Dominique Leurquin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dominique Leurquin (ur. 2 stycznia 1965 w Lille) – francuski muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista. Dominique Leurquin znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów we włoskiej grupie muzycznej Rhapsody of Fire. Wcześniej występował w zespole Dream Child. Od 2003 roku gra w zespole Inner Visions, którego był współzałożycielem. Natomiast od 2005 roku jest członkiem projektu Luca Turilli's Dreamquest. W 2011 uzupełnił skład formacji Luca Turilli’s Rhapsody.

Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.From Chaos to Eternity – ósmy album studyjny wydany przez Rhapsody of Fire 17 czerwca 2011 roku przez wytwórnię Nuclear Blast. Jest to pierwszy album, w którym gra nowy gitarzysta Tom Hess, który stał się pełnoprawnym oficjalnym członkiem zespołu w 2011 roku. Jest to również ostatni album przedstawiający długoletniego gitarzysty Luca Turilli i basisty Patrice Guers, którzy opuścili zespół w dobrych stosunkach w sierpniu 2011 roku. Christopher Lee wystąpił w roli narratora.

Mieszka w pobliżu Annecy w Alpach.

The Dark Secret – drugi minialbum włoskiej grupy power/symphonic metalowej Rhapsody. Został wydany 29 czerwca 2004 roku, czyli kilka miesięcy przed albumem Symphony of Enchanted Lands II: The Dark Secret. W regulernej edycji The Dark Secret zawiera jedną płytę CD z pięcioma utworami, zaś w edycji limitowanej dołączono do niego jeszcze DVD z kilkoma dodatkami, takimi jak szczegółami powstawania następnego, pełnego albumu grupy.Lille (nid. Rijsel, flam.zach. – Rysel) – miasto i gmina w północnej Francji, siedziba prefektury departamentu Nord oraz stolica regionu Nord-Pas-de-Calais, główne miasto historycznej krainy Flandrii.

Dyskografia[ | edytuj kod]

 • Dream Child - Reaching the Golden Gates (1999, Metal Blade Records)
 • Inner Visions - Control the Past (2004, Replica Records)
 • Rhapsody of Fire - The Dark Secret (EP, 2004, Magic Circle Music)
 • Rhapsody of Fire - Symphony of Enchanted Lands II: The Dark Secret (2004, Magic Circle Music)
 • Luca Turilli's Dreamquest - Lost Horizons (2006, Magic Circle Music)
 • Luca Turilli - The Infinite Wonders of Creation (2006, Magic Circle Music)
 • Rhapsody of Fire - Live in Canada 2005 – The Dark Secret (2006, Magic Circle Music)
 • Rhapsody of Fire - Triumph or Agony (2006, Magic Circle Music)
 • Rhapsody of Fire - Visions from the Enchanted Lands (2007, Magic Circle Music)
 • Gaia Epicus - Damnation (2008, Epicus Records)
 • Beto Vázquez Infinity - Existence (2010, Beto Vazquez)
 • Rhapsody of Fire - From Chaos to Eternity (2011, Nuclear Blast)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyclopaedia Metallum - Dominique Leurquin (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-01-16].
  2. Encyclopaedia Metallum - Rhapsody of Fire (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-01-16].
  3. Encyclopaedia Metallum - Dream Child (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-01-16].
  4. Encyclopaedia Metallum - Inner Visions (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-01-16].
  5. Encyclopaedia Metallum - Luca Turilli's Dreamquest (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-01-16].
  6. LUCA TURILLI's RHAPSODY: A New Adventure Begins - Nov. 15, 2011 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2012-01-16].
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Triumph or Agony – szósty album studyjny wydany przez Rhapsody of Fire 25 września 2006 roku. Jest to pierwszy album wydany przez zespół po zmianie nazwy grupy. Okładka wykonana została przez artystę Jeffa Easley, znanego z linii produktów Dungeons & Dragons. Album jest kontynuacją sagi The Dark Secret Saga.

  Reklama