• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Don Juan - postać fikcyjna

  Przeczytaj także...
  Prosper Mérimée (ur. 28 września 1803 w Paryżu, zm. 23 września 1870 w Cannes) – francuski dramaturg, historyk, archeolog i pisarz.Max Slevogt (ur. 8 października 1868 w Landshut, zm. 20 września 1932 w Leinsweiler-Neukastel) – niemiecki impresjonista, najbardziej znany ze swoich pejzaży. Wraz z Lovisem Corinthem i Maxem Liebermannem, jeden z czołowych reprezentantów niemieckiego stylu plenerowego.
  Don Giovanni, pełny tytuł: Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni (Rozpustnik ukarany, czyli Don Giovanni) - opera w dwóch aktach Wolfganga Amadeusza Mozarta z librettem Lorenzo da Ponte na podstawie sztuki Moliera Don Juan. Premiera odbyła się 29 października 1787 w Pradze, natomiast premiera zmienionej nieco przez Mozarta wersji miała miejsce w Wiedniu 7 maja 1788 roku. Opera należy do gatunku dramma giocoso, czyli dramatu zawierającego elementy komiczne i nadnaturalne. Sam Mozart określił ją w manuskrypcie jako opera buffa.
  „Don Juan na operze Mozarta Don Giovanni”, obraz Max Slevogta

  Don Juan Tenorio – na wpół legendarny szlachcic hiszpański, żyjący w Sewilli w XVI wieku. Słynął z urody, uroku osobistego, ale także z przedmiotowego traktowania kobiet i egoizmu. Jego postać zainspirowała dramaturga Tirso de Molina, który wprowadził ją do literatury w 1630 r. w swoim utworze dramatycznym Zwodziciel z Sewilli i kamienny gość.

  Don Juan – hiszpańsko-francusko-niemiecka komedia romantyczna z 1998 roku wyreżyserowana przez Jacquesa Webera. Wyprodukowana przez Blue Dahlia Productions, France 3 Cinéma, Mate Producciones S.A., Road Movies Filmproduktion i Tornasol Films. Zrealizowany na podstawie utworu komediowego Moliera pod tym samym tytułem.Tirso de Molina, właśc. Gabriel Téllez (24 marca 1583 w Madrycie, zm. 12 marca 1648 w Almazán, prowincja Soria), hiszpański dramaturg i poeta, jeden z najważniejszych twórców hiszpańskiego Złotego Wieku, autor pierwszej udramatyzowanej wersji historii o Don Juanie (El burlador de Sevilla y convidado de piedra).

  Postać Don Juana inspirowała także późniejszych twórców, którzy różnili się w interpretacji tej postaci. Najsłynniejsze dzieła poświęcone Don Juanowi to:

  Ingmar Bergman, właściwie Ernst Ingmar Bergman (ur. 14 lipca 1918 r. w Uppsali, zm. 30 lipca 2007 r. na wyspie Fårö) – szwedzki reżyser filmowy i teatralny, uważany za największego szwedzkiego artystę od czasu Strindberga (do bycia pod ogromnym wpływem którego się przyznawał) i jednego z największych artystów w historii kina obok Luisa Buñuela czy Federico Felliniego.Ryszard Wincenty Berwiński (ur. 28 lutego 1819 w Polwicy pod Zaniemyślem, zm. 19 listopada 1879 w Stambule) – poeta polski tworzący w okresie romantyzmu, związany z Wielkopolską, członek Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego we Wrocławiu, tłumacz (z języka czeskiego), folklorysta.
 • Don Juan – dramat Moliera
 • Don Giovanni – opera Mozarta
 • Don Juan – poemat Georga Byrona
 • Czyśćcowe dusze – opowiadanie Prospera Mérimée
 • Don Juan Tenorio – dramat Joségo Zorrilli
 • Don Juan w piekle – wiersz Charles'a Baudelaire'a
 • Don Juan Poznańskipoemat dygresyjny Ryszarda Berwińskiego z 1844 r.
 • Don Juan, czyli Kamienny Gość – balet Christopha Willibalda Glucka
 • Don Juan – film Alana Croslanda z 1926 r.
 • Mężczyźni myślą tylko o tym – francuski film komediowy z 1954 r.
 • Don Juan – film w reż. Ingmara Bergmana z 1965 r.
 • Gdyby Don Juan był kobietą – film w. reż. Rogera Vadima z 1972 r.
 • Don Juan – film w reż. Jacques'a Webera z 1998 r.
 • Don Juan DeMarco – film w reż. Jeremy'ego Levena z 1995 r.
 • Bibliografia[edytuj kod]

 • Władysław Kopaliński Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, wyd. Rytm, 2007.
 • Roger Vadim, właśc. Roger Vladimir Plemiannikov (ur. 26 stycznia 1928 w Paryżu, zm. 11 lutego 2000 tamże) – francuski reżyser, scenarzysta i aktor. Jeden z pionierów nowej fali francuskiego filmu.George Gordon Noel Byron, lord Byron (ur. 22 stycznia 1788 w Londynie, zm. 19 kwietnia 1824 w Missolungi) – jeden z największych angielskich poetów i dramaturgów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Don Juan, w Polsce wyświetlany też jako Wieża miłości – pierwszy film zrealizowany przez braci Warner w technice dźwiękowej Vitaphone, jego reżyserem był Alan Crosland. Datę premiery (6 sierpnia 1926) uznaje się za datę inaugurującą przełom dźwiękowy w kinie.
  Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) – kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Razem z Haydnem i Beethovenem zaliczany do klasyków wiedeńskich.
  Poemat dygresyjny – odmiana poematu epickiego powstała w epoce romantyzmu. Utwór wierszowany, o charakterze fabularnym, o luźnej, fragmentarycznej kompozycji, najczęściej związanej prowadzącym cały tekst motywem podróży bohatera, a czasem również wątkiem romansowym.
  Charles Pierre Baudelaire (ur. 9 kwietnia 1821 w Paryżu, zm. 31 sierpnia 1867) – poeta i krytyk francuski, parnasista zaliczany do grona tzw. "poetów przeklętych". Znany z przekładów utworów m.in. Edgara Allana Poego. Prekursor symbolizmu i dekadentyzmu.
  Gdyby Don Juan był kobietą (fr. Don Juan ou Si Don Juan était une femme...) – francusko-włoski film dramatyczny z 1972 roku. Film swobodnie nawiązuje do legendarnej postaci Don Juana, słynnego uwodziciela, który w tej wersji jest kobietą.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Molier (fr. Molière), właściwie Jean Baptiste Poquelin (ur. 15 stycznia 1622 w Paryżu, zm. 17 lutego 1673 tamże), uważany za najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury francuskiej, aktor, dyrektor teatru.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.