – polska lekkoatletka, specjalizująca się w skoku wzwyż.
  5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.

  Donata – żeński odpowiednik imienia Donat. Łacińskie donatus oznacza 'darowany przez Boga'. Wśród patronek tego imienia - św. Donata, jedna z wczesnych świętych Kościoła katolickiego.

  Donata imieniny obchodzi 17 lutego, 7 kwietnia, 21 maja, 17 lipca, 7 sierpnia, 5 października.

  Znane osoby o tym imieniu:

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.śliw7 kwietnia jest 97. (w latach przestępnych 98.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 268 dni.
 • Donata Jancewicz – polska lekkoatletka
 • Donata Kilijańska – polska pływaczka
 • Donata Leśnik – polska piłkarka
 • Donata Vištartaitė – litewska wioślarka
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Donata. Deon.pl. [dostęp 2014-09-21].
  Warto wiedzieć że... beta

  Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).
  Donat – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "darowany przez Boga/bogów" i tym samym mający podobne znaczenie jak Teodor. Hagiografia wymienia ponad 35 świętych o tym imieniu
  Donata Leśnik (ur. 31 marca 1991) – polska piłkarka, występująca na pozycji obrońcy. Od sezonu 2011/2012 jest zawodniczką RTP Unii Racibórz, do której przeszła z Medyka Konin. W 2012 roku zdobyła mistrzostwo i Puchar Polski. Zawodniczka ma także na koncie występy w reprezentacji Polski.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.704 sek.