• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Donald A. Wollheim

  Przeczytaj także...
  James Benjamin Blish (ur. 23 maja 1921 w East Orange w stanie New Jersey, zm. 30 lipca 1975 w Henley-on-Thames) – amerykański pisarz fantasy i science fiction. Pisał też teksty krytyczne pod pseudonimem William Atheling Jr..Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.

  Donald A. Wollheim (ur. 1 października 1914, zm. 2 listopada 1990) – amerykański pisarz, pierwszy antologista sf, wydawca.

  Wollheim odkrył wielu pisarzy, przede wszystkim Philipa K. Dicka, Johna Brunnera, Samuela R. Delany'eya, Thomasa M. Discha, Harlana Ellisona, Ursulę Le Guin, Roberta Silverberga, C.J. Cherryh i Tanith Lee. Nie odkrył jednak Stephena Kinga, który przyniósł do niego swoją pierwszą powieść sf.

  Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wollheim zadebiutował w roku 1934 u Gernsbacka w „Wonder Stories” opowiadaniem „The Man from Ariel”, ale stał się znany dopiero w 1942 dzięki całej serii opowiadań, z których „Mimikrę” z grudniowego wydania 1942 roku opublikowało Astonishing Stories a w Polsce Fantastyka, nr 10 z 1983 roku. Opowiadanie to jako jedyne doczekało się trzech wersji filmowych.

  Hugo Gernsback (ur. 16 stycznia 1884 w Luksemburgu, zm. 19 sierpnia 1967 w Nowym Jorku) – wynalazca, wydawca, radiowiec, pionier rozwoju telewizji, pisarz science fiction, zwany "Ojcem fantastyki naukowej", uważany jest za pioniera krótkofalarstwa.Samuel Ray Delany, Jr. (ur. 1 kwietnia 1942 r. w Nowym Jorku) - amerykański pisarz science fiction i krytyk literacki. Laureat nagród Nebula i Hugo.

  W roku 1943 wydał The Pocket Book of Science Fiction, antologię amerykańskich opowiadań fantastyczno naukowych, która otworzyła nowy etap w rozwoju fantastyki. Miejsce tanich, ale niezbyt długich prosperujących magazynów i drogich książek science fiction zajęła tania książka kieszonkowa - pocket book. Zbiorek stał się bestsellererm i Donald A. Woflheim wydał dwie następne antologie: The Portable Novels of Science (Viking 1945) i Avon Fantasy Reader (1946).

  Tanith Lee (ur. 19 września 1947 w Londynie, zm. 24 maja 2015) – brytyjska pisarka science fiction, horroru oraz fantasy.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Lata 70. charakteryzował dalszy wzrost poczytności taniej książki kieszonkowej. Donald Wollheim założył w 1971 swoje własne - rodzinne wydawnictwo DAW BOOKS i w krótkim czasie zajął czołowe miejsce na amerykańskim rynku wydawniczym. Wydawnictwo to utrzymuje wiodącą rolę jeszcze w kilka lat po jego śmierci na serce w 1990 roku, by w drugiej połowie lat 90. zostać wchłoniętym przez korporację wydawniczą Penguin-Putnam.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Kontrowersje[ | edytuj kod]

  Wollheim od początku swej działalności w klubie miłośników sf, aż do chwili założenia swego wydawnictwa był znanym skandalistą.

  Jeszcze w 1934 roku zaskarżył Gernsbacka za niezapłacone honorarium, zmuszając ojca amerykańskiej sf do wypłacenia 75 dolarów USA (w tym 10 w postaci zwrotu kosztów sądowych). W 1945 zaskarżył 7 przyjaciół ze swego klubu sf, którzy posądzili go o wmieszanie się w romans z Judith Merril, co kosztowało ich, mimo wycofania pozwu przez Wollheima, 600 dolarów zwrotu kosztów sądowych i spowodowało na 30 lat rozdźwięk między Wollheimem i Jamesem Blishem. Upór Wollheima był znany w całym środowisku, mimo jego wielu zalet i pomocy w promowaniu utalentowanych autorów.

  C.J. Cherryh, właśc. Caroline Janice Cherry (ur. 1 września 1942 w Saint Louis) – amerykańska pisarka fantasy i science fiction.Guillermo del Toro (ur. 9 października 1964 w Guadalajarze, w stanie Jalisco) – meksykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy.

