• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Donat - biskup Arezzo

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.

  Donat, biskup Arezzo (zm. ok. 362) – biskup Arezzo, towarzysz cesarza Juliana Apostaty (zm. 363), rzekomy męczennik, święty Kościoła katolickiego.

  Według Passio (z V lub VI w.) był towarzyszem Juliana Apostaty, który później miał skazać go na śmierć. Sakrament święceń diakonatu i kapłaństwa Donat miał otrzymać z rąk ówczesnego biskupa Arezzo Satyra, którego później został następcą. Natomiast Martyrologium Hieronimiańskie (łac. Martyrologium Hieronymianum) podaje, że Donat był wyznawcą, a nie męczennikiem, co znajduje potwierdzenie w danych dotyczących okresu panowania cesarza, w którym to nie zanotowano krwawych ofiar.

  Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.Flawiusz Julian (Flavius Claudius Iulianus, ur. w 331 lub wiosną 332 w Konstantynopolu, zm. 26 czerwca 363 w dolinie Maranga koło dzisiejszej Samarry) – cesarz rzymski w latach 361-363, znany szerzej jako Julian Apostata.

  Nie należy mylić biskupa z Arezzo ze św. Donatem, biskupem z Euroei (dzis. Hauwarin w zach. Syrii) zm. po 388, czy też bliżej niezidentyfikowanym męczennikiem z rzymskich katakumb.

  Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 7 sierpnia.

  Był czczony, jako orędownik w czasie burz z piorunami.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Donat, biskup Arezzo.. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-08-17].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Antonio Borrelli: San Donato di Arezzo – Enciclopedia dei Santi (wł.)
 • Donat, biskup Euroei w greckim Euroea w Fenicji, cs. Swiatitiel Donat, jepiskop Jewrii (zm po 388) – żyjący w czasach panowania cesarza Teodozjusza Wielkiego (zm. 395), święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.Diecezja Arezzo-Cortona-Sansepolcro - łac. Dioecesis Arretinus-Cortonensis-Biturgensis seu Burgi Sancti Sepulchri - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego we Włoszech, w metropolii Florencji, w regionie kościelnym Toskania.
  Warto wiedzieć że... beta

  Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pasja (łac. Passiones) – literatura hagiograficzna będąca, obok Acta martyrum (Akt męczenników), świadectwem wczesnego kultu męczenników i zawierająca opisy męki.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Katakumby (gre. kata kymbe - blisko jamy, blisko wydrążenia) – cmentarz podziemny (starożytny etruski, rzymski, żydowski i starochrześcijański) w postaci nieregularnie rozplanowanego systemu korytarzy biegnących zazwyczaj w kilku kondygnacjach, rozgałęziających się, rozszerzających w komory, wydrążonych głęboko w ziemi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.741 sek.