• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Donald Pettit  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Oregon State University (OSU, potocznie Oregon State) - amerykański uniwersytet publiczny z siedzibą w Corvallis w stanie Oregon. Za datę jego założenia uznaje się rok 1868, choć obecną nazwę nosi od 1961 roku. Organem założycielskim uczelni jest stan Oregon. Uniwersytet kształci ok. 22 tysiące studentów, w tym ok. 18 tysięcy na studiach licencjackich i niespełna 4 tysiące na studiach magisterskich i doktoranckich. Zatrudnia ok. 3 tysięcy pracowników naukowych.Uniwersytet Arizony (ang. University of Arizona) w Tucson to główny publiczny uniwersytet stanu Arizona w Stanach Zjednoczonych. Założony w roku 1885 jako pierwszy uniwersytet na terenie stanu Arizona. Uniwersytet Arizony ma obecnie 37 036 studentów. W niektórych dziedzinach badań naukowych, takich jak optyka, hydrologia czy astronomia Uniwersytet Arizoński należy do najlepszych na świecie.

  Donald Roy Pettit (ur. 20 kwietnia 1955 w Silverton, stan Oregon, USA) – inżynier chemik, amerykański astronauta.

  Wykształcenie oraz praca zawodowa[ | edytuj kod]

 • 1973 – w Silverton ukończył Union High School.
 • 1978 – na Oregon State University uzyskał licencjat z inżynierii chemicznej.
 • 1983 – na University of Arizona obronił pracę doktorską z tej samej dziedziny.
 • 1984-1996 – był pracownikiem naukowym w Los Alamos National Laboratory w Los Alamos w Nowym Meksyku. Na pokładzie samolotu KC-135, który poruszał się po torze parabolicznym w celu wywołania krótkotrwałego stanu nieważkości, przeprowadzał eksperymenty dotyczące m.in. dynamiki płynów. Poza tym zajmował się zagadnieniem detonacji oraz analizą gazów wydobywających się z czynnych wulkanów. W 1990 był członkiem Synthesis Group zajmującej się technologiami niezbędnymi do powrotu człowieka na Księżyc oraz załogowego lotu na Marsa.
 • Kariera astronauty i praca w NASA[ | edytuj kod]

