• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Don Alden Adams

  Przeczytaj także...
  Głosiciel – kaznodzieja Świadków Jehowy, ochrzczony lub nieochrzczony członek zboru, który nieodpłatnie głosi dobrą nowinę o Królestwie Bożym. Na całym świecie w 2012 roku było maksymalnie 7 782 346 aktywnych głosicieli, należących do 111 719 zborów w 239 krajach i terytoriach (w Polsce 125 485 głosicieli w 1487 zborach).Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.
  Wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

  Don Alden Adams (ur. 1925 w stanie Illinois, w Stanach Zjednoczonych) – szósty prezes korporacji pensylwańskiej Strażnicy – Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego (ang. Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania).

  Życiorys[]

  Wychował się w rodzinie o podzielonych poglądach religijnych. Jego rodzina – Mary i William Karl Adamsowie i rodzeństwo Joel, Karl, Joy i Jeth – wyznawała anglikanizm, lecz matka zainteresowała się i związała z ruchem Badaczy Pisma Świętego. Adams od niej przejął podstawowe nauki biblijne, podobnie jak jego rodzeństwo i został ochrzczony.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy (ang. The Watchtower Announcing Jehovah’s Kingdom) – czasopismo religijne wydawane od lipca 1879 roku przez Towarzystwo Strażnica, oficynę wydawniczą Świadków Jehowy. Jest wydawane jednocześnie w 254 językach. Rocznik „Strażnicy” zawiera 18 numerów w dwóch wydaniach: wydanie dwumiesięczne „do rozpowszechniania” (osiąga przeciętny nakład około 59 000 000 egzemplarzy co czyni je czasopismem o najwyższym nakładzie na świecie) i „Strażnica” (wydanie do studium), która ukazuje się jako miesięcznik o przeciętnym nakładzie około 15 252 000 egzemplarzy. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy” jest jedynym, regularnie wydawanym w około 50 językach periodykiem.

  W styczniu 1943 roku został niepłatnym kaznodzieją pełnoczasowym. Od 1945 roku pracował jako wolontariusz w Biurze Głównym Towarzystwa Strażnica w Nowym Jorku, był osobistym sekretarzem Nathana H. Knorra.

  W grudniu 1957 roku w charakterze nadzorca strefy (obecna nazwa: przedstawiciel Biura Głównego Świadków Jehowy) Don Adams odwiedził haitańskich współwyznawców, w roku 1980 w Wybrzeżu Kości Słoniowej, a w 1984 roku współwyznawców w Mozambiku. W styczniu 1988 roku w charakterze nadzorca strefy odwiedził Świadków Jehowy w Wenezueli. W Valencii wynajęto amfiteatr do korridy, gdzie przedstawił 2-godzinny program. W tym okresie w całej Wenezueli było 40 001 głosicieli, a z programu skorzystało 74 600 osób. 14 stycznia 1988 roku, wygłosił przemówienie okolicznościowe – jako nadzorca strefy – z okazji otwarcia Biura Oddziału w Gujanie. Don Adams odbył także – w większości ze swoją żoną Dolores – podróże służbowe na Daleki Wschód, do Afryki, Europy oraz Ameryki Północnej i Południowej. W latach 2000–2016 był prezesem Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania i następcą Miltona George'a Henschela. Od roku 2016 funkcję tą pełni Robert Ciranko. Don Adams jest pomocnikiem Komitetu Wydawniczego Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy.

  Biuro Główne Świadków Jehowy – ośrodek nadzorujący międzynarodową działalność Świadków Jehowy. Biuro Główne jest również siedzibą Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Od 1909 roku znajduje się w nowojorskim Brooklynie w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku planowane jest przeniesienie Biura Głównego do Warwick.Korrida (hiszp. corrida de toros od hiszpańskiego correr – "biegać") – rytualna walka z bykiem, widowisko popularne w Hiszpanii, według niektórych zwyczaj sprowadzony na Półwysep Iberyjski przez Arabów; inne wersje mówią o Kartagińczykach lub Rzymianach. Kiedyś zwyczaj popularny wśród arystokracji, w walkach brali udział nawet królowie (np. Filip IV). Według źródeł pierwsza korrida odbyła się na cześć Alfonsa VIII w 1133 roku.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”: 1 czerwca 1980, s. 27 (ang.), 1956, ss. 377–282, 409–414, 442–446, 475–479, 505–509, 539–543 (ang.)
 • Przebudźcie się!”: 1978, 8 listopada s. 19 (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Świadkowie Jehowy w Haiti – wspólnota Świadków Jehowy w Haiti, licząca w 2012 roku 18 338 głosicieli, należących do 242 zborów. Na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej w 2012 roku zebrało się 72 246 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Port-au-Prince.Ciało Kierownicze – grupa starszych, czyli nadzorców Świadków Jehowy, sprawujących nadzór nad całą ich organizacją religijną. Nadzoruje ogólnoświatową działalność ewangelizacyjną, prowadzoną przez głosicieli zorganizowanych w zbory oraz redagowanie i wydawanie publikacji religijnych Świadków Jehowy. Członkowie Ciała Kierowniczego mieszkają w domu Betel w nowojorskim Brooklynie w USA.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pionier – ochrzczony głosiciel wyznania Świadków Jehowy, który na działalność ewangelizacyjną przeznacza określoną liczbę godzin w miesiącu lub roku (inna nazwa to głosiciel pełnoczasowy).
  Anglikanizm – jedna z gałęzi chrześcijaństwa, która powstała w Anglii w XVI wieku. Anglikanizm w części wywodzi się z tradycji protestanckiej, jednak w dużym stopniu zachował teologiczną więź z katolicyzmem.
  Rocznik Świadków Jehowy (ang Yearbook of Jehovah’s Witnesses) – 256-stronicowa publikacja wydawana corocznie od roku 1927 (po polsku od roku 1994) przez Towarzystwo Strażnica. Dostępna obecnie w 40 językach oraz w wydaniach brajlowskich, również w wersji elektronicznej na CD (w tym Biblioteka Strażnicy), MP3 oraz dostępna on-line (w plikach audio jako audiobook oraz w wersji PDF) na jw.org – również w j. polskim.
  Betel, inaczej Biuro Oddziału – ośrodek, koordynujący działalność Świadków Jehowy w danym oddziale Towarzystwa Strażnica na terenie jednego lub kilku krajów/państw. Pracują w nim jako wolontariusze ochrzczeni Świadkowie Jehowy przez zadeklarowany czas. Wykonują prace administracyjne, biurowe i porządkowe potrzebne do działalności domu Betel a tym samym swojego wyznania.
  Świadkowie Jehowy w Wybrzeżu Kości Słoniowej – wspólnota Świadków Jehowy w Wybrzeżu Kości Słoniowej, licząca w 2013 roku 9664 głosicieli, należących do 247 zborów. Na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej w 2013 roku zebrało się 51 259 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Abidżanie.
  Przebudźcie się! (ang. Awake!) – czasopismo wydawane przez Towarzystwo Biblijne i Traktatowe – Strażnica (ang. Watchtower Bible and Tract Society), oficynę wydawniczą Świadków Jehowy od 1919 roku.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.