• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Don Cowie - żeglarz

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.
  Żeglarstwo – niegdyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.

  Donald John "Don" Cowie (ur. 5 stycznia 1962), nowozelandzki żeglarz sportowy. Srebrny medalista olimpijski z Barcelony.

  Międzynarodowa Federacja Żeglarska (ang. International Sailing Federation ISAF) – oficjalnie uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski federacja odpowiedzialna za zarządzanie (wydawanie przepisów, organizacja mistrzostw świata itp. imprez) sportem żeglarskim na całym świecie.XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.

  Brał udział w trzech igrzyskach (IO 92, IO 96, IO 2000). W 1992 zajął drugie miejsce w klasie Star, a partnerował mu Rod Davis.

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil w bazie ISAF (ang.)
 • Profil na stronie Nowozelandzkiego Komitetu Olimpijskiego
 • Przypisy

  1. Don Cowie Biography and Olympic Results (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 21 maja 2013].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.