  15 stycznia 2003. D. Pettit podczas spaceru kosmicznego.
  Wspólne zdjęcie załóg Ekspedycji 5 (po prawej) i 6 oraz załogi STS-113 (czerwone koszulki) wykonane w module Destiny. Od lewej w dolnym rzędzie dowódcy poszczególnych załóg: K. Bowersox (E-6), J. Wetherbee (STS-113) i W. Korzun (E-5). W środkowym rzędzie od lewej D. Petit, J. Herrington, M. Lopez-Alegria i P. Whitson. W górnym rzędzie od lewej: N. Budarin, P. Lockhart i S. Treszczow.
  Wspólne zdjęcie Ekspedycji 30. Od lewej: A. Szkaplerow, D. Burbank, A. Iwaniszyn, A. Kuipers, O. Kononienko i D. Pettit
 • 1984-1994 – trzykrotnie (1984, 1987 i 1994), bez powodzenia, brał udział w naborach do korpusu astronautów NASA. Za każdym razem kwalifikował się do finałowej grupy, ale jego kandydatura ostatecznie była odrzucana.
 • 1996 – 1 maja został wybrany do 16 grupy astronautów NASA, a w sierpniu w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona rozpoczął szkolenie podstawowe.
 • 1998 – po zakończeniu dwuletniego szkolenia uzyskał kwalifikacje specjalisty misji i został skierowany do Computer Support Branch (dział wsparcia komputerowego) Biura Astronautów NASA.
 • 2001 – w marcu po raz pierwszy otrzymał przydział do rezerwowej załogi szóstej ekspedycji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Razem z nim szkolenie rozpoczęli Carlos Noriega oraz Saliżan Szaripow.
 • 2002-2003 – w lipcu 2002 Pettit zastąpił w załodze podstawowej Donalda A. Thomasa, którego lekarze odsunęli od dalszych przygotowań. W kosmosie znalazł się w listopadzie 2002 na pokładzie promu Endeavour realizującego misję STS-113. Na Ziemię powrócił w maju 2003 na pokładzie Sojuza TMA-1. W grudniu 2003 rozpoczął treningi w składzie rezerwowej załogi Ekspedycji 11, ale po miesiącu zastąpił go Daniel Tani.
 • 2007 – w listopadzie został wyznaczony przez NASA do kolejnego lotu kosmicznego. Tym razem zastąpił Joan Higginbotham, która krótko po nominacji odeszła z NASA do sektora prywatnego. Jesienią 2008 miał wystartować na pokładzie wahadłowca Endeavour jako specjalista misji STS-126.
 • 2008 – w dniach 15–30 listopada na pokładzie wahadłowca Endeavour uczestniczył w misji STS-126.
 • 2011 – dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa, № 437 z 12 kwietnia 2011, został odznaczony Medalem „Za zasługi w podboju kosmosu”.
 • 2011-2012 – od grudnia 2011 do lipca 2012 brał udział w locie Sojuz TMA-03M, będąc jednocześnie inżynierem pokładowym Ekspedycji 30 i 31 na ISS.
 • Endeavour – ostatni, piąty prom kosmiczny zbudowany przez NASA, oznaczony symbolem OV-105. Został zbudowany w celu zastąpienia wahadłowca Challenger, głównie z części zamiennych.The Royal Society, Towarzystwo Królewskie w Londynie, dokładniej The Royal Society of London for Improving Natural Knowledge – angielskie towarzystwo naukowe o ograniczonej liczbie członków (ok. 500 członków krajowych i ok. 50 członków zagranicznych) pełniące funkcję brytyjskiej akademii nauk. Skupia przedstawicieli nauk matematycznych i przyrodniczych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jurij Iwanowicz Malenczenko (ros. Юрий Иванович Маленченко; ur. 22 grudnia 1961 w Switłowodsku, w obwodzie kirowohradzkim, w Ukraińskiej SRR) – pułkownik lotnictwa, kosmonauta radziecki i rosyjski.
  STS 126 (ang. Space Transportation System) − 22. misja wahadłowca Endeavour i 125. misja programu lotów wahadłowców. Była to też ósma misja przed końcem programu lotów w 2010 r. Głównym celem tej wyprawy było dostarczenie na ISS zaopatrzenia w module MPLM Leonardo. Na samej stacji zostały zainstalowane dodatkowe kwatery sypialne, toaleta oraz urządzenia do ćwiczeń, co miało umożliwić zwiększenie ilości członków załogi z 3 do 6 osób na początku 2009 roku. W ciągu 4 spacerów kosmicznych zostały naprawione dwa złącza SARJ, które umożliwiają panelom słonecznym podążanie za światłem. Misja rozpoczęła się zgodnie z planem 15 listopada 2008 (według czasu UTC), a zakończyła 30 listopada 2008. Przed katastrofą Columbii do tego lotu wyznaczony był prom Atlantis.
  Sojuz TMA-2 (Союз ТМА-2) – rosyjska załogowa misja kosmiczna, stanowiąca szóstą wizytę pojazdu Sojuz na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i drugi lot jej najnowszej wersji, Sojuz-TMA.
  1 lutego 2003, podczas powrotu z przestrzeni kosmicznej, prom Columbia uległ zniszczeniu w wyniku uszkodzenia osłony termicznej na krawędzi natarcia lewego skrzydła. Uszkodzenie osłony nastąpiło w czasie wznoszenia po starcie, za sprawą fragmentu pianki osłaniającej zbiornik zewnętrzny wahadłowca, który oderwał się od zbiornika i uderzył w skrzydło orbitera, wyrywając dziurę o średnicy ok. 25 cm w osłonie termicznej skrzydła promu. W efekcie podczas przelotu przez termosferę gorące gazy (a w zasadzie plazma) stopiły poszycie i mogły dostawać się do środka. Zdarzenie to zostało zaobserwowane już po dotarciu promu na orbitę, jednak w czasie trwającej kilkanaście dni misji, głównie z powodów organizacyjnych, nie udało się sprawdzić, czy uszkodzenie było wystarczająco poważne, by podejmować jakiekolwiek radykalne działania (np. wysłanie drugiego promu na orbitę).
  John Herrington (ur. 14 września 1958, Wetumka) – amerykański astronauta, pierwszy Indianin w przestrzeni kosmicznej.
  NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.
  James Wetherbee (ur. 27 listopada 1952 we Flushing w Nowym Jorku) - amerykański oficer marynarki i lotnictwa, astronauta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.919 sek.