  Za skandaliczne uznawano jego praktyki z lat 50., gdy prowadząc serię tanich dwustronnych książek sf Ace Doubles (2 powieści w jednym) dopuszczał się istotnych skrótów, uproszczeń i zmian. Terry Carr, jego konkurent na rynku edytorskim puścił w obieg nawet powiedzenie, że gdyby Wollheim wydawał Biblię skróciłby ją na 2 powieści i zmieniłby tytuł na Bóg Wojny Izraela / Istota w trzech postaciach.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte."Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka" - polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy).

  Największym i ostatnim skandalem było wydanie w roku 1965 trylogii Tolkiena Władca Pierścieni w postaci trzytomowej książki kieszonkowej dzięki lukom prawnym. Skandal ten nie tylko nie przyniósł szkody wydawnictwu Ace, ale wręcz uczynił je sławnym.

  Twórczość[ | edytuj kod]

  Powieści[ | edytuj kod]

 • The Secret of Saturn's Rings (1954)
 • Secret of the Martian Moons (1955)
 • One Against the Moon (1956)
 • Across Time (1957) (jako David Grinnell)
 • Edge of Time (1958) (jako David Grinnell)
 • The Martian Missile (1959) (jako David Grinnell)
 • The Secret of the Ninth Planet (1959)
 • Destination: Saturn (1967, współaut. Lin Carter)
 • To Venus! To Venus! (1970)
 • Zbiory opowiadań[ | edytuj kod]

 • Two Dozen Dragon Eggs (1969)
 • The Men from Ariel (1982)
 • Up There and Other Strange Directions (1988)
 • Ważne opowiadania[ | edytuj kod]

 • „The Man from Ariel” (1934, debiut w „Wonder Stories”)
 • „Mimikra” (Mimic Astonishing Stories 1942, sfilmowane pod tytułem Mutant 1997 reż. Guillermo del Toro; film miał dwa sequele: Mutant 2 2001 i Mutant 3. Obrońca 2003; polskie tł. Fantastyka 1983 nr 10(13), tł. Ryszard P. Jasiński)
 • Antologie (wybór)[ | edytuj kod]

 • Portable Novels of Science (1945, pierwsza na świecie antologia sf, Viking Press)
 • The Avon Fantasy Reader (1946)
 • Don Wollheim proponuje (World's Best Science Fiction, od 1972 Annual World's Best SF; 1965-1990) - doroczne antologie Wollheima uważane były za najlepsze roczne zbiory opowiadań amerykańskich.
 • Prace krytyczne[ | edytuj kod]

 • The Universe Makers (1971, fundamentalna, choć bardzo osobista analiza literatury science fiction)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Donald A. Wollheim (1914–1990) (ang.). IMDb. [dostęp 2020-04-12].
  2. Fantastyka 10 (13) 1983, [w:] encyklopediafantastyki.pl [online] [dostęp 2020-04-12].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Robert Silverberg (ur. 15 stycznia 1935), amerykański pisarz i redaktor science fiction. Publikował pod wieloma pseudonimami, m.in. Calvin M. Knox, Ivar Jorgenson, David Osborne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Philip Kindred Dick (ur. 16 grudnia 1928 w Chicago, zm. 2 marca 1982 w Santa Ana) – amerykański pisarz science fiction, który miał znaczący wpływ na rozwój tego gatunku literackiego.
  Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion – zwój papirusu, księga, l.m. βιβλία, biblia – księgi) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku (w formie koinè (gr. κοινὴ)), uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach obejmuje księgi Starego Testamentu. Poszczególne tradycje chrześcijańskie mają nieco inny kanon ksiąg biblijnych.
  Linwood Vrooman Carter (ur. 9 czerwca 1930, zm. 7 lutego 1988) - amerykański pisarz science fiction i fantasy, jak również jako redaktor i krytyk. Zwykle używał pseudonimu Lin Carter, jak również HP Lowcraft (sparodiowane HP Lovecraft) i Grail Undwin. Carter miał wyraźną tendencję do autopromocji - często zamieszczał teksty w swojej literaturze faktu oraz własne opowiadania w antologiach, które redagował. Najbardziej wyrazistym tego przykładem jest jego powieść Lankar z Callisto, w której Carter jest głównym bohaterem. Jako autor, był członkiem męskiego klubu literackiego Trap Door Spiders. Carter służył w Korei; po zakończeniu wojny uczęszczał na Columbia University. Był kopistą zanim zajął się wyłącznie pisarstwem. Zmarł z powodu progresji choroby nowotworowej (rak jamy ustnej).
  Don Wollheim proponuje (ang. The Annual World’s Best SF) – seria antologii literatury science-fiction pod redakcją Donalda A. Wollheima, wydawana w USA od 1965 do 1990, a w Polsce w latach 80. XX wieku.
  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.